Сабақ жоспары Уа қыты: 23-28. 11. 2015 Сыныбы



Дата19.02.2017
өлшемі279,96 Kb.
#10948
түріСабақ
Б. Момышұлы атындағы «Жас ұлан » мектебі

АШЫҚ САБАҚ

Тақырыбы: Түрік қағанатының құрылуы, дамуы, ыдырауы



Тарих пәні мұғалімі: Мукатаева Назира Жұмабайқызы

Сабақ жоспары

Уақыты:

23-28.11.2015


Сыныбы

10 «Б»- 24.11.2015.

ашық сабақ

Сабақ №25

Пәні

Қазақстан тарихы

Сабақ тақырыбы

Түрік қағанатының құрылуы, дамуы, ыдырауы

Мақсаты

а) білімдік: оқушыларға «Түрік», «қағанат» атаулары туралы, түрік қағандығының қоныстанған жерлері, этникалық құрамы, қоғамдық құрылысы, ерекшелігі, саяси тарихы мен шаруашылық жағдайы туралы түсінік беру;

ә) дамытушылық: оқушыларды топтық жұмыс арқылы ізденгіштік, шығармашылық, танымдық қабілеттерін дамыта отырып, өз бетінше қорытынды жасай білуге дағдыландыру.

б) тәрбиелік: оқушыларды өз елінің тарихи құндылықтарын құрметтеуге, саяси сауаттылыққа, ұйымшылдыққа, батылдыққа, әдептілікке тәрбиелеу


Күтілетін нәтиже

  • Оқушылар түрік қағанатының құрылуы, дамуы, ыдырауы туралы мәліметпен толық танысады;

  • Қағанат туралы өз ойларын еркін айтуға, өз ойын нақты жеткізуге үйренеді.

Сабақ әдісі:

Баяндау, сұрақ-жауап, қайталау, топтық жұмыс, сөзжұмбақ, үлестірмелі тапсырмалар


Сабақ түрі

Жаңа сабақты меңгерту


Пәнаралық байланыс

География, әдебиет

Табыс критерийі

Мұғалім мен оқушы арасында тығыз байланыс орнайды,

Шығармашылықпен жұмыс жасауға ұмтылады.



Сабақ көрнекілігі

электрондық оқулық, интертақта, оқулық, карта, қанатты сөздер


Сабақ кезеңі

уақыты

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

қажетті ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

(3 мин)


Сәлемдесу;

Оқушылардың назарын сабаққа аударту



Оқушыларға көрнекілік тарату

Нені білдім?

Нені үйренемін?

Мені қандай мәселе қызықтырады?














қосымша көркем әдебиет

тер, газет



Үй тапсырмасын сұрау

(7 мин)


  1. Тест сұрақтары арқылы оқушылардың үй тапсырмасын қалай меңгергендігін қадағалау

1.Жүздерді құрайтын үлкен ру бірлестіктері:

а) Ел в) Тайпа с) Ру

2. Жақын туыстар арасындағы қыз алыспау тәртібі қалай аталады?

а) Топтық экзогамия

в) Рулық экзогамия

с) Әлеуметтік экзогамия


3. Қазақ арасына сіңген кірме тайпаны көрсетіңіз:

а) төрткүл

в) сұлтан

с) Төлеңгіт

4. Арабтан шыққан қазақ жерін ислам таратушылардың ұрпағы:

а) қыпшақ

в) Қожа

с) Қоңырат

5. Елдің рухани мәдениетін, оның елдік идеологиясын жасаушылар, діни жоралғыны, әдет-ғұрыпты қадағалайтын топтар:

а) Абыздар мен жыраулар

в) Емшілер мен оташылар,

с) Бақыслар мен сыншылар
6. Елдің басқада кеткен кегін малын тартып, айдап алу арқылы қайтарды:

а) Батырлар



в) Барымташы

с) Ұсталар


7. Тері бұйымдарынан, қайыстан әр түрлі ат-әбзелдерін өрді:

а) Ерші

в) Майрампаз

с) Өрімші
8. Асыл тұқымды жүйрік аттың сынын анықтап, таңдады

а) Жыршы



в) Сыншы

с) Ерші
9. Халықты имандылыққа, тақуалыққа, ынсап-тәубеге шақырған топтар кімдер:

а) дәруіштер мен имамдар,

в) қожалар мен сопылар



с) сопылар мен дәруіштер
10. Шыңғысхан әулетінен тараған ұрпақ:

а) Төлеңгіт



в) Төре

с) Тама


1 Үлестірмелі тапсырма




  1. Көшпелілілерде басқару жүйесі қандай болды?

Жауап: Көшпелілерде хандық басқару болды. Хан билігі жоғары болды. Хандарының жанында ақылшысы, төбе билері, жасақтары, іс жүргізуші қызметкерлері болды.

  1. Көшпелілер мен отырықшылардың мәдени, саяси байланыстары туралы айтып беріңіз

Жауап: Көшпелілер мен отырықшылар арасында жаугершілік қақтығыстарда, бейбітшілік сабақтастық, шаруашылық, сауда , мәдени байланытар болды. көшпелілерден отырықшылар жылқы ұстауды, басқару жүйесін, қолөнерді үйрене бастады.
2 Үлестірмелі тапсырма
1.Оңтүстік Қазақстан мен Жетісу жерінде қала мәдениетінің қалыптасуы мәселесі жөнінде ғалымдар қандай пікірлер қалдырған?

Жауап:

В.В. Бартоль бастаған бір ғалымдар: «Оңтүстік Қазақстан мен Жетісуда қала салып, қалалық мәдениет әкелгендер-хорезмдіктер мен соғдылықтар.»


2.Арабтық, мұсылмандық мәдениетті меңгерген ғалымдарды атаңыз?

Жауап: Арабтық, мұсылмандық мәдениетті меңгерген ғалымдар: әл-Фараби (Х ғ.), Жүсіп Баласағұн, (ХІ ғ.), Махмуд Қашғари (ХІ ғ.), әл-Хорезми (ХІҮ ғ.).

3 Үлестірмелі тапсырма
1.Жібек сауда жолына «Ұлы» сөзінің қосылу себебін қалай түсінесіңдер?

2.Жібек жолы арқылы Қытайдан, Византиядан қандай тауарлар , Орталық Азиядан қандай тауарлар тасымалданды?



Жауап: Жібек сауда жолына «Ұлы »

сөзінің қосылуы Ұлы Жібек жолы Батыс пен Шығысты жалғастырып тұр.

Жібек жолы арқылы: Қытайдан жібек, мата, лактар, айналар тасылса, Византиядан інжу-маржан, вавилон кілемдері, әйнек тасылды.
4 Үлестірмелі тапсырма
1.Көшпелі мәдениет пен отырықшы мәдениеттердің тоғысуынан пайда болған діндерді атаңыз?

Жауап: Ерте орта ғасырларда Қазақстан жеріне тараған діндер: зороастризм, будда, манихей, несториандық діндер тараған.

2.Қазақстан жерінен табылған діни ескерткіштерды атаңыз?

Жауап: Будда храмдары Ақбешім, Краснореченск, Испиджаб қалаларынан табылған. Несториандық христиан шіркеулері: Таразадн, Меркеден табылған.

Тестпен жұмыс істейді

сұрақ-жауап


Оқулық, тест сұрақтары , үлестірмелі материалдар

т.б.


Жаңа сабаққа дайындық

(5 мин)


«Миға шабуыл» статегиясы – оқушыларға бейнефильм көрсету, ой тастау


Оқушылар сабақ мақсатымен танысады.

Оқулық, ғаламтор

Жаңа сабақ

(15 мин)


Жаңа тақырыпты дәптерге жаздыру.

«Ойлан, жұптас, ортаға сал» әдісі, топпен жұмыс барысында , берілген тақырыпты ашу мақсатында тобымен ақылдаса отырып жұмыс жасау. Постер дайындау, ортада қорғау.

Топ басшыларын ортаға шақырылып, үстелдің үстінен сөздер таңдап алынады. (тәртіп, Отансүйгіштік, төртеу, ерлік , сабыр т.б) осы сөздер бойынша тақырып беріледі.


1-топ «Төртеу түгел болса, төбедегі келеді, алтау ала боса ауыздағы кетеді»
Тапсырма:

Түрік қағанаты (552-603 ж.)


2-топ «Тәртіпсіз ел болмайды, тәртіпке бас иген құл болмайды»

Б. Момышұлы

Тапсырма:

Шығыс Түрік қағанаты (683-745 ж.)


3-топ « Ерлік – табиғат сыйы емес, саналы әскери тәрбиенің жемісі»

Б. Момышұлы

Тапсырма:

Батыс түрік қағанаты (603-704 ж.)


4-топ «Отан үшін отқа түс - күймейсің »

Б. Момышұлы

Тапсырма:

Біріккен Түрік қағанаты (745-840 ж.)


5-топ «Ел дегенде езіліп, жұрт дегенде жұмылып қызмет ет»

Б. Момышұлы

Тапсырма: Сөзжұмбақ шешу «Түрік қағанаты»

Әр топ ортаға шығып өз жұмыстарын қорғайды, сөзжұмбақты шешеді.
Жауап:


  1. Тегіндер

  2. Күлтегін

  3. ұлықтар

  4. Түрік

  5. Букрат

  6. Қара Еске

  7. Земарх

  8. Қапаған

  9. Тардуш

  10. Тон

  11. Елхан

  12. Тоныкөк

  13. Бумын



Жаңа тақырыппен танысады.

Топқа бөлінеді, топ жұмысын қорғайды.


Оқулықпен, дәптермен жұмыс жасау



Оқулық, ғаламтор

Сергіту сәті


Мұғалім оқушыларға өткен сабақ пен жаңа сабақты қатыстырып сергіту сәтін ұйымдастырады.







Біліктілік дағдысын қалыптастыру

(5-7 мин)



Бекіту: Сұрақтар арқылы пирамида құрастыру

  1. Түрік қағанатында жоғарғы билеуші, әскери қолбасшының лауазымын атаңыз (Қаған)

  2. Бағынышты тайпаларды билейтін ұлықтар кімдер? ( жабғу (ябғу), шад, елтебер)

  3. Жергілікті жердегі ақсүйектер тобын атаыз? (бектер, тархандар, басқақтар, сардарлар)

  4. Батыс Түрік қағанатының жұртын қалай атады? («Он оқ будун»)

  5. Түрік қағанатында «Тат» сөзінің мағынасы ? (Құл)




Әр топ белгілі уақытпен тапсырманы орындайды, топ постер қорғауда белсенділік танытады.

флипчарт, маркер

Бағалау

(3 мин)

Мұғалім оқу оқушылармен біріге отырып бағалау жүргізеді.

өзін-өзі бағалау, жұлдыз, төртбұрыш, үшбұрыш белгілері, т.б. бағалау


Форма

тивті бағалау, смайлик

тер


Рефлексия

(3 мин)


ОЙ-ТҮЙІН жасау

Мұғалім оқушыларға стикерлер таратып береді.

1. Берілген тапсырмаларды орындау қызық болды ма?

2. Сабақтың қай тұстары ұнады немесе ұнамады?


Оқушылар өз ойларын, ұсыныстарын жазып Бәйтерек ағашына апарып іледі.


Оқушылар стикерлерге өз әсерлерін жазады

стикер

Үйге тапсырма беру

(2 мин)

§ 22-23 оқу, берілген схемаларды толтыру

119-125 бет





Дәптерге үй тапсырма

сын жазады




Жұмыс дәптер


Пән мұғалімі: _________Мукатаева Н.Ж. ОІЖО_________Ж.Нусипжанова

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет