|
2
|
3
|
4
|
5
|
Оқу пәнінің бөлімшесі
|
Тыңдалым және айтылым/ Сандар мен шамалар
|
|
|
|
Арнайы педагогтың аты-жөні
|
Копабаева М.С.
|
|
|
|
Күні
|
|
|
|
|
Жеке сабақ
|
Қатысушылар саны 1
|
Қатысушылар саны
|
Сабақ тақырыбы
|
Диалог.Монолог/21-ден 100-ге дейінгі сандар. Менің сүйікті ертегілерім
|
Сабақ мақсаты
|
Күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты сөйлеу мәдениетін сақтайды;
Диалогке қатысады; Екітаңбалы сандарды оқып, жазып және салыстырады;
|
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңдері/уақыты
|
Арнайы педагогтың әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
(мақсатқа жету/жетпеуі)
|
Ресурстар
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
1.Кіріспе бөлімі
|
Ұйымдастыру кезеңі
Сәлеметсің бе!
Көңіл –күйін қалай?
Менің қолымда қандай кітап тұр?
Дұрыс айтасың!
Бұл ертегілер кітабы
Сен ертегілерді оқығанды жақсы көресің бе?
Қандай ертегілер білесің?
Өте жақсы! Жарайсың!
|
Сәлеметсіз бе апай!
Жақсы.
Рақмет!
Бұл ертегілер кітабы
Иә, маған ертегілерді оқыған, тыңдаған ұнайды.
Мұғалім қойған сұрақтарына жауап береді.
Сабақтың тақырыбымен танысады.
|
Оқушы диалогке қатысып, сөйлеу мәдениетін сақтай алады. Ертегілердің атын атауға қиналды.
|
|
2.Негізгі бөлім:
Дайындық кезеңі
|
Біз жаңа ғана ертегілер туралы өзара диалог құрдық. Бүгінгі сабағымызда диалог пен монолог туралы білетін боламыз.
Екі немесе бірнеше адамның сөйлесуі диалог деп аталады.
Өзіне немесе тыңдаушыға қаратып айтылған бір ғана адамның сөлеуі монолог деп айтылады.
|
Оқушы: диалог пен монолог анықтамасын түсініп, анықтамасын дәптерге жазады.
|
Анықтаманы дәптерге жазады. Бірақ грамматикалық қателер жіберді. Жоларықты дұрыс сақтамады.
|
|
Қалыптастыру кезеңі
|
Ал енді диалог пен монологты ажырата білу үшін тапсырма орындап көреміз. Ол үшін «Түлкі мен Қырғауыл» ертегісінен үзінді оқы.
Сәлеметсіз бе, Қырғауылым, халіңіз қалай?
Жақсы, өзіңіз ше?
Жерге түсіп сөйлессеңіз қайтеді, бір құлағым естімеуші еді.
Жерге түсуге қорқамын, жерде әртүрлі аңдар бар, жеп қоюы мүмкін.
Ертегі үзіндісі диалог пе, әлде монолог пе? Дәлелдеп көр.
|
Оқушы: «Түлкі мен Қырғауыл» ертегісінен үзінді оқиды.
Оқушы: ертегі диалог екенің айтады.
Бұл ертегі де түлкі мен қырғауылдың сұқбаты берілген. Диалогқа екі немесе бірнеше адам қатысуы.
|
Мәтінді жеңіл сөздерді тұтас, ұзақ жазылған сөздерді буындап оқыды.
Ертегінің диалог екенін дәлелдей алды. Ол үшін диалогтың анықтамасын дәлел ретінде келтірді.
|
Оқулық
Жұмабаева Ә., Уайсова Г.,
Сәдуақас Г.
Қазақ тілі
2-сынып
9-11бет
|
Өз бетімен жұмыс кезеңі
|
Ал мына төменде берілген мақал диалог пен, әлде монолог па?
1-тапсырма. Мақалды дәптерге көшіріп жаз.
Аз сөйле, көп тыңда.
Жарайсың! Енді осы мақалдағы аз және көп ұғымдарын математика тіліне аударып көрші. Аз, көпті қандай жағдайда қолданамыз.
Иә дұрыс айтасың, заттарды өлшегенде, яғни математика тілінде айтатын болсақ,сандарды салыстырғанда.
Бүгінгі сабағымызда екітаңбалы сандарды жазып, оқып, салыстырып үйренеміз.
Тапсырма. Сандарды салыстырып, дәптерге жаз. Сандарды оқы.
18 * 16 1онд. 5бірл. * 2 онд.
20 * 17 1 онд. 4. Бірл. * 16 бірл.
11 * 16 18 бірл. * 1онд. 8 бірл.
12 см * 1дм 3 см
2дм * 19 см
20см * 1 дм
|
Оқушы: мақалды оқып, монолог екенің айтады. Дәптерге көшіріп жазады.
Оқушы: аз, көп бірнәрсені салыстырғанда айтамыз.
Жауабы:
18>16
20>17
11<16
1онд. 5бірл. < 2 онд.
1 онд. 4. Бірл. < 16 бірл.
18 бірл. = 1онд. 8 бірл.
12 см < 1дм 3 см
2дм > 19 см
20см > 1 дм
|
Мақалды көшіріп жаз кезінде қате жіберді.
Мақалдың монолог екенін дәлелдеп айтты. Бұл дегеніміз сабақ өз мақсатына жетті.
Оқушы аз көп ұғымын меңгерген.
Екітаңбалы сандарды салыстыра алды. Үлкен кіші таңбасын дұрыс қолдана білді. Сабақ мақсаты толықтай өз мақсатына жетті.
|
Оқулық
Акпаева А.Б., Лебедева Л., МынжасароваМ.
Математика
2-сынып
1-бөлім
7 бет
|
3.Қорытынды бөлім
|
Біз бүгінгі сабақта біз не істедік?
- Не білдік?
Диалог құрап жазып кел.
|
Оқушы сабақтан не үйренгенің айтады.
|
Оқушы сабақтан үйренгенің өз ойымен қорытындылай алды.
|
|
16>