Перпендикуляр түзулер және нүктеден түзуге дейінгі қашықтық тақырыбына есептер шығару
Сабақтың мақсаты
Перпендикуляр түзулердің анықтамасының тұжырымдамасын , қасиеттерін пайдаланып есептер шығару және нүктеден түзуге дейінгі қашықтықты таба білу.
Оқу нәтижелері
Оқушылар сабақ барысында:
Перпендикуляр түзу анықтамасын біледі және перпендикуляр түзулерді сыза біледі ;
Түзудің бойында жатпайтын нүкте арқылы түзуге перпендикуляр түсіруді үйренеді;
Нүктеден түзуге дейінгі қашықтықты таба біледі;
Өздерін және сыныптастарын бағалай алады.
Бағалау критерийлері
перпендикуляр түзулердің ережесін білу және құралдарды пайдаланып перпендикуляр түзуді сызып орындай алу;
Түзудің бойында жатпайтын нүкте арқылы түзуге перпендикуляр түсіру және нүктеден түзуге дейінгі арақашықтықты таба білуі;
Техникада, тұрмыста кездесетін перпендикуляр түзулерге мысалдар келтіре алу.
Дерек көзі
Оқулық, дидактикалық материалдар, ғаламтор,
Тапсырмалар
топтық жұмыс;
СТО
Деңгейлік тапсырмалар;
Рефлексия.
Ресурстар
Компьютер;
Көрмелер;
Сызу құралдары;
Тапсырмалар;
А3, А4 парақтар;
Бағалау парағы;
Оқулық;
Жапсырмалар;
Бағдаршам түстері/ фигуралар/
Сабақ барысы
Сабақ кезең-дері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс- әрекеті
Бағалау
Кіріспе
8 мин
1.Ұйымдастыру: сәлемдесу, түгендеу,топқа бөлу, бағалау парағы таратылады
1. Мақал –мәтелдің жалғасын табу арқылы 4 топқа топтасады
1-топ:Білімді мыңды жығады,
Білекті бірді жығады.
2-топ: Бір тал кессең, он тал ек.
3-топ: Жеті жұрттың тілін біл;
Жеті түрлі білім ал.
4- топ:Жеті рет өлшеп, бір рет кес.
2.Сәлемдесу тренингі
Қатар тұрған екі оқушы бір- біріне амандасудың бір неше түрін айтып амандасады, бүгінгі күнге сәттілік тілейді.
мадақтау
2. Қызығушылықты ояту
Қызықты логикалық есептің жауабын табады
Есеп: Тік төртбұрышты аулада 7 алма ағашы өсіп тұр. Үш түзу сызығының көмегімен 7 бөлікке бөлу керек. Әр бөлікте бір алма ағашы қалатын болсын.
Қол шапалақ
3.Үй тапсырмасын өзара тексеру тапсырылады
Қатар отырған екі оқушы өзара тексереді (жұптық жұмыс) №1092
Шешуі:∠EDC=120°-90°=30°
∠ADE=90°-30°=60 ;
Жауабы: 30°, 60°
№1097∠COF=∠KOF-∠KOC=90°-50°=40°
∠FOB=∠COB-∠COF=90°-40°=50°
Жауабы:
Кері байланыс
Тұсау-кесер
10 мин
4. Математикалық диктант
Сұрақтарға жауап жазады және қатар отырған екі оқушы бір- бірін тексереді. Сағат 9 болса, сағат тілі қандай бұрыш жасайды? Тік бұрыш
Төрт бұрышты столдың бір бұрышын кесіп тастаса неше бұрыш болады? Бес бұрыш
Бұл не?/сызба құралдары/
Екі түзу қиылысқанда пайда болған бұрыштың бірі 65° болса, қалған бұрыштары неге тең? 115°,65°,115°
Жазыңқы бұрыштың 1/6 -і неге тең? 30°
Перпендикуляр сөзі латынның қандай сөзінен алынған? Тік бағыт
Перпендикуляр түзулер жазықтықты қандай бұрыштарға бөледі?
Тік бұрыш.
5. Cұрақ -жауап.
Әр топқа сұрақ қойылады
Берілген сұрақтар бойынша әр топ А3 параққа жазып, не сызып жауап береді.
Тік бұрышты сызғыш немесе транспортирді пайдаланып тік бұрыш сызып көрсетеді;
Перпендикуляр түзудің анықтамасын айтады, белгіленуі мен жазылуын көрсетеді ;
Түзудің бойында жатпайтын нүкте арқылы түзуге перпендикуляр түсіру алгоритмін пайдаланып, сызып көрсетеді;
Нүктеден түзуге дейінгі қашықтықты табуды көрсетеді.
Техникада, тұрмыста өзара тең төрт бұрыш жасап қиылысатын түзулерге мысалдар келтіреді./суреттер/
бағдаршам
Негізгі бөлім
20 мин
Деңгейлік тапсырмалар Қай топ 1-ші дұрыс шығарады , сол топ тақтаға есептің шешуін жазады.
1-деңгей. Тапсырма 1.
№1087
AB⊥CD, ∠AOE=35°, ∠KOB=20°
Шешуі:
∠EOD=90°-35°=55°
∠KOC=90°-20°=70°
Жауабы: 55°,70°
2- деңгей. Тапсырма 2.
Қиылысқанда пайда болатын бұрыштардың бірі екіншісінен 4 есе артық. Пайда болған бұрыштардың әрқайсысының шамасын табыңдар
Жауабы:36°,144°
3-деңгей. Тапсырма 3. №1098
∠AOB=90°, ∠AOF=125°, CD⊥EF
Шешуі:
∠AOE=180°-125°=55°
∠FOB=180°-35°=145°
Жауабы: 55°,145°
бағдаршам
8.Сергіту сәті, музыка қойылалы
Оқушылар музыка ырғағымен бой жазады
9.Әр топқа тапсырма беріледі (топтық жұмыс) А3 параққа сызып көрсетеді
І топ. а түзуіне түзуден тыс жатқан В нүктесі арқылы перпендикуляр сыз.
ІІ топ. С нүктесінен в түзуіне дейінгі арақашықтықты тап.