Қостанай облысы
Қостанай ауданы
«Жамбыл орта мектебі»ММ
Бастауыш сынып мұғалімдері
ӘБ апталығында берілген
ашық сабақ жоспары
пәні: математика
2,3 «А»сынып
Мұғалімі: Қазбекова З.Қ.
2010-2011 оқу жылы
2-сыныпқа: Кері есептер шығару..
3-сыныпқа: Есепті әртүрлі тәсілмен шығару
Сабақ түрі Өткен сабақтарға есептер шығару,
аралас сабақ
Сабақ әдісі: балл беру, сұрақ-жауап, өздік және жеке жұмыстар
Сабақтың мақсаты: 3- сынып үшін: берілген есептерді өзіне ыңғайлы тәсілмен шығару ,көбейту ,бөлу , санды ауызшы қосу азайту дағдыларын дамыту, алған білімді меңгерту және есептеу тәсілдерін кеңінен қолдана білу мен түсіне отырып шығаруға әдеттену.
2-сынып үшін: сандар құрамы, қосу мен азайтудың кестелік жағдайлары туралы білімді бекіту, сөзді есептер бойынша өрнек құрып, өзінше есептеу дағдыларын қалыптастыру кері есептерді түсініп шығаруларын қадағалау.
Білімділік: Оқып, үйренген материалдарды өз қажетіне жарытып, есеп шығару қолдана білу;
Дамытушылық: пәнге деген қызығушылығын арттыру, оқушылардың зейінін, ойлау қабілетін ,сөйлеу,түсіну қабілетін дамыту;
Тәрбиелік; Алған бідімдерін күнделікті өмірде пайдалана білуге,бір- бірін сыйлауға ,сөзін тыңдауға ,әділ баға беруге баулу;
Бұл ашық сабақта , өз мақсатыма толық жеттім деп ойлаймын. Себебі оқушылар өздеріне берілген тапсырмаларды орындап шығуларына уақыт жетіп шықты.Жалпы сабақ құрылымы 8 турдан тұрады.
3-сынып оқушылары берілген есептерді өзіне ыңғайлы тәсілмен шығару ,көбейту ,бөлу , санды ауызша қосу азайту дағдыларын дамыту, алған білімді меңгерту және есептеу тәсілдерін кеңінен қолдана білу мен түсіне отырып шығаруға әдеттену сандар құрамы, қосу мен азайтудың кестелік жағдайлары туралы білімді бекіту, сөзді есептер бойынша өрнек құрып, өзінше есептеу дағдыларын қалыптастыру кері есептерді түсіріп шығаруларын қадағаладым.
2-сынып үшін: сандар құрамы, қосу мен азайтудың кестелік жағдайлары туралы білімді бекіту, сөзді есептер бойынша өрнек құрып, өзінше есептеу дағдыларын қалыптастыру кері есептерді түсініп шығаруларын қадағаладым және күрделі теңдеуді ,жай теңдеуге айналдыруға мән бердім
Оқушылар сабақ барысында ,көрсетілген балл көрсеткіштері бойынша әр тапсырманың қорытындысын өздері алып отырды. Сабақ соңында барлық жиналған балл көрсеткіштері арқылы өздерінің білімін бағалады.
.
Математика 2-3 сынып
Сабақ тақырыбы: 2 сыныпқа:
Кері есептер шығару ,пысықтау.
3-сыныпқа:
Есепті әртүрлі тәсілмен шығару
Сабақтың мақсаты: 3- сынып үшін: берілген есептерді өзіне ыңғайлы тәсілмен шығару ,көбейту ,бөлу , санды ауызшы қосу азайту дағдыларын дамыту, алған білімді меңгерту және есептеу тәсілдерін кеңінен қолдана білу мен түсіне отырып шығаруға әдеттену.
2-сынып үшін: сандар құрамы, қосу мен азайтудың кестелік жағдайлары туралы білімді бекіту, сөзді есептер бойынша өрнек құрып, өзінше есептеу дағдыларын қалыптастыру кері есептерді түсіріп шығаруларын қадағалау.
Білімділік: Оқып, үйренген материалдарды өз қажетіне жарытып, есеп шығару қолдана білу;
Дамытушылық: пәнге деген қызығушылығын арттыру, оқушылардың зейінін, ойлау қабілетін ,сөйлеу,түсіну қабілетін дамыту;
Тәрбиелік; Алған бідімдерін күнделікті өмірде пайдалана білуге,бір- бірін сыйлауға ,сөзін тыңдауңға ,әділ баға беруге баулу;
Сабақ типі: өткен сабақтарға есептер шығару
Сабақ түрі: аралас сабақ
Сабақ әдісі: балл беру, сұрақ-жауап, өздік және жеке жұмыстар
Сабақтың көнекілігі: кесте ,сызба,,
Сабақ барысы:
І ҰЙЫМДАСТЫРУ КЕЗЕҢІ:
ІІ Психологиялық дайындық
Ал балалар біз білетіндей, осы апта математика пәніне арналады. Біз осы апта бойы математика пәнінен нені меңгергенімізді ортаға салуымыз керек.
Бүгін бізде ерекше сабақ Біздерге қонақтар келіп отыр сондықтан, кәне қонақтарға сәлемдесейік:
Қуанамын менд, қуанасыз сізде,
Қуанымыз бәріміз мына шыққан күнге.
Бүгінгі сабағымыздың мақсаты: берілген есептерді өзіне ыңғайлы тәсілмен шығару ,көбейту ,бөлу , санды ауызша қосу азайту дағдыларын дамыту, алған білімді меңгерту және есептеу тәсілдерін кеңінен қолдана білу мен түсіне отырып шығаруға әдеттену сандар құрамы, қосу мен азайтудың кестелік жағдайлары туралы білімді бекіту, сөзді есептер бойынша өрнек құрып, өзінше есептеу дағдыларын қалыптастыру кері есептерді түсіріп шығаруларын қадағалау.
Балалар бізге қонақтар келіп отыр. Біз өз мүмкіндіктерімізді көрсетуге тырысайық
Бүгін балалар сендер өз жұмыстарыңа өздерің баға бертін боласыңдар.
Мына әрқайсысыңа бір –бір бағадлау параған беремін
Сол бойынша мына жерден 5 бұрыш,4 бұрыш, 3 бұрыш алып ,алған бұрыштырыңды осы параққа белгілеп отырыңдар:
1 тур :топпен жұмыс 3сұрақтан балл қою
2 сыныпқа
1. 1дм де неше см бар?
2. 1 сағатта қанша минут бар?
3. Нан қанша теңгеге сатып аласың?
4. Сенбі қандай күн?
5. Аптада неше күн?
6. а+3 қандай өрнек? ?
7. 50+7 қандай өрнек?
8 .Азайту ,қосу нелер?
10. 2 сиырда неше мүйіз бар?
3 сыныпқа
1. Ауданды қалай табамыз?
2. 99,100,, нелер ?
3. санды 0ге көбейткенде не шығады?
1. Ұзындықты немен өлшейміз?
2. Периметрді қалай есептейміз?
3. Тауықта неше аяқ бар?
1. 2 тәулікте неше сағат бар?
2. Құста неше қанат болады?
3 .Саннан 0-ді алғанда не шығады?
1. 100 жыл не?
2. Көбейтуге кері амал?
3. Шаршының неше бұрышы бар?
2. тур 16 беттегі / сыныпқа ауызша/
№1,2 есептеу балл қою,тарату.
2 сыныпқа 130беттегі №1 есеп
Жазбаша тарату бал қою
Айданаға 23+3= 26 34+3=37 16+3=19
Лаураға 14+4 =18 21+4 =25 61+4 =65 72+4=76
Томириске 18-5=13 29-5=24 37- 5=32 88-5 =83
3 тур Сөзді есеп оқу, түсіндіру.
3 сынып тақтаға шығару №3 сөзді есеп :
Ділназ Бер: қ -10-----2қатар
? қанша
К- 10-----3 қатар
( 10*2)+(10*3)=20+30=50 жауабы: 50ш т
Айгүл Б- 6 --------10
? қанаша
С -4--------10
(10*6)+(10*4)=60+40=100 жауабы: 100
2 сынып №2
А) Болғаны 35 кг және 10 кг
Сатылды ? кг
Қалды 25кг (35+10)-25= 20 кг
жауабы 20 кг сатылды.
Ә) Болғаны-35 кг және 10кг
Сатылды -20 кг
Қалды ? кг (35+10)-20 = 25 кг
Жауабы: 25 кг қалды
СЕРГІТУ СӘТІ :
Тікірейіп құлағы, меннен бұрын тұрады ,
Бойын,жазып керіліп беті қолын жуады,
Қасымнан бір қалмайды Көзін қысып алдайды
Ойнатсамда күнімен ойыны бір қанбайды
4 тур 3 сынып №4
Өрнекті баған түрінде шығару
Нұрсұлтан
456 456 400
235 399 312
Бақыткүл
505 324 446
65 676 312
2 сынып . №3 Өрнек құрастыр. Отырып орындау жеке жұмыс
Айдан 9+6 + 40-20 =35
Лауар 40+38 - 16-9= 71
Томирис 3+8 + 100-50= 61
5 тур №5 3 сынып
АВСД фигурасының ауданын табу орнында отырып шығару Өлшеу ,есептеу
АВ-2см
АД-6см
Р=?
S=?
(2+6)*2= 8*2=16 см
2*6=12 см кв
2 сынып №4
Теңдеуді шешу
Тақтаға А йданға 13-6= 9
Лаура а+12 =67-27
Томирис 77-с = 55-22
6 тур 3 сынып
Қима қағаз тарату
Уақыт пен есептеу жылдамдықтарын байқау
Есептеу үлгісін іліп осы тұрғыда шығару керек екендіктерін ескерту
5*10 9*100 300*3 200*2
10*5 100*9 3*300 2*200
50:10 900:100 900 :3 400: 200
50: 5 900:9 900:300 400:2
2 сынып № 5 әріпті өрнекті оқы
7 тур 3 сынып №7 тақтаға шығару
2 сынып №6 ауызша шығару
Болды 100 теңге тоқаш 20тг сусын 30тг
Ал балалар бүгінгі жұмыстың нәтижесін өздерің табыңдар есептеңдер
3 сыныпқа Үйге 18 бет №8 2 сыныпқа 132 бет № 6,7 есеп
Мұғалім сараптамасы:
1-сыныпқа: 6-ның қосу, азайту кестесі, сандық құрам, өткенді пысықтау.
2-сыныпқа: Өткенді пысықтау /100 көлеміндегі сандарды қосу,азайту/
Сабақ түрі: ертегі сабақ
Бүгінгі сабағымның мақсаты: 2-сынып үшін 100 көлеміндегі сандарды қосу, азайтуды
жете меңгерту және есептеу тәсілдерін қолдана білу
мен түсіне отырып шығаруға әдеттену.
1-сынып үшін: сандар құрамы, қосу мен азайтудың
кестелік жағдайлары туралы білімді бекіту, сөзді
есептер бойынша өрнек құрып, өзінше есептеу
дағдыларын қалыптастыру
Бұл ашық сабақта , өз мақсатыма толық жеттім деп ойлаймын.
2-сынып оқушылары үшеуіде барлық өткен бағдарламаны толық игерген. Сөзді есепті түсініп, күрделі теңдеуді , жай теңдеуге айналдырып, жауабын тауып, толық талаптарын орындай отырып шығара алады. Екі таңбалы сандарды қосу мен азайтуды бағандап еркін қосып азайта алады.
Көпбұрыштарды латын әрпімен белгілеуді, белгісіз қабырғаның ұзындығын табуды немесе Р-? табуды толық біледі.
1-сынып оқушылары 1-ден 10-ғадейін сандардың толық құрамымен танысып еркін қосып, азайта алады.
1 –ден 6-ға дейінгі сандардың қосу және азайту кестесімен толық танысып, есеп шығаруда қолдана біледі. Сөзді есептің шартымен шығару жолымен ,жауабын жазуды толық игерді. Артық, кем, тең ұғымдарды ажырата алады. Тест сұрақтарына жылдам жауап жаза алады.
Достарыңызбен бөлісу: |