Сынып
|
10 класс
|
Мерзімі
|
|
Тақырыбы
|
Нүктенің шеңбер бойымен қозғалысы
|
Мақсаты
|
Табиғаттағы қисық сызықты қозғалыстардың кең тараған түрі –дененің шеңбер бойымен бірқалыпты қозғалысын физикалық шамалар арқылы сипаттаймыз
|
Күтілетін нәтиже
|
Нүктенің шеңбер бойымен бірқалыпты қозғалысын физикалық шамалар арқылы сипаттай алады және түсінеді.
|
Қажетті құралдар
|
Физика 10 сынып ЭО, постер, смайликтер,
|
Сабақ кезеңдері
|
Мүғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Уақыты
|
Бағалау
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
Класты түгендеу. Түстер арқылы 3 топқа бөледі.
|
Түстер арқылы 3 топқа бөлінді.
|
3 мин
|
|
Білу
|
Үй тапсырмасын сұрау.
Құпия сөздің кілтін аш.
1.Физика
2.Механикалық қозғалыс
3.Траектория
4.Еркін түсу
5.Үдеу
6.Кинематика
7.Зат және өріс
|
Сөздерге қатысты жауаптар айтылады.
2.Траектория-дене жүріп өткен жолы
5.Үдеу-уақыт бойынша жылдамдықтың өзгерісі
|
8 мин
|
Әр жауапқа 1 ұпай беріледі.
|
Түсіну
|
Тақтаға жаңа сабақтың тақырыбы жазылады. Әр топқа бір тақырыптан бөлініп беріледі.
1-топ. Шеңбер бойымен қозғалыстың сипаттамалары
2-топ. Бұрыштық және сызықтық жылдамдықтар
3-топ. Центрге тартқыш үдеу. Бұрыштық үдеу.
|
Оқушылар тақырыппен танысып шығады. Тақырып мазмұнын топтық талқылауға салады.
Топ атынан баяндамашы қорғайды,
|
15 мин
|
Бағдаршам арқылы бағалау
|
Қолдану
|
Практикалық жұмыс. Топтарға есептер беріледі. Осы есептерді шығару әдістерін ойластыруға тапсырма береді.
1-топ. Жіпке ілінген жүктің айналу периоды 2 с. Егер жүк радиусы 40 см шеңбер бойымен айналса оның сызықтық жылдамдығы
Жердің жасанды серігінің орбитасының радиусын 2 есе арттырса айналым периоды 4 есе артады. Осы жағдайдағы жасанды серіктің жылдамдығының өзгерісі
2-топ. Диаметрі 16 см, 0,4 м/с жылдамдықпен жүкті көтергендегі барабан білігінің айналу жиілігі
Шеңбердің радиусын 4 есе азайтып, сызықтық жылдамдығын 2 есе арттырса, онда оның центрге тартқыш үдеу
3-топ. Диаметрі 16 см, 0,4 м/с жылдамдықпен жүкті көтергендегі барабан білігінің айналу жиілігі
Шеңбердің радиусын 4 есе азайтып, сызықтық жылдамдығын 2 есе арттырса, онда оның центрге тартқыш үдеу
|
Оқушылар есеп шығарудың жоспарын жасайды.
Бер : Т=2c Шешуі:
R=0.4 м
т/к: -?
|
5 мин
|
Бағалау сатысы арқылы бағалау
+Ұйымшылдықпен және жақсы орындады – 3 ұпай
+Есептертің бір бөлігі ғана орындалды – 2 ұпай
+Есептер дұрыс шықпады, бірақ тырысты – 1 ұпай
|
Талдау
|
Жеке жұмыс. Берілген шамаларды сәйкестендіруге тапсырма береді.
|
Сызықтық және бұрыштық жылдамдықтарды жіктеп , кестеге толтырады.
|
5 мин
|
Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау.
1-3 сәйкестік 1 ұпай
4-5 сәйкестік 2 ұпай
6 сәйкестік 3 ұпай
|
Жинақтау
|
Жұппен жұмыс. Сурет бойынша жұппен жұмыс жазуға тапсырма береді.
|
Оқушылар эссе жазады.
|
5 минут
|
Бармақ арқылы бағалау
|
Бағалау
Үйге тапсырма
|
Критериалды бағалау.
2-жаттығу
|
Бағалайды, талқылайды. Өз пікірін айтады.
|
5 мин
|
Жиынтық бағалау
|
Бағалау
|
Шығу билеті.
|
|
|
|