Сабақ жоспары Сабақ Мектеп: Ы. Алтынсарин атындағы №10 мектеп лицей



Дата04.08.2017
өлшемі151,65 Kb.
#22641
түріСабақ
«Бекітемін»

__________



Сабақ жоспары


Сабақ


Мектеп: Ы. Алтынсарин атындағы №10 мектеп - лицей

Күні: 12.12.2016 жыл


Мұғалімнің аты-жөні: Карашаева Сауле Жарасбековна

Сынып: 8 «Ә»

Қатысқандар саны: 25


Қатыспағандар саны: 0

Сабақтың

тақырыбы:

Электр зарядтарының өзара әрекеттесуі. Кулон заңы

Сабақ негізделген оқу мақсаты

Электр зарядтарының өзара әрекеттесу күшін анықтау

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар істей алады: Кулонның иірілмелі таразымен жүргізген тәжірибесінің мәнін біледі.





Оқушылардың көпшілігі істей алады: Кулон заңының тұжырымдамасын және осы заңды анықтайтын формуланы түсіндіреді және есептер шығаруда қолданады.





Кейбір оқушылар істей алады: Кулон заңы мен бүкіл әлемдік тартылыс заңын салыстырып, өмірдегі маңыздылығын түсінеді.






Тілдік мақсат

Оқушылар: Кулон заңының тұжырымдамасын пайдалана отырып, есептер шығара алады. Физикалық терминдерді үш тілде айта алады.


Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология):


Нүктелік заряд, Ш. Кулон, F = k*(q *q ) / r 2, ε = 8.85*10-12Кл2/Н*м2 - электр тұрақтысы, к = 9*109 Н*м2/ Кл2 -пропорционалдық коэффициент,

F = 1 / 4π ε * (q * q ) / r 2 н/е F = 1 / 4π ε * (q * q ) / ε*r 2

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер


Талқылауға арналған сұрақтар:

1.Электрлік өзара әрекетитесу күшінің шамасын анықтауға бола ма?

2.Тәжірибе жүзінде вакуумдегі нүктелік зарядтардың өзара әрекеттесу заңын ашқан ғалым


Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

Қозғалмайтын екі нүктелік заряд вакуумде зарядтардың көбейтіндісіне тура пропорционал және оның арақашықтығының квадратына кері пропорционал күшпен әрекеттеседі.





Бағалау критерийлері:

Нүктелік заряд ұғымы ыңғайлы абстракциялау болып табылатынын, Кулон тәжірибесінің маңызын, Кулон заңының формуласын және өмірдегі маңызын баяндайды.



Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз

Ресурстар

Басы

2 мин

5 мин





І. Ұйымдастыру кезеңі

А) Сәлемдесу

Ә) Оқушыларды топқа бөлу ( қима қағаздағы берілген сұрақтар арқылы топтарға орналасады).

Б) Қазақстан Республикасының тәуелсіздігіне 25-жылдығымен құттықтаумен бастау.

В) Шаттық шеңбері

Г) Топта рөлдерге бөліну

Д) Оқушыларға критерийлері көрсетілген бағалау парағын тарату
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау

Жоба қорғау (жеке жұмыс)

Атомның құрылысы



Бас бармақпен мадақтау

Түрлі түсті қағаздардағы сұрақтар

слайд

слайд


Ортасы

3 мин


2 мин

10 мин


3 мин

7 мин


2 мин

5 мин


1 мин

1 мин


2 мин

Ой қозғау

Сөзжұмбақ "Кулон

1.Электрленуді байқауға арналған аспап. (Электроскоп)



2.Оқшаулағыштар немесе изоляторлар грек тілінен аударғанда не деген мағына береді?(оңашалау)

3.Бөлінбейтін ең аз теріс заряды бар бөлшек.(Электрон)

4.Ядроның құрамындағы оң зарядталған бөлшек.(Протон)

5. Атом ядросындағы заряды болмайтын бөлшек (Нейтрон)
Жаңа материалға тұсаукесер рәсімінде «Ой қозғау» әдісі арқылы сұрақ қою техникасы бойынша сұрақтар қойылады.

Түрткі сұрақтар


1. Балалар, қалай ойлайсыңдар, неге "Кулон" сөзі жасырылды?

Ендеше балалар бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы: " Электр зарядтарының өзара әрекеттесуі. Кулон заңы ".

Дәптерге жазыңыздар. Енді бүгінгі сабағымыздың мақсатын, яғни "Табыс критерийін" белгілейік."
Топтарға оқулықтағы мәтін бөліп беріледі. (топтық жұмыс)

Табыс критерийі

І

Кулон заңы тұжырымдамасы мен формуласын білемін.










ІІ

Кулон заңының формуласын пайдаланып есептер шығару жолдарын үйрендім.










ІІІ

Кулон заңын басқа заңдармен салыстырдым









Топта талқылап, топ баяндамашылары жоба қорғайды.



  1. топқа Ш. Кулонның физикаға қосқан үлесі

  2. топқа Ш. Кулонның тәжірибесі.

  3. топқа Кулон заңының тұжырымдамасы.

Келесі топтың мүшелері екі жұлдыз бір ұсыныспен бағаланады

Енді балалар, бүгінгі жаңа физикалық терминдердің: оң заряд, теріс заряд, нүктелік заряд, Кулон заңы, электр тұрақтысы, пропорционалдық коэффицент терминдерін ағылшын тіліндегі аудармасын білейік.

New words

Оң заряд -положительный заряд- positive charge

Теріс заряд – отрицательный заряд- negative charge

 Нүктелік заряд – точечный заряд – point charge

Кулон заңы – Закон Кулона – Coulomb's law

Электр тұрақтысы - Электрическая постоянная Electric constant

пропорционалдық коэффицент - Коэффициент пропорциональности - The coefficient of proportionality
Есептер шығару:

14-жаттығу. №1,2,4,5

Бағалау. Критериалды бағалау жүргізіледі.

Критерий

Дескриптор

Ұпай

формулаларды білу

Есептің берілгенінің дұрыс жазылуы

1

Формуланы біледі, есептің шығару жолында қате бар

2

Формуланы біледі, қолданып есепті дұрыс шығарған

3333



Сергіту сәті: Жұмбақтар

3 топқа жұмбақтар таратылады.

Көп болса алыстайсың

мезетпен қашықтайсың

Асықсаң аз болады

Табасың мұны қайсысың? (уақыт, время, time)

Жылдамдықты өзгертеді

Қозғалысты тездетеді

Қарсы шықса қозғалысқа

Тоқтарына көз жетеді.(күш, сила, power)

Көтерілсе жоғары

Ерітеді мұхит

Төмен түссе шамала

Сездірер суық ызғарын  (температура, температура, temperature)
Бекіту .

1)Тест тапсырмалары:

1. Кулон тәжірибесінде нені пайдаланды
А. электрометр

В. динамометр

С. иірілмелі таразы

Д. электроскоп
2. Зарядтың өлшем бірлігі
А. Кл 
В. Па 
С. Н 
Д. Дж
3. К пропорционалдық коэффиценттің мәні
А. 9, 1*10 - 31 кг 
В. 1, 6*10 - 19 Кл 
С. 9*109 Н*м/Кл2 
Д. 8, 82*10 - 31 м
4. Кулон заңы қай жылы ашылды.
А. 1980ж 
В. 1785ж 
С. 1836ж 
Д. 1854ж
5. Кулон күшінің формуласы
А. Ғ=кх 
В. Ғ=ρνg 
С. F=mg 
Д. F = k*(q *q ) / r 2

Дұрыс жауаптары:

1. С 2. А 3. С 4. В 5. Д
Оқушылар бір-бірін жұппен бағалайды.

Әр дұрыс жауапқа 1 ұпай

2) Табыс критерийлерін талдау

Табыс критериі парақшасына мақсатқа жеткен, жетпегендіктерін күн, бұлттан шыққан күн, бұлт арқылы белгілеп көрсетеді.



3) Үйге тапсырма: §32 оқу. 14-жаттығу №3, 6, 7, 8
4) Бағалау

Сабақ барысындағы бағалау парағы бойынша бағалаймын.



Плакат


Дәптер

Слайд


Оқулық, тартпалар

плакаттар, түрлі түсті боялар


Слайд

Оқулық

Слайд


Слайд

Тест таратпалары, слайд



Слайд

Соңы


2мин

Корытынды. Рефлексия.

Рефлексия: Оқушы аты-жөні:________

Сіз үйренген үш жаңа нәрсені атаңыз:

«Не білдім?»

«Не үйрендім?»

«Не қиын болды?»
(рефлексия парақтарына түсіреді)

Рефлексия парақшалары





Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыстар, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс

Ашық және жабық сұрақтар, мәтін бойынша жоба қорғау (топтық жұмыс), физикалық жұмбақтар, тест жұмысы (жұптық жұмыс), есептер шығару, сөзжұмбақ шешу, тест жұмысы (жеке жұмыс)

Бас бармақпен мадақтау, екі жұлдыз, бір ұсыныс, мадақтау, табыс критериі


Ағылшын тілі, орыс тілі өзара бірлесіп жұмыс жасауға үйрету

Рефлексия

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

- Бүгін оқушылар не білді?

- Сыныптағы ахуал қандай болды?

- Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

- Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?






Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет