САБАҚ:
Бөлім: 3 А
Әріпті және санды өрнектер. Теңдеулер
2.2. Теңдеулер мен теңсіздіктер
|
Мектеп: «Ынталы орта мектебі мектеп жасына дейінгі шағын орталығы бар» коммуналдық мемлкеттік екемесі
|
Күні:
|
Оқытушының аты-жөні: А.Б.Нусипова
|
Сынып: 2
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
2.2 Теңдеулер мен теңсіздіктер
|
Осы сабақтың оқу мақсаттары
|
2.2.2.1 Теңдіктер мен теңсіздіктерді ажырата білу және оқу
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай алады:
|
Тақырыпты түсіндіре отырып, теңдеулер мен теңсіздіктердің мағынасын түсінеді
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
|
Теңдеулер мен теңсіздікке байланысты есептер шығара алады.
|
Есептерді шығара алады.
|
Кейбір оқушылар орындай алады:
|
Есептің шартын көмек арқылы құра алады.
|
Бағалау критерийлері
|
1.Теңдеулер мен теңсіздіктер туралы ақпаратты білу, есеп шығаруды үйрену, ажырата білу.
2. Есеп шығару жолдарын оқу және ажырата білу.
|
Дескриптор
|
1. Теңдеулер мен теңсіздіктер туралы ақпаратты біледі, есеп шығаруды үйренеді, ажырата біледі.
2. Есеп шығару жолдарын оқиды және ажырата біледі.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындай алады:
Теңдік жəне теңсіздіктерді ажырата біледі, теңдеулерді шешеді, есеп шығарудың жолдарымен танысу
|
Пәндік лексика және терминдер
Теңсіздік, теңдеу, қосу, азайту
|
Диалогқа/жазылымға қажетті сөз тіркестер
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
1. Теңдік және теңсіздіктерді қалай ажыратуға болады?
2. Теңсіздік қалай орындалады?
3. Теңдеуді шешудің қандай әдістері білесің?
|
Не себепті ..... деп ойлайсыз?
|
Не себепті тура теңдік деп ойлайсың?
Не себепті тура емес теңдік деп ойлайсың?
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:
|
Теңдік және теңсіздіктерге есептер құрастыру
|
Бұған дейін меңгерілген білім
|
2.2.1.4
Жақшалы және жақшасыз әріпті, санды өрнектерді салыстырады және есептер шығара алады
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төмендегі ескертпелерді өзіңіз жоспарлаған жаттығулармен алмастырыңыз)
|
Ресурстар
|
Бағалау
|
Басы
5 минут
|
Психологиялық ахуал жасау.
Ширату жаттығуларын жасату
Топқа бөлу: Геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлу
|
АКТ
Флипчарт.
Геометриялық фигуралар
|
Бақылау
|
Ортасы
30 минут
Білу
Түсіну
Қолдану
Сергіту сәті
Талдау
Жинақтау
|
«Миға шабуыл» әдіс арқылы өткен сабақты қорыту
1.Теңдік және теңсіздік жайлы түсінік беру
Теңдік және теңсіздік туралы электронды оқулықты көрсету
Логикалық тапсырманы орындайды.
Ауызша есептеу
«Үндемес» ойыны
1, 2, 3, қатарға жеке – жеке
«Теңдеу, теңсіздік, өрнек» - деген сөздер шығады.
« Ойлан тап» ойыны арқылы тапсырмалар беру
Жауабын постер арқылы тақтаға, қорғап шығып қорғайды.
Постер қорғау
Оқулықтағы тапсырмаларды орындату.
І – тапсырма:
1. Теңдеуді шеш:
13 х – 6 х = 42
а) 2 б) 6 в) 7
Теңдеуді шеш:
17 х – 8 х = 27
а) 1 б) 3 в) 9
ІІ. –тапсырма:
Топтық жұмыс
1-топ: Теңдеу құрастыр
2-топ: Теңдеу мен теңсіздікке байланысты есептер құрастыр
Плакатқа жазып есеп шығару жолдарын көрсетеді
|
АКТ, плакат
АКТ І-мектеп,
электронды оқулық
үлесірмелі карточкалар
Кеспе қағаздар, ребустар, тақта
Слайд, фламастер сабаққа байланысты, жұмыс дәптер
Бейнетаспа
оқулық
Плакат
|
Қол шапалақтау арқылы
|
Соңы
Бағалау
10 мин
|
Оқушының алған білімдерін нақтылау.
«Өрмекші торы» стратегиясы арқылы сұрақ –жауап алмасу
Теңдік пен теңсіздіктерді теңестіру
Топпен жұмыс «Инсерт әдісі» арқылы жалпы бүгінгі сабақта не үйренгендерін тексеру арқылы тақырыпты талдау
Оқушылардан кері байланыс алу.
Рефлексия: Екі жұлдыз, бір тілек
Үйге тапсырма: Теңдік және теңсіздіктерге есептер құрастыру
|
Жіп
Парақша
Кері байланыс парағы
Күнделік
|
Басбармақ арқылы
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау - оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?
|
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс – Денсаулық және қауіпсіздік АКТ – мен байланыс. Құндылықтармен байланыс
(тәрбие элементі)
|
|
Интербелсенді тақтадан слайд көрсету
|
Екі жұлдыз бір тілек
|
Интербелсенді тақта. Патриотизмге, адамгершілікке тәрбиелеу.
|
|
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)
Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер еңгіздім және неге?
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері орындалды.
Бүгінгі оқушылар «Миға шабул» әдісін үйренді. Сол әдіс арқылы үй тапсырмасын тексердім. Сыныптағы атмосфера жақсы болды. Жоспарланған жұмыстарым тиімді болды. Бірақ постермен жұмыс жасаған кезімде уақыт жетпеді. «Үндемес» ойыны
1, 2, 3, қатарға жеке - жеке
«Теңдеу, теңсіздік, өрнек» - деген сөздерді тауып, есеп шығарудың өз түсінгендерін айтып, «Ойлан тап» ойыны және тапсырмалар арқылы сабақты жаңа тақырыпты түсінді.
|
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты)
Миға шабул әдісі арқылы үй тапсырмасын тексергенде.
Постер қорғағанда
Қандай екі нәрсе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
Ынтымақтастық атмосферасын орнатқанда.
«Үндес» ойыны, «Ойлан тап» ойыны арқылы жаңа тақырыпты өткенде.
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекеленген оқушылар жөнінде келесі сабағымда қажет болуы мүмкін ақпарат білдім?
|