Байқоныс жалпы орта білім беру мектебі
Тақырыбы: «Құлын мінген бала»
Бауыржан Момышұлы
Өткізген: Бастауыш сынып мұғалімі:
Билялова Мадина Сарсекеевна
2014 оқу жылы
Сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: «Құлын мінген бала» Бауыржан Момышұлы
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға қазақтың батыры туралы мәлімет беру. Мәтін мазмұнын түсініп, ондағы негізгі ойды анықтау.
Дамытушылық: Сабақтың мәнін аша отырып, жаттығулар, топтамалар арқылы баланың ой – өрісін, есте сақтау қабілетін, өз бетімен жұмыс істеу дағдысын дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларға Отанын, туған жерін мақтан етуге тәрбиелеу. Ерлікті паш ету.
Сабақтың түрі: қайталау.
Сабақтың әдісі:
Сабақтың формасы: топпен жұмыс.
Көрнекілігі:
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі:
Қызығушылықты ояту.
Балалар, далада күн сәулесі жарқырап, бізге сәулесін шашып тұр.
Ал, біз болсақ бір – бірімізге гүл сыйлау арқылы ізгі тілекті айтамыз. (сарғыш, ашық көк, сары, қызыл) (1,5 мин)
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау. (6 мин)
«Бейбітщілік, жеңіс, тыныштық» - деген сөздер кімдердің тілектері.
Жеңіс күніне қанша жыл толып отыр?
Өленің авторын ата. (Қайрат Жұмағалиев)
Батырлардың суреттері интербелсенді тақтадан көрсетіледі.
ІІІ. Өткенді пысықтау. (2мин)
Жеңіс күні қай күні мерекеленеді?
Ұлы отан соғысына қатысқан қандай батырларды білеміз?
Біз бүгін сендермен төрт топқа бөлініп тапсырмаларды орындаймыз. Топ басшысын сайлаймыз.(1 мин)
1 – топ. «Балдырған» (сары түс)
2 – топ. «Ұлан» (ашық көк)
3 – топ. «Айгөлек» (сарғыш)
4 – топ. «Ботақан» (қызыл)
ІҮ. Жаңа сабақ.
Жаңа сабақты ребус шешу арқылы табу.
(Құлын), (м)ысық, (ін), ше(ге), (н)ан, (бала).
Құлын мінген бала. (1,5)
Балалар, бүгін біз аты аңызға айналған батыр атамыз Бауыржан Момышұлының балалық шағымен таныса отырып, ол кісінің армандаған арманына қалай жеткеніне , өмір жолын оқып білеміз.
Оқушылар өтілетін тақырып бойынша Бауыржан Момышұлы туралы
INSERT әдісі: «Білемін», «Нені білдім?» «Білгім келеді», кестесінің бірінші бөлімін толтырады.
Бауыржан Момышұлы туралы презентация . (1 мин)
Орындаушылық кезең.
Мұғалімнің «Құлын мінген бала» мәтінін оқу.
Оқушылардың оқуы.
Балалар, бұл мәтіді оқимыз. Жұппен және топпен талдаймыз.
Топтың өзі ішінара 1,2,3,4 – ке бөлінеді. «Джигсо» әдісімен. Сандары бірдей оқушылар бірге жиналып, мәтінді бір – біріне түсіндіреді.
Интербелсенді тақтамен жұмыс:
Бауыржан Момышұлының сүйікті жануары.
Төрт түліктің қалай шақырылуын білеміз бе?
Жылқы – құрау – құрау
Сиыр – Аухау - аухау
Түйе – көс – көс
Ешкі – шөре – шөре
1 – топ. Дауысты дыбысқа аяқталған сөздерді жазу.
2 – топ. Дауыссыз дыбысқа аяқталған сөздерді жазу.
3 – топ. Жуан дауысты дыбыстарды тауып жаз.
4 – топ. Жіңішке дауысты дыбыстарды тауып жаз.
Тақтамен жұмыс. «Ағаштың алмасын терейік». (Әр алма жемісінің артында бір сөз жазылып тұарды. Сол сөзге сөйлем құрау.)
1 – топ. Алма: Бала
2 – топ. Алма: Отан
3 – топ: Алма: Көгершін
4 – топ: Алма. Астана
Ү. Қорытынды:
Б
Қ
О
Ы
Л
А
Н
Д
Ы
А
У
Ы
Р
Б
ж
А
Н
Т
А
Р
Ы
У
Й
Б
Л
Ы
Н
Қ
Ұ
Л
Р
Н
Ұ
О
Қ
Й
А
Ш
В
Бауыржан Момышұлының үлгі тұтқан батыры.
Аты аңызға айналған батыр.
Құлынды қалай атады?
Жылқының төлі.
Мәтінің авторы.
ҮІ Бағалау.
Оқушылар бір – бірін смайликтер арқылы бағалайды.
ҮІІ Үй тапсырмасы:
Мәтінді оқып, әңгімелеу.
Сұрақтарға жауап.
«Білгім келеді» кестесін толтыру.
Достарыңызбен бөлісу: |