Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар орындай алады : Шешендік сөздерге жататын мәтіндерді, толғауларды ажырата біледі



Дата01.04.2017
өлшемі56,51 Kb.
#13272
түріСабақ
Қысқа мерзімді жоспар


Тақырыбы: Билердің сөзі - нақылдың көзі

Мектеп: №17 ЖОББМ КММ

Күні: 13.09.2016

Мұғалімнің аты-жөні: Ж.А.Сеитова

Сынып: 7 "А"

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

1. Ауыз әдебиеті және оның түрлері туралы әдеби білімдерін кеңейтеді.

2. Шешендік сөздер туралы мәлімет жинақтайды.

3. Билер мен шешендердің сөздерін талдап, тәрбиелік мәнін түсінеді.


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады: Шешендік сөздерге жататын мәтіндерді, толғауларды ажырата біледі.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Шешендің сөздердің тәлім-тәрбиелік мәнін түсінеді.

Кейбір оқушылар орындай алады: Шешендік сөздерде жастардың үлкендерді сыйлауы, еңбекқор, елжанды, адал болу керектігі туралы айтылатындығын түсінеді, өмірде пайдалана алады, пайымдайды.

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады: шешендік сөздерді ажырата алады, мәнін түсініп, пайымдайды.




Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: шешендік сөздер, нақыл сөздер, билер, шешендер.




Диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Түсіну: Шешендік сөздердің тәрбиелік мәні қандай?

Қолдану: Шешендік сөздерде жастарға қандай өсиет сөздер айтылады?

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?


Алдыңғы оқу

Шешендік сөздерді, қазақтың билері мен шешендерін біледі.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Басы

3 мин


5 мин

Тақырыпқа шығу

Мақсат қою

2 мин




Сыныптағы әрекеттер тәртібі:

Жағымды психологиялық ахуал туғызу. Сергіту сәті "Көңілді күн"



Топқа бөліну "Геометриялық пішіндер" әдісі
"Мина алаңы" стратегиясы арқылы алдыңғы білідерін тексеремін.

Сұрақтар:

1. Халық ауыз әдебиеті нені зерттейді?

2. Халық ауыз әдебиетінің жанрларын атаңыз.

3. Дүниеде не өлмейді?

4.Ағын судың өлгені ...(жалғасын табыңыз)

5. Өркенім өссін десең...(жалғасын табыңыз)

6. "Қара қылды қақ жарған" (мағынасын түсіндіріңіз)

7. Лиро-эпостық жырлардың тақырыбы қандай?

8. Лиро-эпостық жырларға жататын туындыларды атаңыз.



Ребусты шешеді.

Тақтада ілінген ребусты шеше отырып жаңа тақырыпқа шығады, сабақтың мақсатын анықтайды.



АКТ

https://www.youtube.com/watch?v=TwD0jZdUuC8

"Бас бармақпен" бағалау

СТО


Ортасы

25мин



1-топқа: "Қарым-қатынас аймағы" графикалық органайзерін пайдалана отырып " Шешендік сөздер" тақырыбын сызбаға түсіріңіздер.

2-топқа: "Драма" әдісін қолданып, Қазыбек бидің шешендік сөзін сахналап көрсетіңіздер.

3-топқа: "Уақыт тізбегі" графикалық органайзерін пайдалана отырып Әйтеке бидің шешендік сөзін сызбаға түсіріңіздер.

4-топқа: "РАПТ" стратегиясын қолдана отырып Төле бидің атынан оқушыларға хат жазыңыздар.

Рөл - Төле би

Аудитория - оқушылар

Пішін - хат

Тақырып - "Үштілді білім алудың өзектілігі туралы"

Топтар бір-бірін бағалайды. (Смайликтер арқылы)


СТО

Топпен жұмыс



Соңы

10 мин


Рефлексия
Үй тапсырмасы




"Сабақтан алған әсерім" рефлексия - стикерлерге сабақтан алған әсерлерін жазады, оқиды.
Қалаған бір шешендік сөзді жаттау.

ОЖТ

"Жетістік ағашы" плакаты



Қосымша ақпарат

Саралау - оқушыға мейілінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау - оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс - денсаулық пен қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)

Мұғалімнің қолдауы;

ДТО тапсырманы күрделендіріп беру "Кейіпкерге хат"



«Бас бармақ» арқылы бағалау.

Мадақтау, Смайликтер арқылы


АКТ, музыка, ауыз әдебиеті

(тәрбиелік мақсат - ұлттық құндылықтар)

Рефлексия

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланасыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындарды ма?

Оқушылар бүгін не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?







Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1:

2:



Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
Оқыту мен оқу барысында қай әдіс сабақты жақсартатын еді деп ойлайсыз?

Сабақ барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?





Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет