Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар орындай алады : Мәтінді оқып, стильдік ерекшелігін ажыратады



Дата04.07.2018
өлшемі84,5 Kb.
#46747
түріСабақ
Қысқа мерзімді сабақ жоспары


2-бөлім:

Киім. Сән.Талғам

Жарасымды киім




Павлодар облысы

Екібастұз қаласы

Комсомол жалпы орта білім беретін мектебі

Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі: Хусан Камел



Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 5

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Лексиканың ауызекі сөйлеу және жазба стильдің айырмашылықтарын мәтіндер арқылы тану ( 5.О2.);

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады: Мәтінді оқып, стильдік ерекшелігін ажыратады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтіндегі ауызекі сөйлеу стиліне тән сөз тіркестерін анықтайды;

Кейбір оқушылар орындай алады:

Ауызекі сөйлеу стиліне тән сөз тіркестерін еркін қолдана отырып; пікірін білдіреді, тілдің көркемдегіш бейнелеуіш тәсілдері арқылы жасалған ауызекі сөйлеу стилінде жазылған сөздерді табады.



Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:

ауызекі сөйлеу және жазба стильдің айырмашылықтарын мәтіндер арқылы ажырата алады






Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Ауызекі сөйлеу стилі,жазба стиль, эмоционалды сөздер, қыстырма, қаратпа, одағай сөздер.






Диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Менің ойымша... Біріншіден, екіншіден... , Уа! Шіркін!



Алдыңғы оқу

«Ой тастау» әдісі

Жарасымды киім дегенді қалай түсінесің?

Қандай үлгідегі киім киген ұнайды?


Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Басы

10 мин



Сыныптағы әрекеттер тәртібі:

«Уәде беремін» әдісі арқылы оқушылар бұл сабақта орындайтын уәделерін беру арқылы психологиялық ахуал туғызу. 4 топқа бөлу.




Тапсырма:

 Төменде берілген мәтіндердің бірі – “Жарасымды киіну ЭТИКАСЫ “ деп аталады. Мәтінде жарасымды киінудің жолдары көрсетілген. Екіншісі «Сәнді де жарасымды киіне білу – өнер». Екі мәтінді салыстырып, олардың тілі мен стилін, формасын, ұқсастығын және айырмашылығын сараптаңыз. 



Бағалау критерийі

Дескриптор

Лексиканың ауызекі сөйлеу және жазба стильдің айырмашылықтарын мәтіндер арқылы анықтайды.

- Мәтіндерді салыстырады;

-Тілі мен стилін анықтайды



  • Формасын, ұқсастығын сараптайды

Бағалау:


https://www.youtube.com/watch?v=-jxnqEyBRRo


Ортасы

20 мин



Тасырма:

«СТИКЕРДЕГІ ДИАЛОГ» әдісін пайдалана отырып, ауызекі сөйлеу стиліне тән қаратпа, қыстырма, одағай, эмоционалды сөздерді қолдана отырып, стикердегі сұрақтарға жауап беріңіз.



Бағалау критерийі

Дескриптор

Ауызекі сөйлеу стилінің өзіне тән ерекшелігін анықтайды.

-қаратпа, қыстырма, одағай, эмоционалды сөздерді қолданды

-стикердегі сұрақтарға жауап береді

-еркін диалогке дүседі




«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау


http://bilim-all.kz/article/2647-Tazshanyn-qyryq-otirigi



Соңы

10 мин


Үй тапсырмасы


Бағлау

Жылдам дебат. Тақырыбы: «Сырт көзге сүйкімді көріну үшін қымбат киім, бағалы әшекей бұйымдардың қажеті бар ма?”

Мұғалім әрекеті:



  1. Оқушыларды 1,2-ге санау арқылы екі топқа бөлу (Жақтаушы, даттаушы)

Дебаттың шарты:

1.Берілген сөз тіркестерін пайдалана отырып жазба стиліне тән мәтін құрастыру арқылы өз ойларыңызды еркін жеткізіңіздер.



Сөз тіркестері: Сән әлемі, сән өнері, үйлесімді киіну, талғамға талас жоқ .


Бағалау критерийі

Дескриптор

Жазба стиліне тән ерекшеліктерді анықтайды

Берілген тірсекті пайдалана отырып , тақырыпты ашу үшін жақтаушы, даттаушы жақ өз ойларын дәлелдейді.

Бағалау:
Элективті тест. Алдын ала əрбір оқушыға A, В, С арқылы белгіленген түстері сəйкес ақ, сары, көк стикерді тарататылады. Əрбір сұрақты қойғаннан кейін 20сек. кідіріп, сыныптан тест жауабына сəйкес əріпті көтерулерін сұрайды. Өзін-өзі жəне бірін-бірі бағалауды жүзеге асыру үшін дұрыс немесе дұрыс емес жауаптарды диалог құру арқылы талқылаңыздар.

Бағалау критерийі

Дескриптор

Лексиканың ауызекі сөйлеу және жазба стильдің айырмашылықтарын мәтіндер арқылы анықтайды.

Бүгінгі сабақта алған білмдерін саралайды.

Өзін-өзі жəне бірін-бірі бағалайды

Дұрыс немесе дұрыс емес жауаптарды диалог құру арқылы талқылайды


«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау

Кері байланыс

Оқушылар бүгінгі сабақтан не түсінгенін, өздерінің қандай деңгейде екенін ағаш суретіндегі адамдардың бейнесін бояу арқылы көрсететіңіздер.

Үй тапсырмасы: "Адам көркі – шүберек« эссе жазу. 

.





Қосымша ақпарат

Саралау - оқушыға мейілінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау - оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс – әдебиет, өзін-өзі тану пәні. Құндылықтармен байланыс – қарым-қатынас жасау қабілеті


Қолдауды қажет ететін оқушыға түсіндірмелі сөздікпен жұмыс жасау арқылы қолдау көрсетемін.

Мадақтау, «Шапалақ», «Бас бармақ» , «Бағдаршам» арқылы


Пәнаралық байланыс – әдебиет, өзін-өзі тану пәні. Құндылықтармен байланыс – қарым-қатынас жасау қабілеті

Рефлексия

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланасыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындарды ма?

Оқушылар бүгін не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?







Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1:

2:



Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
Оқыту мен оқу барысында қай әдіс сабақты жақсартатын еді деп ойлайсыз?

Сабақ барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет