Сабақ жоспары Пәні: қазақ тілі Сынып: 10 (қоғам-гуман)



Дата26.08.2017
өлшемі49,75 Kb.
#29684
түріСабақ
ОҚО Сайрам ауданы Манкент ауылы Сабыр Рахимов атындағы жалпы орта мектебінің І деңгей сертификатталушысы қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі Давлетова Дилбар

Сабақ жоспары




Пәні: қазақ тілі

Сынып: 10 (қоғам-гуман)

Мерзімі:




Тақырыбы: Қазақ тілінің мемлекеттік тіл ретінде қоғамдық қызметі




Мақсаты

Адам өміріндегі, ұлт тағдырындағы орны мен маңызы жөнінде азаматтық пікір қалыптастыру, маңыздылығын түсіну, өз ойларын қазақ тілінде еркін баяндауға жаттығу, айшықты сөздерді қолдану




Міндеттер

Тілдің ел, ұлт болудығы маңыздылығын түсіндіру




Күтілетін нәтиже

Адам өміріндегі, ұлт тағдырындағы орны мен маңызы жөнінде азаматтық пікір қалыптастырады, маңыздылығын түсінеді, өз ойларын қазақ тілінде еркін баяндауға жаттығады, айшықты сөздерді қолданады.




Дерек көздері

Оқулық, элекронды оқулық, ғаламтор желісі, газет- журналдар

Кезең

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар, құралдар, көрнекіліктер

Ұйымдастыру

2 минут


Психологиялық ахуал қалыптастыру"Тілектер бұрқағы" Тілекке шақыру арқылы оқушылардың зейінін сабаққа аудару. Түстер арқылы топқа бөлінеді.

Психологиялық ахуал қалыпқа түседі. Парақша түстеріне қарай топтарға бөлінеді.




парақтар

Білу, түсіну

10 минут


"Теннис" ойыны

Мелекеттік тіл туралы не айта аласың?

Мемлекеттік тілдің дамуына сенің қандай үлесің бар? Тіл үйренудің қандай маңыздылығы бар?

Тіл туралы қандай заңдар, қашан қабылданған?



"Теннис" ойыны арқылы топтар ресмилік бойынша білген ақпараттарына сұрақ-жауап жасайды.


Топтық бағалау

"Екі жұлдыз бір тілек"

Бірін- бірі бағалайды.


Дәптер, оқушылар, сұрақтар

Қолдану

6 минут


Тіл туралы жазған ойларын сағат тілі бойынша тексеру . Құрастырған сұрақтарын, мақал- мәтелдерді тексеру, мазмұнын ашу

"Тілден биікасқар жоқ"- дегенді қалай түсінесің?

Бір оқушы келесі оқушының үй тапсырмасын тексере отырып, өз пікірін білдіреді. Мазмұнына қарай отырып ұпай береді.



өзара бағалау, топтық бағалау


дәптер

Сергіту сәті

1 минут


"Пантомимо"


Бейнеролик көре отырып, оқушылар жаттығу жасайды.

Көңіл- күйі көтеріледі.

бейнеролик

Талдау

9 минут


Топтық жұмыс

85- бет Тілдің өту кезеңдері

І топ - 2- жаттығу, таяныш сөздерден пайдаланып, жазбаша пікір келтіру

ІІ топ- 3- жаттығу, мәтінді көшіру, тірек сөздердің астын сызу, түсініктерін баяндау



Оқушылар топтаса отырып, өз ойларымен кітаптағы айтылған ақпарттарды салыстырады. Құнды деген ақпарттармен бөліседі.

Тіл- жеке адам ғана емес, бүкіл қоғам үшін маңызды тіршілік құралы.

Сіз- ұлы халықтың ұрпағысыз!


"Екі жұлдыз, бір тілек"өзара бағалау

Парақтар, маркер, стикерлер

Жинақтау

8 минут


«Еркін пікір алаңында» ой бөлісу:
"Тіл- ұлы қазына, баға жетпес асыл мұра", "Тіл - ұлт келбеті"

Топ мүшелері берілген тапсырмаға бірлесе дайындалады. Кітаптан оқып береді, түсіндіреді, өз ойымен бөліседі.


Өзара бағалау

Оқулық, дәптер, тақта

Бағалау

7 минут


5-жаттығу дәптермен жұмыс. Мәтін мазмұнын әр абзацқа тірек сөйлем құрастыра отырып, әңгімелеп беру, синтаксистік талдау жасау


Өмір сүріп отырған кездегі тіл мәселесіне назар аудару, оған көмек көрсету- тіл мен әдебиет саласындағы ғалімдардың ғана еншісінде емес, ол қоғамдағы әр азаматтың міндеті.

Топтық бағалау

сұрақтар

2 минут

Бағалау


Үйге тапсырма



Бағалау парақшалары негізінде
Тілдің дамуының негізгі факторы

Тілді дамытуға менң үлесім



Тіл туралы қандай заңды білу керекпін?

Бағалау парақшаларын жинайды.

Қалыптастырушы бағалауды жинақтаушы бағалауға айналдыру

Бағалау парақшалары, күнделік

Рефлексия

"БББ" әдісі арқылы

Кері байланыс береді.




стикерлер


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет