Сабақ мақсаты: Барлық оқушылар



Дата23.08.2017
өлшемі54,6 Kb.
#25638
түріСабақ
Иргебаева Айнагуль Социаловна

Астрахан ауданы« Жалтыр №2 орта мектебінің» ММ

қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі
МАМАНДЫҚ


ОҚУ МАҚСАТТАРЫ:

Күнделікті өмірде қолданатын таныс сөздердің мағынасын түсінеді.

Қарапайым әңгімелерді (мәтінді) мазмұндай отырып, мамандық туралы жалпы мәлімет бере алады.

Жазуда саналы түрде етістіктің сөйлемдегі орынын ескере отырып, сөйлем құрастырып жаза алады.


САБАҚ

МАҚСАТЫ:

Барлық оқушылар:



Мәтін мазмұнын түсінеді. Сурет пен ақпаратты сәйкестендіре алады.

Оқушылардың көбі:

Оқушылар орыны ауысып берілген сөйлемді, дұрыс жаза алады .

Оқушылардың кейбірі:

Сөздерді сөзбен сәйкестендіріп, қосымша ақпарат айта алады. Берілген мәтіндегі мамандық иелері туралы жан- жақты тақырыпқа сай әңгімелей алады.

СӨЗДІК ҚОР:

Мамандық, кәсіп - профессия  Наубайшы - пекарь 
Аспаз - повар  Полиция қызметкері - полицейский 
Теңізші - моряк  Сатушы - продавец 
Егінші, диқан - полевод,

земледелец  Сауыншы - доярка 
Шаштараз - парикмахер  Тігінші - швея 
Почташы - почтальон  Саяхатшы - турист 
Оқушылар қима қағазда жазылған сөздерді алып атайды аударады

Жоспар

Іс-әрекет кезеңдері

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурс

Сабақтың басы


Ертеңгілік шеңбер

Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын

таныстырып өту.
І топ Негізгі етістік

ІІ топ Туынды етістік



МАМАНДЫҚТАР
Ой шақырту.


Қима кағаздар

Сабақтың ортасы

Өзі қалаған мамандыққа әркім әр түрлі жолмен келеді. Біреулер осы мамандықтың иесі болуды бала

кезден армандайды, оны орындау үшін аянбай тер төгеді, ал екінші біреулер – отбасы дәстүрін

жалғастырушы, үшінші біреулер жаңалыққа, дербестікке талпынып, заман ағымына сай мамандық таңдаса, келесі біреулер әйтеуір бір мамандық алу керек болған соң таңдайды. Мамандық таңдауда адам өзінің жеке дара қасиеттеріне назар аударуы керек. Адам өз бойындағы жетістік пен кемшілікті,

икем мен қабілетті, күш-қуатты, мінезіндегі ұнамды, ұнамсыз жақтарын білгені дұрыс. Мамандық

таңдауда бос қиялға берілмей, өзінің бейімділігі мен білім даярлығына, денсаулығы мен мінез-

құлқына көңіл бөліп, мамандық туралы ақпаратты жақсы білген дұрыс.


«Ішкі және сыртқы шеңбер» әдіс арқылы сабақта меңгерген білімдерін қорытындылау.

І топ ІІ топ

Мамандықтарды Етістіктерді

Жазады жазады
Көп нүктенің орнына керекті сөздерді жазады.


Мамандықтың түрі ..... Олар: дәрігер, мұғалім, наубайшы, аспаз, жүргізуші, полиция қызметкері, теңізші, сатушы, балташы, егінші, сауыншы, шаштараз, тігінші, почташы, саяхатшы, кітапханашы және тағы басқалар. 
Мамандықтардың барлығы адамға керек. Әр мамандықтың өз ерекшелігі болады. .......адамдарды емдейді. .......... балаларды оқытады. Наубайшы нан ......... Жүргізуші машина ...... . Егінші егін егеді. Шаштараз .... қияды. Кітапханашы ..... береді. Аспаз тамақ .....  Барлық мамандықтар жақсы, қызықты. Әр адам өзіне ұнаған ........ таңдап алады. 

Oқушылар топ бойынша дәптерлерін алмастырып тапсырманы тексереді.


Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін дұрыс жазыңдар

Аудиожазба

Карточкалар

Оқулық, дәптер


Сабақтың соңы

Ішкі және сыртқы шеңбер арқылы сабақты қортындылау

Кері байланыс



Жасыл - толық түсіндім;

Қызыл - түсінбедім;

Сары – сұрақтарым бар.





Бағалау критериялары

2 ұпай

1 ұпай

0 ұпай

Қарапайым әңгімелерді (мәтінді) мазмұндай отырып, мамандық туралы жалпы мәлімет бере алады

Толық берді

Толық емес

Мүлдем берген жоқ

Жазуда саналы түрде етістіктің сөйлемдегі орынын ескере отырып, сөйлем құрастырып жаза алады.

дұрыс

құрастырды



Дұрыс емес құрастырды

Мүлдем құрастырған жоқ

Күнделікті өмірде қолданатын таныс сөздерді қолдана алады

сөздерді біледі, қолдана алады

Сөздерді біледі, бірақ қолдана алмайды

Мүлдем сөздерді білмейді


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет