Сабақ жоспары Тақырыбы: Абай



Дата17.04.2017
өлшемі59,38 Kb.
#14127
түріСабақ
Сабақ жоспары

Тақырыбы: Абай «Қыс». Міржақып Дулатов «Шілде»

Мақсаты:

Білімділік: Абай, Міржақып туралы білімдерін толықтыру. Жаздыгүнгі табиғат ерекшеліктері туралы білімдерін кеңейту

Дамытушылық: жалпы дүниетанымын, мәнерлеп оқуын, өз бетімен жұмыс істеу дағдысын дамыту

Тәрбиелік: Жазғы табиған ерекшеліктерін сезіне біліп, табиғатты қорғауға, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу

Сабақ түрі: жаңа сабақ

Сабақ типі: дәстүрлі емес

Жұмыс түрі: түсіндіру, салыстыру, талдау, венн диаграммасы, топтастыру

Көрнекілігі: интерактивті тақта (Абай, Міржақып портреті, мәліметтер, сызба тапсырмалар)

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру: Мақсаты: оқушылардың сабаққа даярлығын тексеру.Амандасу, сабаққа даярлығын тексеру, түгендеу мотивация беру.

- Орнымыздан тұрайық,

Бір – бірімізге қарайық.

Мейірімді, шуақпен.

Сәттілікті тілейік.

2.Жаңа сабаққа даярлық: Мақсаты: жаз мезгілінің ерекшелігі мен Абай, Міржақып туралы білетін түсініктерін еске түсіру.

Топтастыру «Жаз» - Біз қазір қай мезгілдеміз? Көктемнен кейін қай

мезгіл басталады? Ендеше мына сызбаға жаз

туралы жазайықшы.(оқушыларға беттер тарату)



Топтастыру:

«Абай», «Міржақып»

- Балалар, біз сендермен Абай мен Міржақып туралы көп таныстық. Қане, екі нұсқаға бөлініп топтастыру жасай қояйық. Бірінші нұсқалар Абай жайлы, ал екінші нұсқалар Міржақып туралы айтады.





3-4.Жаңа сабақ,жаңа сабақты меңгергенін тексеру. Мақсаты: Абай, Міржақып туралы білімдерін толықтыру. Жаздыгүнгі табиғат ерекшеліктері туралы білімдерін кеңейту.

-Суретпен жұмыс: Балалар, мына суретке зер салайықшы. Алақанымызбен сипап, сезінейікші. Жылдың қай мезгілі бейнеленген? Оны неден аңғардың? Қандай жер бейнеленген? Бүгін балалар Абайдың «Жаз» өлеңімен танысамыз. Абай,ол - тек қана ақын емес, ол - сазгер, күйші, табиғат лиригі.Оның «Көзімнің қарасы», «Желсіз түнде жарық ай», «Сегіз аяқ» атты әндері бар.(суретін көрсету)

- Балалар, Абайдың «Жаз» өлеңін тыңдайық. (үнтаспадан тыңдау)



-Өлеңді пысықтау,сөздік жұмысын жүргізу:

- Жаздыгүнгі табиғат сипатталған жерді тауып оқы.

- Жазғы жайлау туралы сипатталған жерді тауып оқы.

- Жан – жануарлардың жазғы тіршілігі сипатталған жерді

тауып оқы.

Сөздік: Көгорай шалғын –піскен шөп, толған- піскен, күркіреген өзен – тау өзені, көшкен ауыл – жайлауға көшу, шұрқыраған жылқы – көп жылқы, жоны қылтылдап, бүйірі шығып, ыңқылдап – семірген,бұлтылдап – ойнақшып, сымпылдап - қанатын қағып.

Сергіту сәті: Домбырам күмбірлеп, күй шерте аламын.

Инемен кестені тіге де аламын,

Қолдарым майысып биді де билеймін,

Кілемге ұқсатып сурет те саламын.

Оқулықпен жұмыс: Іштей оқу, мәнерлеп оқу, тізбектей оқу.

«Шілде» сөзіне түсінік: балалардан сұрау, түсіндіру. Жаз мезгілінің екінші айы, ең ыстық ай. Шілде келгенде қырық күндік ыстық ай деп атаған.

«Шілде» мәтінін балаларға мәнерлеп оқыту. Тақырып бойынша пысықтау сұрақтары:

-Шілдеде табиғатта қандай өзгеріс болады?

-Шілдедегі жұмыс түрлерін ата.

-Мәтінді бөліктерге бөліп оқы: 1.Басы 2.Ортасы 3.Соңы .Әр бөлікке ат қой.



5. Сабақты қорытындылау. Мақсаты: Жаз мезгілі туралы меңгерген білімдерін тексеру.

1нұсқа: Жаз тақырыбына 5сөйлемнен құралған ойтолғау жаз.

2нұсқа: Шілде топтастыруын құр

6.Үйге тапсырма: Мақсаты: Өткен тақырыптарды қайталап , білімдерін толықтырумен жұмыс жүргізу және өз бетімен жұмыс істеу дағдыларын дамыту . «Жаз» өлеңін жаттау, «Шілде» әңгімесін мәнерлеп оқу.Міржақып Дулатов туралы мәлімет жазып әкелу.



Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет