Күні:
|
Пәні: Биология
|
Класы:8
|
Тақырыбы:
|
Зат және энергия алмасу
|
Мақсаты
|
Зат алмасу- пластикалық алмасу,энергетикалық алмасу,органикалық қосылыстардың алмасуы, су мен минералды тұздардың алмасуы туралы түсінік беру.
|
Күтілетін нәтиже
|
|
Түйінді идеялар (кілтті сөздер)
|
Грек философы Сократ (б.з.д. 470 – 399ж.ж. айтқан:
«Біз қоректену үшін өмір сүрмейміз, біз өмір сұру үшін қоректенеміз».
|
Сабақ кезеңдері:
|
Сабақ барысы
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Кіріспе
|
1.Ұйымдастыру кезеңі:
а) «Мен кіммен ұқсаспын» тренингі
ә) Бүгінгі сабақты қандай көңіл-күйде бастайтындықтарын «Көңіл –күйін бағалау экраны» атты плакатқа смайликтер арқылы көрсетті
б) Топтастыру
«Мозаика» әдісімен топқа бөлемін.
Үй тапсырмасы.
Үйге берілген тақырыпты әңгімелесудің үш түрі арқылы сұралады.
І топ: «Топтық әңгіме»
ІІ топ: «Зерттеушілік әңгіме»
ІІІ топ: « Әңгіме дебат»
|
Көңіл –күйін бағалау экраны
Үш шапалақ, екі жұлдыз бір тілек.
|
Бөліктерге бөлінген
суреттер
Оқулық,үлестірмелі қағаздар.
|
Тұсаукесер
|
Мағынаны ашу.
ББҮ стратегиясы бойынша «білемін», «білгім келеді» бағандарын толтырады.
«ЖИГСО» әдісі бойынша берілген мәтінді әр топ әуелі жұппен, кейін топпен талдап, басқа топпен ауысып бір-біріне кластер жасау арқылы түсіндіреді.
1-топ. Зат алмасу – тірі организмдерге тән қасиет.
2-топ. Органикалық қосылыстардың алмасуы.
3-топ. Су мен минералды тұздардың алмасуы.
|
Үш шапалақ
Екі жұлдыз,бір тілек
|
А3қағазы, маркер,оқулық,
|
Негізгі бөлім
|
Сергіту сәті «Бәрі сенің қолыңда»
Оқушылар интерактивті тақтада:
а) 10 сұрақтан тұратын тест жұмысын орындайды.
ә) «Адасқан әріптер» тапсырмасын орындайды.
|
Үш шапалақ
Ым-шара арқылы бағалау
|
Бейнекөрсетілім,
презентация, қалам,оқулық.
|
Қорытынды
|
Синквейн әдісі арқылы әр топ бес жол өлең шығарады.
І топ ІІ топ ІІІ топ
1) Май 1) Көмірсу 1) Нәруыз
|
Ым –шара арқылы бағалау
|
Презентация,оқулық
|
Қосымша оқу
Үйге тапсырма
|
Зат және энергия алмасу. Кесте толтыру
|
Рефлексия
|
ББҮ әдісі «білдім» бағаны бойынша жұмыс жүргізу.
|
Не сәтті өтті?
Нені дамыта аласыз?
|
Әңгімелесудің үш түрі бойынша оқушылардың үй тапсырмасын жеткізуі және синквейн әдісі кезінде оқушылардың жазған бес жол өлең шығаруы өте жақсы болды,ұшқыр ойлай алатындарын көрсетті.
Берілген сұрақтарға қысқа әрі нақты жауап беруді дамыту керек.
|
Не сәтсіз өтті?
Нені өзгерткіңіз келеді?
|
|