Сабақ мақсаты : «Оқу және оқырман» әдісін пайдалана отырып, оқушылардың



Дата11.01.2017
өлшемі99,51 Kb.
#7471
түріСабақ
Қысқа мерзімді жоспар. Оқу және оқырман.

Мұғалімі:

Тұрарова:Ж.С.

Сыныбы:

6 «ғ»


Пәні:

Компазиция.

Өтілетің күні

Тақырыбы:

Эпостық жырлар иллюстрациясы.

Сабақ мақсаты:

«Оқу және оқырман» әдісін пайдалана отырып, оқушылардың тек шығармашылық қабілеттері ғана емес; сонымен қатар ойлау; елестету; есте сақтау; сезіну; қиялдау; көре білу деңгейлері қоса дамытатын теорияға сүйеніп, қазақтың ұлтының тарихынан қысқаша құнды мағлұматтарды өздіктерінен іздену арқылы « эпостық жырларға иллюстрация» тақырыбынан білімдерін толықтыру. Ақсақ құлан, Жошы хан» аңызы туралы түсінік беру, оларды тілдік тараптан талдауға үйрету.

Сабақ міндеті:

«Оқу мен оқырман» әдісі бойынша теория мен практиканы сабақтастыра эпостық жырларға иллюстрация сызады.

Күтілетін нәтиже:

Суретшілерінің шығармалары және эпостық жырлар иллюстрация салу технологиясымен танысады. Туындыларының сюжеттік композитциялық тақырыптық идеалық және көркемдік ерекшелігін саралап біледі. Алған білімдерін болашақта қолдана алады.

Пай-тын әдіс-тәсілдер

«Ұқсастық» « қар лақтыру» «Оқу және оқырман» әдісі.

сараманды жұмыс.

Ресур- ыстар

Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары, мұғалімдер үшін бағалау жаймасы, график суретші туындысы, кері байланыс жаймасы

Саб-

Мұғалім іс-әрекеті.

Оқушы іс-әрекеті

уақыты

Мағана тану


«Ұқсастық» әдісі бойынша.

«жанр түрлері» Топқа бөлуді ұйымдастыру.


Жанр түрлерін қоржыннан алу арқылы.

«жанрлар»ойыны алқылы оқушылар топқа бөлінеді.Ойын ережесі бойынша: әр оқушы ыдыстан Әр түрлі боялған қағаздарды алып, жанр түріне қарай топ құрайды.

5-мин


Кызығушылықты арттыру.

1.Ой толғау Бүгінгі тақырыпқа байланысты оқушылар өздері білетін білімдерін жинақтау. «Қар бұрқасыны»

Графика
2. Иллюстрация туралы түсінік.
3. Кітап графикасы және салыну мәні.
4. Абайдың «Желсіз түнде, жарық ай» өлеңіне салынған иллюстрация туралы.
5. «Қазақ эпосындағы иллюстрациялық» суреттер туралы түсінік.
«Сұрақтар жобасы өздері білетін суретшілер жайлы.


Бұрын білетіндерін еске түсіру.«Қар лақтыру» ойыны бойынша, әр топ қағазға сұрақтар топтамасын жазып келесі топқа лақтырады.Ал келесі топ берілген сұрақтарға жауап береді және бұлар да келесі топқа сұрақтар легін жазып, лақтырады.

-Графика –ақ ,қара түстерді сызықтармен немесе басқа техникалық жолдармен салынған сурет.

- Кітап мағанасына қарай салынған сурет.

-Эпостық кітаптар туралы әңгіме сұхбат.


6-мин

4-мин

2.«Оқу және оқырман» әдісі

Әдебиет пәнінен өткен тақырыптары «Ақсақ құлан мен Жошы хан» деген тақырыптың әңгіме желісі бойынша теория мен практиканы сабақтастыра эпостық жырларға иллюстрация сызу.

Ұйымдастыру:

Әңгіме желісін үш бөлемге бөліп, топтағыларға оқый отырып мағанасын суреттеу тапсырылады.
«Көрме» арқылы оқушылар топтық салыстырмалы бағалау.
Оқушылар өз топтарынан әңгіме желісіне дұрыс суреттелген жұмысты таңдау.



5-ші сыныпта өткен «Ақсақ құлан мен Жошы хан» әңгіме желісі бойынша үш топ өздеріне берілген үзіндінің мағанасы бойынша суреттеп иллюстрация салады.


Шыңғысхан ұлы Жошының аңшылықтағы өлімі мен оны ханға жеткізудегі күйшінің ұлылығы.

Оқушыларға қойылатын талаптар:

-Ортадан бір оқушы әңгіме желісін оқыйды.

-Топтағылар бірлесіп әңгіме желісі бойынша жеке суреттемелер салады.




«Джигсо» әдісі бойынша оқушылар таңдалған жұмыстар бойынша постер схема сызу.


«Джигсо» әдісі бойынша оқушылар таңдаған жұмысты постер схема бойынша эпостық жырларды графикалық иллюстрация салды.


Көпірше: Жұмысты қорғау: Ақсақ құлан, Жошы хан» аңызы туралы түсінік беру, оларды тілдік тараптан талдауға үйрету және суреттеме мағанасына келуі.Графика ережелерінің сақталуы.


Жомбыраны ханның жазалауы

Көпіршек:Оқушыларға қойылатын талаптар:

- Графика салу техникасын сақтау.

-Әңгіме желісінің мағанасын сақтау.
Оқушыға қойылатын талаптар:

Оқулықпен жұмыс.
• Аңыздың оқулықта келтіріліп отырған екі нұсқасын да ой сала, мәнерлеп оқып шығыңдар.
• Кет Бұға күйшіге оқулықтағы суретті пайдалана отырып, мінездеме беріңдер.

Суреттемелеріңді әңгіме желісі бойынша талдап беру.




Бағалау: 1.«Галлареға саяхат» әдісі бойынша көрме арқылы бағалау.

2. Кретерий бойынша қалыптастырушы баға.




Қорыт-ау.

Сабақты пысықтау, бекіту.\ сұрақ - жауап \
Сұрақ - жауап:
1. Жошы ханның жас баласы қалай қайтыс болған?
2. Жошы қаһарын қалай төкті?
3. Жошы не деп жарлық шығарды?
4. Жошыға баласының өлгенін кім және қалай естіртті?

1. Иллюстрация деген не деген?
2. Кітаптың мұқабасына иллюстрациялық суретпен безендіргенде нені ескеру керек?
3. Ертегілерге салынған қандай иллюстрациялық суреттер білесіңдер?



5-

Бағалау: Сабақта оқушы білімі алдын-ала дайындалған критери бойынша жеке және топтық бағалау,қалыптарушы бағалау жүйесімен бағаланады.

3-

Үйге тапсырма: «Алпамыс батыр» эпосына иллюстрация салу.

2-

Кері байланыс: -бүгінгі тақырып бойынша тағы не білгісі келетіні туралы жазу.



3-


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет