Сабақ жоспарына әр мұғалім сыныптағы бала санына қарай өзгерісті енгізу қажет. Сынып: 6



Дата08.06.2018
өлшемі23,09 Kb.
#42047
түріСабақ
«Ауызша сабақ-«1» технологиялық картасы

Сабақ жоспарына әр мұғалім сыныптағы бала санына қарай өзгерісті енгізу қажет.

Сынып: 6 «А»

Сабақтың тақырыбы: Ғабит Мүсірепов. Автобиографиялық әңгіме

Мақсаты:Оқушыларға  қазақтың көрнекті жазушысы, қоғам қайраткері Ғ. Мүсіреповтің өмірі мен шығармашылығы  туралы әдеби білім бере отырып, Автобиографиялық (өмірі жайлы) әңгімесін меңгерту және 63% білім сапасына жету.

Ұйымдастыру кезеңі.


Сыныпты белсендіру үшін көшбасшыға сөз беріледі.

Жаңа тақырыпқа қысқаша түсінік: Жазушы Ғабит Мүсірепов өзінің балалық шағын еске түсіруі және ұстазы Бекет Өтетілеуовтің

Карта бойынша жұмыс ережесі түсіндіріледі.

Көшбасшыға сөз беріледі.

Сабақ тақырыбына кіріспе.


Өткен тақырып бойынша қарама – қарсы сұрау.

Оқушылардың үй тапсырмасы бойынша жұмысы. Қойылған сұрақтарға жауап беруі.



  1. Абай осыдан үш ай бұрын кімді ұзатып әкеліп еді? (Әйгерімді)

  2. Абай мен Әйгерімнің бұл жолғы өзгеше қонағы кім еді? (Біржан сал)

  3. Тобықты ішіне сыйлы қонақ болған Біржан сал қай елден келген? (Көкшетау)

  4. Біржан сал майда қоңыр сазымен әнді құйқылта жөнелгенде Абай қандай сезімде болады? (Ойы қиялға шомады)

  5. -Шіркін, айтушы мен болғанда, үнемі ұқтырушым сен болсайшы, Абай!-деген қай кейіпкердің сөзі. (Біржан сал)

  6. Жиында Біржан «Жанбота» әнін шырқағанда жастар нені білетін еді? (Бұл әннің Біржанның бай –бағландардың бірі сабап күйдіргенін ашық айтқан ән болатын)

  7. Абайдың Біржан салды ауыл шетінен алдыртудағы мақсаты не еді? (Жас буынның өнер үйренгенін қалады.)

  8. Біржанды ауыл шетінен кім арқылы алдыртты? (Әмір)

  9. Әмір Абайға кім болып келеді? (туыс ағасының баласы)

  10. Құдайбердінің Абайға қандай өтініші болған? (Балаларыма жетімдік көрсетпе деген)

  11. Құдайбердінің артынан неше тұяқ қалып еді? (бесеу)

  12. Екі айдан бері Біржан жанынан табылған Әмірде жиында қай әнді шырқады? («Жиырма бес»)

  13. «Балаларыңды әке орнына бағу қарызым болар», «жетімдік көрсетпеспін» деген қай кейіпкердің сөзі? (Абай)

  14. Базаралы, Жиренше, Ерболдар Абайға қандай өтініштерін білдіріп еді? (Қонақтардың бір кеш көпшіліксіз болып, тынығып алуын өтінген.)

  15. Домбыра кезегі қыдыра жағалап Үмітейге келген кезде ол да еш іркілместен қай өлеңді шырқай бастады? («Баянауыл».)

  16. Ұлжан Біржанға нені сыйға тартады? (Өз қолымен күміс тайтұяқты сыйлайды.)

  17. Біржанға «Қайда жүрсең, жолың болсын! Өнерің, қадірің ассын шырағым!» деп бата берген кім еді? (Ұлжан)

  18. Бата халық ауыз әдебиетіннің қай түріне жатады? (Тұрмыс салт жырларына)

  19. Құлақтан кіріп бойды алар, Жақсы ән мен тәтті күй. Көңілге түрлі ой салар, Әнді сүйсең, менше сүй!- деген екен қай автор? (Абай)

  20. Үзінді қай шығармадан алынған? («Абай жолы» роман эпопеясы)

  21. Біржанның қоштасардағы ең соңғы ағалық тілегі не еді? (Әмір бастап Әйгерім, Үмітей қостап «Жиырма бесті» жырлап беруін сұрады.)

  22. Ей, бозбала –ай, Өтті ау заман ай, Қош бол аман!- деген қай кейіпкердің сөзі еді? (Біржан сал)

  23. Біржанның осы өлеңді жырлағанда Абай нені сезіп еді? (Дәл сол арада туған ән екенін аңғарды.)

  24. Шығарма авторы кім? (М.О.Әуезов)

  25. М.О.Әуезовтің тағы басқа қандай шығармаларын білесің? (Еңілік -Кебек, Көксерек, Қараш – Қараш оқиғасы т.б.)

Әр оқушыға матрица бойынша 1 сұрақ қойылады.

Қойылған әр сұраққа, нақты әрі мүдірмей тез жауап берген оқушыға плюс белгісі қойылады, ал жауап бере алмаған жағдайда минус белгісін алады.



Бірінші белгілер

Жаңа тақырып бойынша есте сақтау және зейінді дамыту.

Тірек сөздер тақтада



  1. Молда

  2. Оқу

  3. Аударма

  4. Букварь

  5. Инспектор

  6. Есеп

  7. Суффикс

Есте сақтауға және жазуға 7 сөз-30 секунд уақыт беріледі.

Есте сақтау бойынша 1 сөз шегерілуге рұқсат беріледі.



Екінші белгілер

Ұғынуды ұйымдастыру.

Өтілетін мәтінмен жұмыс


Оқу уақыты 5-6 сыныптар: 3 минут мәтіннің 1 парағына.

Үшінші белгілер

Түсінудің алғашқы тексерілуі.

Қарама-қарсы сұрақ



  1. Автобиографиялық әңгіме қай жазушының шығармасы? (Ғ.Мүсірепов)

  2. Автобиографиялық әңгіме мазмұны не жөнінде? (Өмір туралы)

  3. Шығарманың негізгі кейіпкері кім? (Ғ.Мүсірепов)

  4. ХХ ғасырдың бас кезінде біздің қазақ даласының ең суық жағын жағалайтын халқымыз қайда тұрған? (Киіз үйде)

  5. Атақты жазушы Ғ.Мүсірепов ескіше жыл басы деп саналатын қай күні дүниеге келген ? (Наурыз күні)

  6. Қайсар болушы ең, жыламайтын едің деп кім Ғабитті үнемі мадақтап отыратын? (Анасы)

  7. Балалардың тілін сындыру үшін ауыл адамдары кімді жалдапты ? (Молданы)

  8. Әке – шешесінен күнде еститін жақсы сөздерінің бірі қай сөз еді? (Оқу оқисыңдар)

  9. Молда балаларды қайда оқытқан? (Әр баланың үйінде бір апта жатып оқытады.)

  10. Бір үйде шамамен неше бала отыратын? (Жиырма шақты)

  11. Екі жыл оқытып, екі бұзаулы сиырын алып кеткен молданың оқытқаны біздің авторға қалай әсер етіпті? (Ештеңені аңғармағанын айтады.)

  12. Белгілі 16- жылғы ара жұмысқа Ғабитті кім сұрап алады? (Нағашысы)

  13. Нағашысының Ғабитті сураудағы басты мақсаты не еді? (Шаруасына бас – көз болу, көмектесу.)

  14. Нағашысының елі қандай шаруашылық пен айналысқан? (Егін егі, балық аулау т.б.)

  15. Обаған өзеніне жақын тұратын елдің көрші ауылында не бар екен?. (Екі сыныптық орысша мектеп бар)

  16. Ғабит осы аталған мектептің қай сыныбына барды? (Бірінші)

  17. Орыс мектебіне барудағы мақсаты не еді? (Білімін кеңейту еді, орысша білім алу.)

  18. Ол үлкен мағынада ағартушы болатын тілегі бар адам қай кейіпкердің сөзі? (Ғабит Мүсірепов)

  19. Ғабиттің есінде Бекет Өтетілеуов қандай ұстаз болып қалған? (Жақсы оқытушы және ондай ұстазды өмірінде сирек кездестіргенін айтты.)

  20. Бекет Өтетілеуов қай ақын жазушылардың шығармаларын аударған? (Крылов, Пушкин, Лермонтов)

  21. Ғабит Бекеттің қай сөзін үнемі жадында ұстайды? (қандай іске кіріссең де, таза қолмен кіріс)

  22. Бекет Өтетілеуовті кім деп білеміз? (педагог, жазушы, ұстаз)

  23. Мен букварьды да бітірдім, есепті де бітірдім деген кезде оқытушы сәл жымиды да не деді? (Сенің жақсы оқитының рас, мақтаншақтығың да бар. Осы екуінің біреуін мықтап ұста да, біреуін таста деген)

  24. Инспекторға бала өзін қалай көрсете білген? (Инспектордық сұрақтарына еш мүдірмей жауапты да берген, есепті де шығарған.)

  25. Автор кімдерге өз шығармасында алғыс білдірген (Пресногорьковтағы бастауыш мектеп ұстаздарына)

Әр оқушыға матрица бойынша 1 сұрақ қойылады.

Қойылған әр сұраққа, нақты әрі мүдірмей тез жауап берген оқушыға плюс белгісі қойылады, ал жауап бере алмаған жағдайда минус белгісін алады.



Төртінші белгілер

Түсінуді сыни тексеру .

Сыни сұрақ.



  1. Автобиографиялық әңгіме жазушының досы жайлы жазылған шығармасы? (жоқ, дұрыс емес, өзінің балалық шағы жайлы жазылған)

  2. Автобиографиялық әңгіме мазмұны өмір туралы. (Иә, автобиографиялық әңгіме өмір туралы)

  3. Шығарманың негізгі кейіпкері Бекет Өтетілеуов. (Дұрыс емес, жазушының өзі)

  4. ХХ ғасырдың бас кезінде біздің қазақ елі киіз үйде тұрған. ( иә, дұрыс қазақ халқы киіз үйде тұрған)

  5. Атақты жазушы Ғ.Мүсірепов ескіше жыл басы деп есептелетін Наурыз күні дүниеден өтті. (Дұрыс емес, дүниеге келген.)

  6. Қайсар болушы ең, жыламайтын едің Ғабиттің қайсарлығын еске алып үнемі әкесі мадақтап, қолпаштап отыратын. (Дұрыс емес, анасы мадақтап отыратын.)

  7. Балалардың тілін сындыру үшін ауыл адамдары орыс мектебінен Бекет Өтетілеуовті алдыртыпты. (Дұрыс емес, Молданы)

  8. Автордың әке – шешесінен күнде еститін жақсы сөздерінің бірі «оқу оқисыңдар» дегені есте жақсы сақталған екен. (Дұрыс, Әке – шешесінен еске алғанда осы сөзді де еске алатын.)

  9. Молда балаларды арнайы ауыл мектебінде оқытқан. (Дұрыс емес, әр баланың үйінде оқытқан.)

  10. Бір үйде шамамен алғанда жиырма шақты бала отыратын. (Дұрыс, бір үйде шамамен жиырма шақты бала отыратын)

  11. Екі жыл оқытқан молдаға автор өзінің рахметін айтып, қажетті білімін де алған. (Дұрыс емес, Молданың оқытқанынан қажетті ешнәрсе де ала алмаған.)

  12. Белгілі 16- жылғы қара жұмысқа Ғабитті нағашысы көмектесуге сұрап алады. (Дұрыс, 16-жылғы қара жұмысқа Ғабитті нағашысы сурап алады.)

  13. Нағашысы Ғабитті орысша оқысын, көзін ашсын деген ниетте сұрап алған.( Дұрыс емес,шаруасына бас – көз болу, көмектесуге.)

  14. Нағашысының ауылы мал шаруашылығымен айналысқан. (дұрыс емес, егін егу, балық аулау т.б.)

  15. Обаған өзеніне жақын тұратын елдің көрші ауылында орысша мектеп бар екен. (Дұрыс, сол ауылға қарама- қарсы тұратын ауылда орысша мектеп бар.)

  16. Ғабит молдадан сауатын ашқаннан кейін осы орысша мектептің екінші сыныбына бірден түседі. (Дұрыс емес, бірінші класына түседі.)

  17. Орыс мектебіне барудағы Ғабиттің мақсаты орысша тіл сындыру, білімін кеңейту болатын. (Дұрыс, білімін кеңейту.)

  18. Ол үлкен мағынада ағартушы болатын тілегі бар адам деп, Ғабит өзінің ұстазы Бекет Өтетілеуовке баға берген екен. (Дұрыс, Ғабит өзінің ұстазы Бекет Өтетілеуовке үлкен мағынадағы ағартушы деп баға берген.)

  19. Ғабит өзінің ұстазы Бекет Өтетілеуовті еске алғанда мұндай ұстазды өмірінде сирек кездестіргенін айтты. (Дұрыс, Ғабит еске алғанда ұстазы Бекет Өтетілеуов сияқты ұстаздардың сирек кездесетінін айтты. )

  20. Бекет Өтетілеуов Крылов, Пушкин, Лермонтов секілді орыс халқының ақын жазушыларының шығармаларын аударған. ( Дұрыс, Крылов, Пушкин, Лермонтов шығармаларын қазақша аударған)

  21. Ғабит ұстазы Бекеттің «қандай іске кіріссең де, таза қолмен кіріс» деген сөзін үнемі жадында ұстайтын. (Дұрыс, Ғабит мұны мәңгі есте сақтап қалды.)

  22. Бекет Өтетілеуов сазгер, композитор, ақын болған.( Дұрыс емес, педагог, жазушы, ұстаз)

  23. Мен букварьды да бітірдім, есепті де бітірдім деген кезде оқытушы сәл жымиып, сенің жақсы оқитының рас, мақтаншақтығың да бар. Осы екеуінің біреуін мықтап ұста да, біреуін таста деген екен. (Дұрыс, Ғабитке солай ақыл кеңес берген.)

  24. Инспектор келгенде Ғабит өзінің білімін дәлелдей түскен, өзін –өзі көрсете білген. (Дұрыс, Инспектордық сұрақтарына еш мүдірмей жауап берген)

  25. Ғабит өзінің автобиографиялық әңгімесінде Пресногорьковтағы бастауыш мектеп ұстаздарына алғыс білдірген. ( Дұрыс, Пресногорьковтағы бастауыш мектеп ұстаздарына алғысын шексіз екенін айтқан.)




Әр оқушыға матрица бойынша 1 сұрақ қойылады.

Қойылған әр сұраққа, нақты әрі мүдірмей тез жауап берген оқушыға плюс белгісі қойылады, ал жауап бере алмаған жағдайда минус белгісін қояды.



Төртінші белгілер

Тақырыптық сөздік қор

«Қайсар бала» деген тақырыпта эссе жазу.


5 минутта 50 сөз.

Әрбір сөз сөйлем мүшесі болу керек.



Бесінші белгілер

Бағалау

4-5 белгі-5 ұпай

3 белгі-4 ұпай

2 белгі-3ұпай

1 белгі-2 ұпай



Сапа нормативі карта бойынша орындалады. Егер де оқушылардың 63% 5 ұпайдан алса, сапа нормативі бала санын 0,63-ке көбейтуден шығады.


Үй тапсырмасы


(107 – 111 бет)оқу, мазмұндау. №4 тапсырма жазбаша орындау.

4 белгіден кем алған оқушылар



Каталог: uploads -> doc -> 0566
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0566 -> Сабақ мақсаты: Білімдік: Жемістердің құрылысын, олардың бір бірінен ерекшеліктерін ажырата білу
0566 -> Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі : сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, оқушылардың назарын сабаққа аудару


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет