Сабақ тақырыбы: Қайталау. Тапқыр достар.
Сабақ мақсаты: 1. Өтілген тақырыптарды қайталау арқылы оқушылардың тарих
пәнінен жыл бойы алған білімдерін тексеру.
2. Оқушылардың есте сақтау, ойлау қабілеттерін дамыта
отырып пәнге деген қызығушылығын арттыру
3. Ұлтжанды, адал адам болуға тәрбиелеу
Сабақ түрі: Қайталау. Жарыс сабақ
Сабақ әдісі: сұрақ-жауап, тест, ойын
Сабақ көрнекілігі: суреттер, карталар, карточкалар, сөзжұмбақтар
Сабақ барысы:
І Ұйымдастыру: Оқушылармен амандасу, түгендеу
ІІ Үй жұмысын сұрау:
ІVЖаңа сабақ:
Ең алдымен сергіту кезеңі және оқушылардың арасынан жақсы деген оқушыларды анықтап алу. Бұл кезеңде оқушылармен тест жазамыз, тест 10 сұрақтан тұрады. Оқушылар тестті жазып болғаннан кейін бір-бірімен ауыстырып өздері тексереді. Ең көп ұпай жинаған 10 оқушы келесі сайысқа өтеді.
1 тур
1. Атақты қазақ билері (Төле, Қазыбек, Әйтеке)
2. ҚР астанасы (Астана)
3. ҚР примьер-министрі кім? (Карим Масимов)
4. ҚР екінші астанасы (Алматы)
5. ҚР қашан тәуелсіздігін алды? (1991ж 16.12)
6.ҚР неше облыс бар? (14)
7.ҚР билік түрі қандай? (Президенттік)
8.ҚР заі шығарушы органы? (Парламент)
9.ҚР Конституциясы қашан қабылданды? (1995ж 30.08)
10. Қожа Ахмет Яссауи кесенесі қай қалада орналасқан? (Түркістан)
2 тур
1.Құран, Мұхаммед, Кағба
2.Пифагор, сандар, Архимед.
3.Библия, Иисус Христос, Рим
4.Фараон, пирамида, сфинкс
5.Томирис, «Аң стилі», Шырақ
6.Суяб, Бумын, 552-603ж
Өнер алды-қызыл тіл
Оқушылар өздеріне тақырыптарды таңдап алады, алынған тақырыптарына шығарма жазады
1.Қазақстан Республикасы
2. Қазақ халқының салт-дәстүрлері
3.Қазақ халқының ұлттық ойындары
4.Қазақ халқының ұлттық киімі
Қорытынды
Оқушыларды бағалау.
Сабақ тақырыбы: Қайталау.
Сабақ мақсаты: 1. Өтілген тақырыптарды қайталау арқылы оқушылардың тарих
пәнінен жыл бойы алған білімдерін тексеру.
2. Оқушылардың есте сақтау, ойлау қабілеттерін дамыта
отырып пәнге деген қызығушылығын арттыру
3. Ұлтжанды, адал адам болуға тәрбиелеу
Сабақ түрі: Қайталау. Жарыс сабақ
Сабақ әдісі: сұрақ-жауап, тест, ойын
Сабақ көрнекілігі: суреттер, карталар, карточкалар, сөзжұмбақтар
Сабақ барысы:
І Ұйымдастыру: Оқушылармен амандасу, түгендеу
ІІ Үй жұмысын сұрау:
ІVЖаңа сабақ:
1 тур
1.«Тарих атасы» кім? (Герадот)
2. Мұсылмандардың қасиетті кітабы? (Құран)
3. Ең үлкен пирамида? (Хеопс)
4. Оғыз билеушілерінің лауазымы? (Жабғу)
5. Қожа Ахмет Яссауи кесенесі қай қалада орналасқан? (Түркістан)
6.ҚР екінші астанасы (Алматы)
7.Томирис қарсы соғысты...(Кирге)
8.Негізгі 3 дінлі ата (Ислам, христиан, будда)
9.Ежелгі дәуір неше кезеңге бөлінеді? (3)
10. Атақты қазақ билері (Төле, Қазыбек, Әйтеке)
2 тур
«Дода»
8
|
6
|
11
|
1
|
3
|
2
|
5
|
9
|
4
|
7
|
10
|
12
|
1.Шырақтың ерлігі туралы айтып бер.
2. Тас кезеңі туралы айт
3. Қола дәуірі туралы не білесің?
4. Ғұндардың қоныс аударуы туралы айтып бер
5. Мезолит кезеңінде қандай жаңалықтар болды
6. Сақтар нешеге бөлінеді
7. Сақ қоғамы туралы айт
8. Сараматтардың әйелдері басқа тайпа әйелдерінене айырмашылығы
9. Үйсіндер қай елмен сауда жасасқан
10. Қола дәуірінің қандай мәдениеттерін білесің?
11. 5 ұпай
12. «Мұртты оба» деген не?
3 тур
Оқушылар өздеріне тақырыптарды таңдап алады, алынған тақырыптарына шығарма жазады
1.Қазақстан Республикасы
2. Қазақ халқының салт-дәстүрлері
3.Қазақ халқының ұлттық ойындары
4.Қазақ халқының ұлттық киімі
Қорытынды
Оқушыларды бағалау.
Заявка №24903901
Международный блиц-турнир "О жизни до…"
Учитель или родитель: Зайирова Гульзара Рахметжановна (изменить)
УО: Сш им М.Макатаева (изменить)
Учеников: 3
Сумма к оплате: 84 руб.
Другие способы оплаты: Оплатить другим способом
Күні12.02.16ж Адам қоғам құқық 10 сынып Тексерілді:
Тақырыбы: Тұлғаның адамгершілік негіздері
Мақсаты: Оқушылардың белсенділігін арттырып, білімін жетілдіру.
Дамытушылық: Оқушыларды топқа бөліп, тапсырмалармен жұмыс жасата отырып, ақыл ойларын дамыту
Тәрбиелік: Тарихи санасы қалыптасқан, ұлттық рухы жоғары жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақ түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: Түсіндіру, топпен жұмыс, «Қос жазба күнделігі», топтастыру Тұлға сөзіне, Куббизм, Бес жолды өлең стратегиясы, БББ кестесі арқылы тапсырмалармен жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі: постер арқылы тапсырма, тірек сызбалар, стикер т. б. Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, қазақ әдебиеті, геометрия
Сабақтың барысы:
І. Шаттық шеңбер.
ІІ. Топқа бөлу
ІІІ. Үй тапсырмасын сұрау
IV. Жаңа сабақ
V. Үйге тапсырма
VI. Бағалау.
Шаттық шеңбер. Бір бірімізге сәттілік тілейік.
Топқа бөлу. Топ басшысын сайлау, топ басшының көмекшісі спикерді сайлап алу.
Үй тапсырмасын сұрау. Слайд арқылы тестке жауап беру.
Қоғамының рухани негіздері
«Алтын ереже» топтарды алтын ережемен таныстыру.
(Күн суреті) салынған плакат ілінеді.
1. Бір - біріміздің пікірімізді тыңдаймыз.
2. Уақыт үнемдейміз.
3. Топпен ақылдасып жауап береміз.
4. Ойымызды ашық жеткіземіз.
Топтардың аты: «Болашақ», «Жас қыран», «Білімділер».
Жаңа сабақ жоспары:
1. Рухтандырушылық пен адамгершілік
2. Тұлғаның адамгершілік қағидалары
3. Жақсылық пен жамандық
4. Парыз бен ар – ұят
5. Моральдық мұрат.
6. Отансүйгіштік және азаматтылық
7. Тәрбие мен білімнің адамгершілік қызметтері
Жарыс ережесі:
1.«Қос жазба күнделігі»
2. Топтастыру Тұлға сөзіне
3. Куббизм
4. Бес жолды өлең статегиясы
5. БББ кестесі
1.«Қос жазба күнделігі» Мұғалімінің түсіндірген сабағы бойынша оқушылар дәптерлеріне вертикаль сызық жүргізеді. Бір жағына әсер еткен тұстар мен үзінділер жазады, екінші жағына пікірін, нені еске түсіретінін, себеп салдарын жазады. Мұғалім топ басшысы немесе спикер арқылы жауаптарын талқылайды.
2. Топтастыру Тұлға сөзіне
3. Куббизм. Ойын арқылы оқыту. Кубиктің алты жағына жазылған сандар арқылы тапсырмаларын тандап, орындайды. Слайд арқылы кубиктар беріледі.
1. Адамгершілік дегеніміз не?
2. Әділдік дегеніміз не?
3. Сыпайылылық деген не?
4. Парыз деген не?
5. Мораль дегеніміз не?
6. Азаматтық дегеніміз не?
Қосымша сұрақтар:
1. Ар ұждан дегеніміз не?
2. Ізеттілік деген не?
3. Жамандық деген не?
4. Отансүйгіштік деген не?
5. Тәрбие деген не?
6. Білім дегеніміз не?
5. Бес жолды өлең стратегиясы. Оқушылар топ бола отырып, ақылдаса бір сөз тандайды. Таңдаған сөзден бес жолды өлең құрудың ережесі мынадай:
1. Зат есім
2. Сын есім
3. Етістік
4. Ойды түйіндеу
5. Тақырыпқа байланысты синоним
Мысалы:
Кім? Ана
Қандай? Мейірімді, ақылды
Не істеді? Бағады, тәрбиелейді, өсіреді.
Түйін: Ағайын - алтау ана - біреу
Синоним Адам
Бекіту сұрақтары:
1. Тәрбиенің қоғамдағы рөлі қандай?
2. Адамгершіліктің қалыптасуына не әсер етеді?
3. Жақсылық пен жамандықтың айырмашылығы қандай?
4. Тұлғаның адамгершілік қағидаларына нелер жатады?
Бағалау: БББ кестесі.
Стикер тарату арқылы оқушылардан БББ кестесін жазу.
Смайлктерді санай отырып, жеңген топты мараппаттау.
Қортындылау: Адамгершілік дегеніміз адамның өзін қоршаған адамдарға, тіршілік иелеріне және жалпы табиғатқа саналы әрі риясыз мейірімділік танытуы.
Үйге тапсырма: Тұлғаның адамдық негіздері. Тақырыпты оқу. Тұлға эссе жазу
Күні: 12.02.16ж Адам. Қоғам. Құқық Сынып: 11 Тексерілді.
Тақырыбы: Саясаттану негіздірі қайталау
Сабақтың мақсаты: Саясаттану ұғымы, қызметі, әдістері жайлы түсініктерін тексеру
Сабақтың міндеттері:
Білімділік: Саясаттану ғылымы туралы білімдерін тексеру
Дамытушылық: Оқушылардың саяси өмірдің даму заңдылықтарына назар аудару негізінде олардың дұрыс дүниетанымын қалыптастыру.
Тәрбиелік: Негізгі мәселелерге талдау жасай отырып, шығармашылыққа, танымдылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: сыныптық
Сабақты ұйымдастыру әдісі: қайталау
Көрнекілігі: оқулық, тірек сызбалар
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі:
1) Амандасу
2) Оқушыларды сабаққа әзірлеу, сабақтың тақырыбы және мақсатымен танысу
3) Ынта-зейіндерін сабаққа аудару
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: қайталау
ІІІ. Жаңа білімді меңгеру
1. Саясаттану – саясат туралы пән.
2. Саясаттану әдістері
3. Саясаттанудың қызметі
1. Саясаттану - [грек, politike - мемлекетті басқару өнері, logos - сөз, түсінік, ілім] - саясат, саяси үрдіс, саяси билік туралы ғылым. XX г. 50 жж. саясаттану дербес ғылым саласы және оқу пәні ретінде қалыптасты. 1948 ж. ЮНЕСКО бастауымен Саяси ғылымның халықаралық бірлестігі құрылды. Саяси ғылымның зерттеу объектілері:
саяси теория;
саяси институтгар;
саяси партиялар, топтар, қоғамдық пікір;
халықаралық қатынастар.
Саясаттану ғылым ретінде қоғамның саяси саласын, саяси ойдың пайда болуы мен дамуын, саяси жүйе, саяси қатынастар мен үрдістер, саяси сана мен саяси мәдениет, халықаралық саяси үрдісті зерттейді.
2.
3. Саясаттанудың қызметі - қай ғылым болмасын белгілі бір қызметтерді (функцияларды) атқарады.
Оған ең алдымен танымдық қызметі жатады. Саяси білім қоғамдағы оқиғаларды танып-білуғе, олардың саяси мәнін түсінуге және болашақты болжауға мүмкіндік береді.
Келесі қызметі - бағалау. Ол саяси құрылысқа, институттарға, іс-әрекеттерге және оқиғаларға саяси баға береді. Демократиялық мемлекеттерде саясаттану саяси әлеуметтену міндетін атқарады. Ол азаматтықты, халықтың демократиялық саяси мәдениеттілігін қалыптастырады.
Саясаттану реттеушілік, басқару қызметін атқарады. Оның ерекшелігі - қоғамның саяси өмірімен тығыз байланысында. Соған орай ол адамдардың саяси өмірінде өзін-өзі ұстауына, іс-әрекетіне тікелей әсер етеді.
Саясаттану саяси өмірді жетілдіру міндетін де атқарады. Бұл ғылым саяси институттар мен қатынастарда, басқаруда реформалар жасап, оларды қайта қарауда теориялық негіз болады. Оның көмегімен заң шығарушы және атқарушы органдар қабылдайтын құқықтық жарғылар мен саяси-басқарушылық шешімдер алдын ала сарапқа салынып, зерттеледі, қоғамда немесе оның жеке аймақтарында қалыптасып жатқан нақтылы жағдайлар саяси тұрғыдан талданады.
Ең соңында саясаттанудың болжау қызметін атаған жөн. Саяси зерттеулердің құндылығы саяси процестердің үрдісін айнытпай бейнелеумен ғана тынбайды. Ол белгілі бір саяси жағдайларда алдыңғы қатарлы, озық саяси өзгерістер жасауға бағытталған ғылыми негізделген болжаумен аяқталуы тиіс. Саяси ғылымның түпкілікті мақсаты да сонда.
IV. Жаңа сабақты бекіту.
1. саясаттану ғылымының мақсаты неде?
2. Саясаттану басқа ғылымдар сияқты қандай функциялар атқарады?
3. Саяси ғылымның зерттеу объектілері?
4. Саясаттанудың негізгі әдістеріне не жатады?
V. Үй тапсырмасын беру: Саясаттану ғылымы
VI. Бағалау.
Достарыңызбен бөлісу: |