Сабақ «Керқұла атты Кендебай»



Дата06.02.2022
өлшемі256,24 Kb.
#79570
түріСабақ
Байланысты:
5 клас кмж 03092020





Сыныбы
Пән
Күні
Мектеп

5 сынып
Қазақ әдебиеті
03.09.2020
№ 4 ЖОББМ

Бөлім атауы

Таза,мінсіз асыл сөз

Сабақтың тақырыбы
1-сабақ

«Керқұла атты Кендебай» ертегісі

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

5.Т/Ж1.Әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау
көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу. (5.Т/Ж3)

Сабақтың мақсаттары

Барлығы: оқиға мазмұнын түсіндіреді
Көпшілігі: теориялық ұғымды түсінеді, оқиға бөліктеріне тақырып қояды
Кейбірі: оқиға дамуына қарай эпизодтарды жүйелейді

Бағалау критерийлері

Шығарманың мазмұны мен сюжеттік дамуын сипаттайды

Тілдік мақсаттар

Фабула, сюжет

Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету,
Жауапкершілік, қарым-қатынас жасау қабілеті

Осыған дейін меңгерілген білім

Ертегі жанрымен таныс, ауыз әдебиеті түрлерін біледі. Ертегі мазмұнын үйден оқып келеді.

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы


5 минут

Сабақтың ортасы


«Джигсо» әдісі
10 минут

«Хикая картасы» әдісі


15 минут


Реттілігін сақтамау

«Оқиға тауы» әдісі


Сабақтың соңы



Ширату. Ми шабуылы.
Суретте кімдерді көріп тұрмыз?
Оларды қай шығармаларда кездестіріңіз?
Ертегінің қандай түрлерін білеміз?
Шыншыл ертегілері: «Аяз би», «Айлалы тазша», «Дүмше молда», «Арыстан мен кісі», «Аю,түлкі,қойшы».
Хайуанаттар туралы ертегі: «Арыстан,қасқыр,түлкі», «Түлкі мен ешкі», «Аю,түлкі және қасқыр».
Қиял-ғажайып ертегілері: «Керқұла атты Кендебай», «Ер Төстік», «Алтын сақа», «Тас болған шаһар».





Сабақ мақсатымен танысады.Сабақ соңында рефлексияны өткізу үшін БББ әдісін өткіземін.
1-тапсырма «Хикая картасы»
«Оқиға желісі» әдісімен ертегі оқиғасын рет-ретімен жүйелі түрді суретін салып,мазмұнын қысқаша баяндайды.
Дескриптор:

  • Оқиға реттілігі сақталады;

  • Сюжеті толық қамтылады;

  • Мазмұнды суретпен сипаттайды;

  • Эпизодтарға тақырып қояды;




Оқиға мән-жайы,суреті

Оқиға мән-жайы,суреті





Оқиға мән-жайы,суреті






Оқиға мән-жайы,суреті

Оқиға мән-жайы,суреті





Оқиға мән-жайы,суреті




ҚБ.Дескрипторға сүйене отырып «Бағдаршам» әдісімен бағалау.
Мұғалім плакаттарындағы ертегі оқиғасы рет санын ауыстырады.
Сұрақ:
-Енді нені байқадық?
-Егер біз оқиға орнын өзгертсек ертегі мазмұны қалай болады?
Сол үшін көркем шығармадағы оқиғаны рет-ретімен айту керек.Көркем шығармада суреттелген оқиғаны рет-ретімен жүйелі баяндау фабула деп аталады.
Фабула (лат.Fabulaаңыз, әңгіме, ертегі, мысал) — көркем шығармада суреттелген окиғаны рет-ретімен жүйелеу.


Дескриптор:
- Оқиғаларды сан ретімен реттілігін сақтамай құрады;
- Өзгерісті анықтайды, қорытында шығарады.


3-ТАПСЫРМА
«Оқиға тауы» әдісі
Әр эпизодқа атауын берейік. Енді сол атауларды рет-ретімен осы тауға орналастырайық
Дескриптор:

  • Ертегі мазмұнын саралайды

  • Шығарма мазмұнын жүйелейді

Шарықтау шегі



Шиеленісуі


Дамуы


Басы Аяқталуы


Саралау тапсырмасы

1. Кендебай мен жетім бала.


2. Керқұла атты Кендебай батырдың еліне оралуы.
3. Кендебайдың дүниеге келуі.
4. Кендебайдың хан бұйрығын орындауы.
5. Кендебайдың аралға баруы.


ҚБ. Дескрипторға сүйене отырып «Екі жұлдыэ,бір тілек» әдісімен бағалайды.
Теориялық ұғымды түсіндіру:
Осы «оқиға тауындағы» бөлімдердің орнын ауыстырсақ,нені байқауға болады?
Жалпы балалар ертегі неден құралған?
Оқиға.
Яғни,оқиға дегеніміздің(сөзінің) өзінің терминдік атау- бұл сюжет.
Көркем шығарма бөліьдерінің орны сақталуы керек.
Сюжет (фр.sujet - зат) - өзара жалғасқан оқиғалардың тізбегі, біртұтас желісі.


www.smk.edu.kz




Кері байланыс:

Білемін

Білдім

Білгім келеді






Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет