Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
7.3.4.4 – «антоцидтік заттары» қолдану мысалында қышқылдардың бейтараптануын түсіну.
7.1.5.1 – ағзалардың тіршілік әрекетінде бөліп шығарудың маңыздылығын түсіну.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлығы:
Қышқыл мен сілтілер туралы біледі
Организмнің тіршілік әрекетінде бөліп шығарудың маңыздылығын біледі
Көпшілігі:
қышқыл мен сілті ерітінділерін бір- бірімен индикаторлар көмегімен ажыратады.
Бөліп шығару кезінде бөлінетін химиялық заттарды таниды.
Кейбіреуі:
Химиялық индикаторларды қолданады.
Бүйрек жұмысына әсер ететін факторларды анықтайды.
|
Күтілетін нәтиже
|
Қышқыл мен сілті ерітінділерін бір- бірімен индикаторлар көмегімен ажырата алады
Химиялық улы заттар тіршілік әрекетінің зиянды қалдықтарына жататынын біледі.
|
Тілдік мақсаттар
|
Арнайы пәндік лексика мен терминология:
Қазақша
|
Орысша
|
Ағылшын
|
Қышқыл
|
Кислота
|
acid
|
Сілті
|
Шелочь
|
alkali
|
Индикатор
|
Индикатор
|
indicator
|
Лакмус
|
Лакмус
|
lacmus
|
Фенолфталеин
|
Фенолфталеин
|
phenolphthalein
|
Метилоранж
|
Метилоранж
|
methiloranqe
|
|
|
|
|
Бағалау критерийлері
|
Қалыптастырушы бағалау: «Көңілді смайликтер», «Бес саусақ», өзін-өзі бағалау әдістері, «Екі жұлдыз, бір тілек», ауызша мадақтау.
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік ел» идеясының «Жалпыға ортақ еңбек қоғамы», «Индустрияландыру және негізделген экономикалық өсу» құндылықтары бойынша деформация құбылысын өндірісте, құрылыста, техникада және тұрмыста ескеру және алдын алу шарттарын білу.
|
Пəнаралық байланыс
|
Биология - «Адамның дене мүшелері»;
Химия- «Химиялық реакциялар»;
Ағылшын тілі - «Терминдер әлемі» арнайы пәндік терминология және лексика.
|
АКТ қолдану дағдылары:
|
Бейнежазбалар, аудиожазбалар, сөздік,таныстырылым. Эксперименттік тапсырмалар
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім
|
Негізгі түсініктер:
Оқушылар табиғи қышқылдар туралы біледі;
Қышқылдар мен негізгі формулаларын жаза біледі;
- 6-сыныптағы «Биология» курсынан оқушылар тірі ағзалардың қасиеттері, фотосинтез үдерісі туралы біледі.
|
Сабақ барысы
|
Жоспарланатын уақыт
|
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер
|
Дереккөздер
|
Сабақтың басы
5 минут
|
Психологиялық жағымды орта қалыптастыру:
Сіздің көңіл күйіңіз қандай?
Топтастыру. «1, 2, 3» сандары арқылы топқа бөлінеді:
ІІ.Өткенге шолу жасау:
« Ия, Жоқ » - тез жауап алу.
1. Қышқыл ерітінділерінің қышқылдық дәмі болады.
(Ия)
2. Қышқылдар күдіргіш зат.(Ия)
3. Асқазандағы тұз қышқылы астын тез қорытылуына, аспен бірге түскен зиянды бактерияларды жоюға көмектеспейді. (Жоқ)
4. Сілтілер органикалық заттарды күйдіретін заттар. (Ия)
5. Сілті ерітіндісі сабын тәрізді білінеді (Ия)
6. Тыныс алу жүйесі маңызды- газ алмасу қызметін атқарады. (Ия)
7. Индикатордын 3 түрі бар (Ия)
8. Вирустар ауру тудыратын бактериялар емес.(Жоқ)
9. Барлық қышқылдардың құрамында сутегі атомы кірмейді. (Жоқ)
10. Ең жұқпалы ауру 1347-1351 жылдары Еуропада көрініс берген өкпе обасы, «Қара Ауру» эпидемиясы болып табылады. (Ия)
|
Слайд №3-№5
.
Слайд №6-№24
|
Сабақтың ортасы
25 мин.
|
Миға шабуыл:
«Заттардың химиялық қасиеттері» тақырыбына бейне жазба көру, сабақтың тақырыбын ашу.
Мәселелік сұрақ!
1. Химиялық реакция дегенді қалай түсінесіндер?
№8 зертханалық жұмыс
Биология
« Бөліп шығару» тақырыбына бейне жазба көру, сабақтын тақырыбын ашу.
Мәселелік сұрақ!
2. Егер ағзадан керексіз заттар сыртқа шықпаса, ағза қандай күйге шалдығар еді.
Оқушылар дәптерге сабақтың тақырыбын жазады.
1-тапсырма(ЖЖ)(биология)
Суретке қараңыз
а) Бөліп шығаруға қатысатын мүшелерді атаңыз.
b) Әр мүшелер арқылы бөлінетін өнімдерді атаңыз.
с) Қышқылдар қандай заттар арқылы организмге енеді, бұл қышқылдар қай мүше арқылы сыртқа шығады.
Дескрипторлар:
1. сурет арқылы жануарларда бөліп шығаруға қатысатын мүшелерді атайды;
2. Жануарларда бөліп шығарылатын өнімдерді анықтайды;
3. Қышқылдардың ағзаға енуін және шығуын сипаттай алады.
ҚБ2 «Бағдаршам» арқылы өзін -өзі бағалау.
|
7-сынып, Биология, Химия оқулықтары
Слайд №25
Бейне жазба «Зәр шығару жүйесі»
|
Мағынаны тану:
Сергіту сәті:(warp-up)
|
2-тапсырма (ТЖ)
1 топ: Қышқылдардың химиялық қасиеттері. Мысал келтіріңдер
2топ: Қышқылдардың биологиялық маңыздылығы.бөліп шығару дегеніміз не? Қандай заттар керексіз заттарға жатады?
3 топ: Организмнің тіршілік әрекетінде қышқылдың алатын орны. Қышқылдардың пайдасы мен зияның көрсетіңдер.
2-тапсырма бойынша дескрипторлар:
1. Қышқылдың химиялық қасиеттерін біледі.
2.Қышқылдардың биологиялық маңыздылығын айта алады.
3.Организмнің тіршілік әрекетінде қышқылдың маңыздылығың сипаттай біледі.
ҚБ1 «Екі жұлдыз, бір тілек»
Hello Haw are you
|
Слайд №28
Постер, маркерлер, сызғыш, қосымша мәліметтер.
https://bilimland.kz/kk#lesson=12761
Реактивтер, индикаторлар, сынауык
Слайд №31
Кеспе қағаздарға жазылған тапсырмалар
Слайд №32
|
Эксперименттік тапсырмалар
|
«Ерітінділердің қышқылдық, негіздік ортасын анықтау»
Индикатордың атауы
|
Индикатордың түсі
|
Бейтарап орта
|
Қышқылдық орта
|
Сілтілік орта
|
Лакмус
|
|
|
|
Фенолфталеин
|
|
|
|
Метилоранж
|
|
|
|
Дискрипторлар:
Индикаторлардың ертітінділерге әсерін зерттейді;
Сәйкес келетін ортаға байланысты түстерді анықтайды;
Қорытынды жасай алады
ҚБ5 Ауызша мадақтау
|
Қорытынды
5 минут
|
Биологиялық диктант
Бос орынға тиісті сөзді қойыңдар:
Бөліп шығару қызметін көптеген ________атқарады.
_______ көмірқышқыл газын, су буларын, кейбір ұшқыш заттарды шығарады. _______________су және тұздар шығарылады. _________ және _________ ауыр металдарды, бірқатар емдік заттарды, бөгде органикалық қоспаларды бөліп шығарады.
Дискрипторлар:
Тақырыпты дұрыс тұжырымдайды;
Қажетті сөздерді дұрыс табады.
Керекті сөздер: Өкпе, тері бездерімен, сілекей, асқазан бездері.
ҚБ6 «Бас бармақ»
|
Сабақтың соңы
5 минут
|
Рефлекция
Сабақ бойынша өзіңді бағала
Оқушының аты-жөні
|
|
Сабақ бойы мен ....
|
Белсенді болдым/селсоқ отырдым
|
Сабақ маған...
|
Өте қысқа/тым ұзақ
|
Сабақ барысында мен..
|
Шаршаған жоқпын/шаршадым
|
Сабақта берілген материал...
|
Түсінікті/түсініксіз
Пайдалы/пайдасыз
Қызықты/қызықсыз
|
Үй тапсырмасы менің ойымша...
|
Жеңіл/қиын
|
|
Кеспе қағаздардар
Слайд №35
|
Үй тапсырмасы:
|
Химия 68 бет №1. Үйде лимонад жасау.№3 Бейтараптану реакциясы
Биология
139 бет №3 Зәр шығару жүйесінің жақсартуға арналған 3-4 минуттық жаттығулар жасау.
|
Химия оқулығы
Биология оқулығы
Слайд №36
|
Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандайміндеттер қоюды жоспарлайсыз?
Жұмысты жылдам әрі дұрыс орындаған, жеке жұмысты толық әрі нақты орындаған оқушыларға дербес қолдау көрсетіп отырамын. Тапсырмаларды орындау барысында жылдам орындаған оқушыларға мадақтау сөздері арқылы қолдау көрсетемін. Постер қорғау барысында оқушылардың арасындағы ауыз біршіліктің қандай екені айқын білінеді. Керемет,тамаша сөздері арқылы оқушыларымды мадақтап отырамын.
|
Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз? Қалыптастырушы бағалау, өзін-өзі бағалау, ауызша бағалау,бағдаршам рақылы бағалау,сынып ішінде жүру арқылы бағалау, көңілді смайликтер арқылы бағалау,бас бармақ арқылы бағалау.
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік ережелері
АКТ-ны қолдану
Құндылықтармен байланыс
(тәрбие элементі)
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау.
Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтау
Сыныпта парта мен орындықтардың оқушы денсаулығына зиян келтірмейтіндей етіп орналастырылуына басты назар аударамын.
Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлерін қадағалаймын.
|
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақ бағанда келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Қорытынды бағалау
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)
1:
2:
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?
|