№22 Приречное орта мектебі
САБАҚ ЖОСПАРЛАРЫ
7- СЫНЫП
Өзін-өзі тану пәні мұғалімі: Мешитбаева Г.Қ
7 сынып
(Барлығы 34 сағат, аптасына 1 сағ) Өзін – өзі тану. Жалпы білім беретін мектептің 7 - сыныбына арналған оқулық. Ж.Ж. Әкімбаева, Е.Б.Бақаш, С.С. Нұркеева, Р.М.Мұратханова /Алматы. «Бөбек»ҰҒПББСО,
2017.-128 б.
№
|
Сабақтың тақырыбы
|
Сағат саны
|
Уақыты
|
І тарау. ТАНЫМ ҚУАНЫШЫ 8 сағат
|
1
|
Ақыл-парасат, ерік-жігер және жүрек
|
1
|
|
2
|
Ақыл-парасат, ерік-жігер және жүрек
|
1
|
|
3
|
Адамның ішкі әлемі
|
1
|
|
4
|
Адамның ішкі әлемі
|
1
|
|
5
|
Өмірдің мәні
|
1
|
|
6
|
Өмірдің мәні
|
1
|
|
7
|
Адам бақыты
|
1
|
|
8
|
Адам бақыты
|
1
|
|
ІІ тарау. АДАМ БОЛАМ ДЕСЕҢІЗ...... 8 сағат
|
9
|
Адам абыройы
|
1
|
|
10
|
Адам абыройы
|
1
|
|
11
|
Адам жауапкершілігі
|
1
|
|
12
|
Адам жауапкершілігі
|
1
|
|
13
|
Парыз тәртіптен басталады
|
1
|
|
14
|
Парыз тәртіптен басталады
|
1
|
|
15
|
Қоғамға қызмет ету
|
1
|
|
16
|
Қоғамға қызмет ету
|
1
|
|
ІІІ тарау. АДАМ ЖӘНЕ ӘЛЕМ 8 сағат
|
17
|
Адами қарым-қатынас жарастығы
|
1
|
|
18
|
Адами қарым-қатынас жарастығы
|
1
|
|
19
|
Отбасылық құндылықтар
|
1
|
|
20
|
Отбасылық құндылықтар
|
1
|
|
21
|
Ұжымдағы өзара қарым-қатынас
|
1
|
|
22
|
Ұжымдағы өзара қарым-қатынас
|
1
|
|
23
|
Адам және адамзат
|
1
|
|
24
|
Адам және адамзат
|
1
|
|
ІV тарау АДАМЗАТТЫҢ РУХАНИ ТӘЖІРИБЕСІ 10 сағат
|
25
|
Қоршаған әлеммен үндестік
|
1
|
|
26
|
Қоршаған әлеммен үндестік
|
1
|
|
27
|
Адамның рухани әлемі
|
1
|
|
28
|
Адамның рухани әлемі
|
1
|
|
29
|
Адам жасампаздығы
|
1
|
|
30
|
Адам жасампаздығы
|
1
|
|
31
|
Сүйіспеншілік жолындағы өмір
|
1
|
|
32
|
Сүйіспеншілік жолындағы өмір
|
1
|
|
33
|
Әсемдік әлемінде
|
1
|
|
34
|
Әсемдік әлемінде
|
1
|
|
Өзiн-өзiтану сабағы
Күні:
Мектеп: №22 Приречное орта мектебі
Сабақтың тақырыбы: Ақыл-парасат, ерік-жігер және жүрек (1 сабақ)
Құндылық: Сүйіспеншілік
Қасиеттер: адалдық, жауапкершілік
Мұғалім: Мешитбаева Г.Қ
Сынып: 7а
Сабақтың мақсаты:
ақыл-парасат, ерік-жігер және жүрек тәрбиесі туралы түсінік бере отырып, сүйіспеншілік құндылығының мәнін ашу.
|
|
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
Тыныштық сәті
Көзімізді жұмамыз,терең тыныс аламыз.
Бүгін су астына саяхат жасаймыз. Көз алдыңызға мұхит жағасын елестетіңіз. Толқынның бір -бірімен алысқан шолпылына, шағаланың даусына құлақ түріңіз. Жалаң аяғыңыздың астындағы құмды сезініңіз. Мұхиттың ортасындағы қара нүктеге сіздің көзіңіз түсті. Ол нүктенің жақындап келгенде кит екенін білдіңіз. Ол сізді мұхит астына саяхат жасауға алып кетуге келді. Ақырын киттің арқасына отырып, мұхиттың астына саяхатқа кеттіңіз. Киттің арқасында отырып, өзіңізді жайлы және қауіпсіздікте сезіну, су түбіне саяхат жасау қандай тамаша!Айналаңызға назар аударыңыз: кемпірқосақ секілді бір-бірінен өткен әдемі, түрлі түсті балықтар көздің жауын алады. Мұхиттың түбіне терең жүзе отырып, айналаңыз қалай өзгергенін байқайсыз,әдемі су өсімдіктері су түбінде қалқиды. Қараңыз қандай үлкен балықтар, ал енді келесі жаққа қараңыз,қандай үлкен сегізаяқ, ол сізге күлімсіреп қарайды, жүзі жылы. Су астында қандай қызықты әлем! Сездіңіз бе, мұнда қандай тыныштық?! Өзіңізді толық тыныштықта сезініңіз.
Ал қазір жоғарыға өзіміздің әлемге кетуге дайындалыңыз. Айналаңызды есте сақтардай тағы қарап шығыңыз. Айналаңыздағы су асты әдемі гүлдерге және бойыңыздағы тыңыштықты сезініңіз. Бұл тыныштық сізге таза аудай әсер етеді.
Кит сізді келген жолыңызбен су бетіне шығарады. Киттен түсіп,сізге жақсы саяхат жасатқаны үшін оған алғысыңызды айтып, ол алыстап кеткенше көзбен шығарып салыңыз.
Өзіңіз сыныпқа қайтып оралып, орындығыңызға отырасыз. Су түбінен алып келген тыныштықты жүрегіңізде, бойыңызда сақтап, көзімізді ашамыз. Рахмет.
|
Ресурстар:
Мультимедиялық тақта, оқулық, дәптер, мақал-мәтел, дәйексөз, маркер,
аққағаз, гүл, жүрек, көбелек суреттері
|
Үй тапсырмасын тексеру.
Сөздер мен олардың анықтамасын салыстырыңдар. Әр сөздің өзіне сәйкес келетін анықтамасын табыңдар
|
|
Дәйексөз
«...Ақыл, қайрат, жүректі бірдей ұста, сонда толық боласың елден бөлек»»
|
Дәйексөзді бірінші кезекте ұл балалар қайталап оқиды. Содан соң қыз балалар қайталап айтады.
|
Әңгімелеу
Абайдың «Он жетіншісі сөзі»
Талдау сұрақтары:
Автор қайрат, ақыл, жүректiң ерекшелiктерiн қалай жеткiзген?
Мәтінде ғылымның «жүрекке билет» дегенiнiң мағынасын қалай түсiнесiңдер?
Абай қандай адамды «қасиеттi адам» дейдi? Нелiктен?
Тағы қандай қасиеттердi «жүрекке билетуге» болады деп ойлайсыңдар?
|
Оқушылар әңгімелеп, жаңа тақырыптың мазмұнын талдайды.
|
Шығармашылық жұмыс:
1-тапсырма: Сөздер мен олардың анықтамаларын салыстырып, әрбiр терминнiң өзiне сәйкес келетiн анықтамасын табыңдар.
2-тапсырма: «Парасатты адамның» портретін жасаңдар.
3-тапсырма: «Парасатты болу – парызым!» тақырыбын «көзқарас – себеп – мысал – қорытындылау» әдiсiмен талқылаңдар.
|
Оқушылар берілген тапсырмаларды орындай отырып, өздерінің сабақта түсінгендерін кеңейтеді, бекітеді.
|
Дәптермен жұмыс: дәптерде тапсырмаларды өз беттерінше орындайды.
|
Дәптердегі тапсырмаларды мұғалімнің көмегімен орындайды
|
Үй тапсырмасы: Шәкәрім шығармасынан үзінді
|
Күнделіктеріне жазады.
|
Жүректен жүрекке
«Ойлан, балам»
|
Әнді ерекше көңілмен айтып, сергиді
|
Өзiн-өзiтану сабағы
Күні:
Мектеп: №22 Приречное орта мектебі
Сабақтың тақырыбы: Ақыл-парасат, ерік-жігер және жүрек (1 сабақ)
Құндылық: Сүйіспеншілік
Қасиеттер: адалдық, жауапкершілік
Мұғалім: Мешитбаева Г.Қ.
Сынып: 7а
Сабақтың мақсаты: ақыл-парасат, ерік-жігер және жүрек тәрбиесі туралы түсінік бере отырып, сүйіспеншілік құндылығының мәнін ашу.
|
|
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
Тыныштық сәті
Нұрға бөлену.
Ыңғайланып отырыңыздар, денелеріңізді түзу ұстаңыздар. Аяқ-қолыңызды айқастырмаңыз. Қолыңызды тізеңізге немесе үстелге қоюға болады. Көздеріңізді жұмуларыңызды өтінемін.
Елестетіп көріңіз: Күн нұры сіздің төбеңізден өтіп, кеудеңізге қарай бойлап барады. Кеудеңіздің орта тұсында гүл түйнегі орналасқан. Гүлдің түйнегі нұрдан баяу ашылып келеді. Балғын және таза әсем гүл сіздің әр ойыңызды, әр сезіміңізді, эмоцияңыз бен тілек-қалауыңызды шайып, жүрегіңіздің қауызын ашты.
Нұр сәулесі сіздің бойыңызға ақырын тарай бастағанын елестетіңіз. Ол біртіндеп күшейе түсуде. Оймен осы нұрды қолдарыңызға түсіріңіз. Сіздің қолдарыңыз нұрға бөленіп, сәуле шашуда. Қолымыз тек жақсы, ізгі істер істейді және баршаға көмектеседі. Нұр аяқтарыңызға тарады. Аяқтарыңыз нұр сәулесін шашуда. Олар сізді тек жақсылық жасау үшін жақсы жерлерге апарады. Олар нұр мен махаббат құралына айналды.
Одан әрі нұр сіздің аузыңызға, тіліңізге тарады. Тіліңіз тек шындықты және жақсы, ізгі сөздер ғана айтады. Нұрды құлақтарыңызға бағыттаңыз, құлақтарыңыз тек жақсы сөз бен әсем әуенді ғана естиді. Нұр көздерімізге де жетті, көзіміз тек жақсыға қарап, бәрінен жақсылықты ғана көреді. Сіздің басыңыз түгелдей нұрға бөленіп, басыңызға тек ізгі, сәулелі ой келеді.
Нұр бірте-бірте қарқын және шұғылана бастайды, сіздің денеңізден шығып, жан-жағыңызға сәуле шашады. Осы нұрды туысқандарыңызға, мұғалімдеріңізге, достарыңызға, таныстарыңызға бағыттаңыз. Нұрды уақытша түсініспей, ренжісіп жүрген адамдарға да бағыттаңыз, олардың да жүрегі нұрға толсын.
Осы нұр бүкіл әлемге: барлық адамдарға, жан-жануарларға, өсімдіктерге, барлық тірі жанға таралсын... Ғаламның барлық түпкір-түпкіріне нұр бағыттаңыз. Ойша айтыңыз: «Мен нұрлымын... Нұр менің ішімде... Мен Нұрмын».
Осындай Нұр, Махаббат және Тыныштық күйінде отыра тұрыңыз...
Енді осы Нұрды жүрегіңізге орналастырыңыз. Нұрға толы бүкіл әлем сіздің жүрегіңізде. Оны осындай әсем қалыпта сақтаңыз.
Жаймен көзіңізді ашуға болады.
Рахмет.
|
Ресурстар:Мультимедиялық тақта, оқулық, дәптер, мақал-мәтел, дәйексөз, маркер,аққағаз, гүл, жүрек, көбелек суреттері
|
Дәйексөз
«...Ақыл, қайрат, жүректі бірдей ұста, сонда толық боласың елден бөлек»»
|
Дәйексөзді бірінші кезекте ұл балалар қайталап оқиды. Содан соң қыз балалар қайталап айтады.
|
Әңгімелеу
Шәкәрім шығармасынан үзінді. Талдау сұрақтары:
Мәтіндегі «Тауып айтқан мініңді өзгертуден тек пайда ғана аласың, түзелесің, түрленесің, өзгересің, адамшылыққа жетесің» деген ойды қалай түсінесіңдер?
Руханилыққа, адамшылыққа талпыну парасаттылыққа апара ма? Неліктен?
Мәтіндегі автордың айтқан «Өз мініңді мойындап, оны түзеуге талпыну» адамға қандай игіліктер сыйлайды деп ойлайсыңдар?
Шәкәрімнің айтқан ақылынан парасаттылыққа тән қасиеттерді іріктеп алып, айтып беріңдер.
|
Оқушылар әңгімелеп, жаңа тақырыптың мазмұнын талдайды.
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |