Сабақ жоспары Сыныбы-бесінші Пәні: әдебиет Мерзімі: 12. 11. 2016 ж



Дата28.06.2017
өлшемі128,3 Kb.
#20426
түріСабақ
Бекітемін:
Оқу ісінің меңгерушісі: Б.Жоланов
Сабақ жоспары

Сыныбы-бесінші

Пәні: әдебиет

Мерзімі:12.11.2016 ж




Сабақтың тақырыбы:

Жиренше шешен мен Қарашаш сұлу

Негізгі идея:

Сөз тапқанға қолқа жоқ.

Сабақ мақсаты:

Барлық оқушылар

Әңгімені түсіну

Оқушылардың көпшілігі

Әңгіменің кейіпкерлерін ажырату

Жекелеген оқушылар

Әңгіменің негізгі идеясын табу

Құндылықтар:

Тапқырлық. Алғырлық.

Лексика:

Қаңбақ




Күтілетін нәтижеШешен

Барлық

оқушылар

Әңгімені түсінеді

Оқушылардың көпшілігі

Әңгіменің кейіпкерлерін ажыратады

Жекелеген оқушылар



Әңгіменің негізгі идеясын табады

Сабақ барысы



Сабақ кезең дері/ уақыты

Мұғалімнің іс -әрекеті

Оқушының іс -әрекеті

Бағалау

Кіріспе бөлімі

5 минут


1)Психологиялық дайындық

Оқушылармен сәлемдесу.

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру, жағымды ахуал тудыру

Біз біргеміз- ажырамас іргеміз.

Үй тапсырмасын талқылау


Сәлемдеседі

Назарларын сабаққа аударады.Көңіл- күйлерін реттейді.Белсенді жұмысқа талпынады.


Сөздерді қайталау арқылы көңіл- күйлерін реттейді .

Үй тапсырмасын талқылайды


Мадақтау(Жарай

сың. Тамаша.)


Тұсаукесер бөлімі
5 минут

Категориялы топтастыру

1-топ. Жиренше – Ол кім? – Ол не істеді?

2-топ. Хан – Ол кім? – Ол не істеді?

3-топ. Қарашаш – Ол кім? – Ол не істеді?

(Әр топ осы сұрақтар төңірегінде өз білгендерін топтастырады.)


Оқушылар шапшаң, тапқырлықпен жауап береді.

Өткен материалды еске түсіре отырып, жаңа сабаққа бағытталады.


Қол шапалақтау





Негізгі бөлім

33 минут


Қима қағаздар арқылы сыныпты сыныпты үш топқа бөлу

Топтық жұмыс

Үш топқа тапсырма береді
Жұптық жұмыс

Жұптарға тапсырманы түсіндереді


Сергіту сәті


Жеке жұмыс Тест


Смаиликтер арқылы сынып үш топқа бөлінеді

І топ. Мәтінді түсіндіреді

ІІ топ. “Ішке және сыртқа”

(Әңгімедегі ұнамды, ұнамсыз жерлерін бөліп жазу.)

ІІІ топ. Жиренше мен ханға мінездеме береді .
Жұптық жұмысты орындайды.

Шешендердің өсиеттеріне сүйеніп толғау жазайық.

Не жақын?

Оқушыға кітап жақын,

Қасапшыға *** жақын.

Ойыншыға доп жақын,

Мергенге *** жақын.

Бағбанға бақша жақын,

Саудагерге *** жақын.

Арбакешке қамыт жақын,

Батырға *** жақын.

Асабаға той жақын,

Қойшыға *** жақын.

Тігіншіге бөз жақын,

Шешенге *** жақын.
Сергіту сәті

Қимыл-қозғалыс жаттығуларын жасау


Жеке жұмыс Тест

1.Аңызәңгімедекейіпкеркімдер?

а) адамдарВ) жануарларс)құстар

2. Жиренше туралыәңгімеауызәдебиетінің қай түрінежатады?

А) ертегів)өлең-жырларс)аңызәңгімелер

3.Жиреншеқандайадам?

а)ақылсызв)ақылдыс)бай

4. Жиреншеқандайүйдетұрды?

а) қарашаүйдев)ақүйдес)зәулімүйде

5.Бір күні Жиреншені хан шақыртып алып , оған неше сиыр береді?

а) 50 в) 40 с)30

6.Хан осы сиырлардың ішек-қарнын тірідей тазалап әкел,барлығын да соясың;сойғанда ішінен бір түйір қылтан шықпасын!-депті.Жиренше Қарашашқа

айтады.Қарашаш не дейді?

а) Сиырларды қорағақамапқой.

В) Сиырларды ащы құдықтың басына айдап барып,жалғыздап суар да,суарғаныңды сол жерде айналдыра қуа бер

С) Сиырларды суға қандырыпалда,қуа бер.

7. Хан Жиреншеге хабар береді:

—Жиренше біздікіне келсін,келгенде жолмен де жүрмесін,жолсызбен де жүрмесін,-депті. Жиренше қалай келеді?

а) Жаяу өзі ханның үйіне келе жатады.

в) Қарашаш екеуі ханның үйіне келе жатады.

с)бір ит пен бір ешкіні қосақтап алып,жолға түсіп,ханның үйіне қарай келе жатады.

8. Хан Жиреншеге сексен еркек қой береді де:

—Жазғытұрым қой қоздаған уақытта ,осы қойлардың барлығын қоздатып алып келесің,-деп жарлық етеді. Бір күні хан: —Жиренше қайда?-деп сұрайды.

А) -Жиренше үйде ,жас босанып жатыр !-депті

В)-Жиренше үйде ұйықтап жатыр.

С)-Жиренше үйде жоқ,-де

1.а 2.с 3.в 4.а 5.в 6.в 7.с 8.а


.Әр топ өзге топтың жұмысын өздері таңдаған критерий арқылы бағалайды.
Екі жұлдыз , бір ұсыныс арқылы бағалау
Бағдаршам арқылы бағалау

8-7дұрыс -3балл

6-5дұрыс-2 4-3 дұрыс-1балл

Әр толық жауапқа — 3 ұпай

12- 10 ұпай — «5» баға

9- 7 ұпай — «4» баға

6-4 ұпай — «3» баға


Қорытынды бөлім 2 минут

Аңызда қандай нақыл сөз бар?

Жиреншенің тағы қандай нақыл сөздерін білесіңдер?

Кері байланыс жасау


Сұрақтарға жауап береді

Сабақ ұнады ма?Тақырыпқа қатысты тағы не жасағың келер еді?






Кейінгі тапсырма

Жиренше мен Қарашаш туралы тағы да басқа аңыз әңгімелер ізденіп оқу.


Күнделіктеріне жазып алады




Жұптық жұмыс Аты-жөні: Мерзімі:11.11.2016 жАты- жөні:

Оқушыға кітап жақын, Оқушыға кітап жақын

Қасапшыға *** жақын. Қасапшыға *** жақын.

Ойыншыға доп жақын, Ойыншыға доп жақын,

Мергенге *** жақын. Мергенге *** жақын.

Бағбанға бақша жақын, Бағбанға бақша жақын,

Сау дагерге *** жақын. Сау дагерге *** жақын.

Арбакешке қамыт жақын, Арбакешке қамыт жақын,

Батырға *** жақын. Батырға *** жақын.

Асабаға той жақын, Асабаға той жақын,

Қойшыға *** жақын. Қойшыға *** жақын.

Тігіншіге бөз жақын, Тігіншіге бөз жақын,

Шешенге *** жақын. Шешенге *** жақын.

Жұптық жұмыс Аты-жөні: Мерзімі:11.11.2016 жАты- жөні:

Оқушыға кітап жақын, Оқушыға кітап жақын

Қасапшыға *** жақын. Қасапшыға *** жақын.

Ойыншыға доп жақын, Ойыншыға доп жақын,

Мергенге *** жақын. Мергенге *** жақын.

Бағбанға бақша жақын, Бағбанға бақша жақын,

Сау дагерге *** жақын. Сау дагерге *** жақын.

Арбакешке қамыт жақын, Арбакешке қамыт жақын,

Батырға *** жақын. Батырға *** жақын.

Асабаға той жақын, Асабаға той жақын,

Қойшыға *** жақын. Қойшыға *** жақын.

Тігіншіге бөз жақын, Тігіншіге бөз жақын,

Шешенге *** жақын. Шешенге *** жақын.

Жеке жұмыс Тест

1.Аңызәңгімедекейіпкеркімдер?

а) адамдар В) жануарлар с)құстар

2. Жиренше туралыәңгімеауызәдебиетінің қай түрінежатады?

А) ертегі в)өлең-жырлар с)аңызәңгімелер

3.Жиреншеқандайадам?

а)ақылсыз в)ақылды с)бай

4. Жиреншеқандайүйдетұрды?

а) қарашаүйде в)ақүйде с)зәулімүйде

5.Бір күні Жиреншені хан шақыртып алып , оған неше сиыр береді?

а) 50 в) 40 с)30

6.Хан осы сиырлардың ішек-қарнын тірідей тазалап әкел,барлығын да соясың;сойғанда ішінен бір түйір қылтан шықпасын!-депті.Жиренше Қарашашқа айтады.Қарашаш не дейді?

а) Сиырларды қорағақамапқой. В) Сиырларды ащы құдықтың басына айдап барып,жалғыздап суар да,суарғаныңды сол жерде айналдыра қуа бер С) Сиырларды суға қандырыпалда,қуа бер.

7. Хан Жиреншеге хабар береді:

—Жиренше біздікіне келсін,келгенде жолмен де жүрмесін,жолсызбен де жүрмесін,-депті. Жиренше қалай келеді?

а) Жаяу өзі ханның үйіне келе жатады. в) Қарашаш екеуі ханның үйіне келе жатады.

с)бір ит пен бір ешкіні қосақтап алып,жолға түсіп,ханның үйіне қарай келе жатады.

8. Хан Жиреншеге сексен еркек қой береді де:

—Жазғытұрым қой қоздаған уақытта ,осы қойлардың барлығын қоздатып алып келесің,-деп жарлық етеді. Бір күні хан: —Жиренше қайда?-деп сұрайды.

А) -Жиренше үйде ,жас босанып жатыр !-депті В)-Жиренше үйде ұйықтап жатыр. С)-Жиренше үйде жоқ,-де

Жеке жұмыс Тест

1.Аңызәңгімедекейіпкеркімдер?

а) адамдар В) жануарлар с)құстар

2. Жиренше туралыәңгімеауызәдебиетінің қай түрінежатады?

А) ертегі в)өлең-жырлар с)аңызәңгімелер

3.Жиреншеқандайадам?

а)ақылсыз в)ақылды с)бай

4. Жиреншеқандайүйдетұрды?

а) қарашаүйде в)ақүйде с)зәулімүйде

5.Бір күні Жиреншені хан шақыртып алып , оған неше сиыр береді?

а) 50 в) 40 с)30

6.Хан осы сиырлардың ішек-қарнын тірідей тазалап әкел,барлығын да соясың;сойғанда ішінен бір түйір қылтан шықпасын!-депті.Жиренше Қарашашқа айтады.Қарашаш не дейді?

а) Сиырларды қорағақамапқой. В) Сиырларды ащы құдықтың басына айдап барып,жалғыздап суар да,суарғаныңды сол жерде айналдыра қуа бер С) Сиырларды суға қандырыпалда,қуа бер.

7. Хан Жиреншеге хабар береді:

—Жиренше біздікіне келсін,келгенде жолмен де жүрмесін,жолсызбен де жүрмесін,-депті. Жиренше қалай келеді?

а) Жаяу өзі ханның үйіне келе жатады. в) Қарашаш екеуі ханның үйіне келе жатады.

с)бір ит пен бір ешкіні қосақтап алып,жолға түсіп,ханның үйіне қарай келе жатады.

8. Хан Жиреншеге сексен еркек қой береді де:

—Жазғытұрым қой қоздаған уақытта ,осы қойлардың барлығын қоздатып алып келесің,-деп жарлық етеді. Бір күні хан: —Жиренше қайда?-деп сұрайды.

А) -Жиренше үйде ,жас босанып жатыр !-депті В)-Жиренше үйде ұйықтап жатыр. С)-Жиренше үйде жоқ,-де


Жеке жұмыс Тест

1.Аңызәңгімедекейіпкеркімдер?

а) адамдар В) жануарлар с)құстар

2. Жиренше туралыәңгімеауызәдебиетінің қай түрінежатады?

А) ертегі в)өлең-жырлар с)аңызәңгімелер

3.Жиреншеқандайадам?

а)ақылсыз в)ақылды с)бай

4. Жиреншеқандайүйдетұрды?

а) қарашаүйде в)ақүйде с)зәулімүйде

5.Бір күні Жиреншені хан шақыртып алып , оған неше сиыр береді?

а) 50 в) 40 с)30

6.Хан осы сиырлардың ішек-қарнын тірідей тазалап әкел,барлығын да соясың;сойғанда ішінен бір түйір қылтан шықпасын!-депті.Жиренше Қарашашқа айтады.Қарашаш не дейді?

а) Сиырларды қорағақамапқой. В) Сиырларды ащы құдықтың басына айдап барып,жалғыздап суар да,суарғаныңды сол жерде айналдыра қуа бер С) Сиырларды суға қандырыпалда,қуа бер.

7. Хан Жиреншеге хабар береді:

—Жиренше біздікіне келсін,келгенде жолмен де жүрмесін,жолсызбен де жүрмесін,-депті. Жиренше қалай келеді?

а) Жаяу өзі ханның үйіне келе жатады. в) Қарашаш екеуі ханның үйіне келе жатады.

с)бір ит пен бір ешкіні қосақтап алып,жолға түсіп,ханның үйіне қарай келе жатады.

8. Хан Жиреншеге сексен еркек қой береді де:

—Жазғытұрым қой қоздаған уақытта ,осы қойлардың барлығын қоздатып алып келесің,-деп жарлық етеді. Бір күні хан: —Жиренше қайда?-деп сұрайды.

А) -Жиренше үйде ,жас босанып жатыр !-депті В)-Жиренше үйде ұйықтап жатыр. С)-Жиренше үйде жоқ,-де

Жеке жұмыс Тест

1.Аңызәңгімедекейіпкеркімдер?

а) адамдар В) жануарлар с)құстар

2. Жиренше туралыәңгімеауызәдебиетінің қай түрінежатады?

А) ертегі в)өлең-жырлар с)аңызәңгімелер

3.Жиреншеқандайадам?

а)ақылсыз в)ақылды с)бай

4. Жиреншеқандайүйдетұрды?

а) қарашаүйде в)ақүйде с)зәулімүйде

5.Бір күні Жиреншені хан шақыртып алып , оған неше сиыр береді?

а) 50 в) 40 с)30

6.Хан осы сиырлардың ішек-қарнын тірідей тазалап әкел,барлығын да соясың;сойғанда ішінен бір түйір қылтан шықпасын!-депті.Жиренше Қарашашқа айтады.Қарашаш не дейді?

а) Сиырларды қорағақамапқой. В) Сиырларды ащы құдықтың басына айдап барып,жалғыздап суар да,суарғаныңды сол жерде айналдыра қуа бер С) Сиырларды суға қандырыпалда,қуа бер.

7. Хан Жиреншеге хабар береді:

—Жиренше біздікіне келсін,келгенде жолмен де жүрмесін,жолсызбен де жүрмесін,-депті. Жиренше қалай келеді?

а) Жаяу өзі ханның үйіне келе жатады. в) Қарашаш екеуі ханның үйіне келе жатады.

с)бір ит пен бір ешкіні қосақтап алып,жолға түсіп,ханның үйіне қарай келе жатады.

8. Хан Жиреншеге сексен еркек қой береді де:

—Жазғытұрым қой қоздаған уақытта ,осы қойлардың барлығын қоздатып алып келесің,-деп жарлық етеді. Бір күні хан: —Жиренше қайда?-деп сұрайды.



А) -Жиренше үйде ,жас босанып жатыр !-депті В)-Жиренше үйде ұйықтап жатыр. С)-Жиренше үйде жоқ,-де

Жеке жұмыс Тест

1. «Мырза жігіт», «кенже бала» сөздері қай сөзге қатысты?

А) дисфемизм В) эвфемизм С) табу Д) көнерген сөз Е) тұрақты тіркес

2. Табиғат құбылысына қатысты табу сөзді тап.

А) ұлыма В) жасыл түсу С) соқырішек Д) жаман ауру Е) дауыл

3. Табу сөздер неден туындаған?

А) салт-дәстүр В) сыпайылық С) ем Д) ырым Е) аты белгісіз болу

4. Дөрекі сөзді сыпайылап жеткізу қалай аталады?

А) дисфемизм В( табу С) тура мағына Д) метонимия Е) эвфемизм

5. Эвфемизмге жататын сөзді белгілеңіз.

А) найзағай В) қасқыр С) бақиға аттану Д) ұлыма Е) жын

6. Эвфемизмге жататын тұрақты тіркесті тап.

А) қолды болыпты. В) ашық мінез С) жүрек жұтқан Д) тілі күрмелді Е) қарны ашты

7. Эвфемизм бойынша «сөзуарлау» сөзінің дисфемизмін тап

А) салақ В) шешен Д) бәдік Е) олақ

8. Қай сөз грек тілінде «сыпайы сөйлеймін» деген мағына береді?

А) эвфемизм В) дисфемизм С) табу Д) идиома Е) архаизм

9. Сөйлемдегі дисфемизмді тап.

А) Оның бір көзінің мүкістігі бар. В) Асанның қартайған шағында бір құлағы естімей қалды.

С) Ақанның бойы ұзын болғандықтан,балалар оны «Ұзынтұра» деп мазақтайтын.

Д) Ұлы Отан соғысынан оралғандардың көбі бір мүшесін соғыс даласында қалдырып кеткен еді.

Е) Болат әрдайым кемтар адамдарға көмектесетін еді.

10. Табу сөзді тап.

А) Келін қайынын өз атымен атамайды. В) Сарқыраманың бер жағында маңыраманы ұлыма жеп жатыр екен. С) Келіншек болған оқиғаны қайын енесіне жеткізді.

Д) Естіген жұрт келіншектің тапқырлығына тәнтә болды.

Е) Қазақтар кейбір табиғат құбылыстарын өз атымен айтпаған
Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет