АШЫҚ САБАҚ
Математика. 6 – сынып.
Рационал сандарды салыстыру.
Бүгінгі күннің басты мақсаты оқыту ісінде білім алушының танымдылық белсенділігін, өз бетімен іздену, үйрену, қорытынды жасай білу әрекеттерін дамыту болып отыр. Қазіргі таңда жаңа технологияны қолдана отырып, сабақ өткізу әр бір ұстаздың міндеті. Ұстаздың әр бір сабақтарын түрлендіріп өткізуі оқушылардың математика пәніне деген ынта-ықыласын, қызығушылығын, белсенділігін арттырады. Білімді қалыптастыруда түрлі әдіс-тәсілдерін сабақта пайдала отырып, білім алушылардың іздену, үйрену, ұғу сияқты қабілеттерін ұштауға болады. Сол себепті сіздерге төмендегі сабағымды ұсынып отырмын.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Рационал сандарды салыстыра білу.
Дамытушылығы: Ойлау қабілетін, сөйлеу шеберлігін, тіл байлықтарын дамыту.
Тәрбиелігі: Алғырлыққа, ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Сабақтың типі: Саяхат сабағы.
Сабақтың әдісі: Өзін-өзі жетілдіру.
Көрнектілігі: Плакаттар,сызғыштар,карточкалар.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушының сабаққа даярлығын тексеру. Бүгінгі сабақта«Жүйелі білім» поезында :
I.«Білімді тексеру».
II.«Жаңа білім алу».
III.«Кім жылдам».
IV.«Оқулықпен жұмыс».
2. Үйге берілген тапсырманы тексеру.
№358.
3) |m|·|n|, мұндағы: m= n=0,75
4) |m|·|n|, мұндағы: m=0,56; n=0,14
|0,56|꞉|0,14|= 0,56꞉0,14 = 4
№360.
3·|-0,8|+0,9·|6|=3·0,8+0,9·6=2,4+5,4=7,8
·││+2,4꞉│-3,6│= =1
0,19+|-0,17|·3-|2,4|꞉6 = 0,3= 0,9+0,17·3-2,4꞉1,6 = 0,3
I. «Білімді тексеру» станциясы.
1. Координаталық түзу дегеніміз не?
2. 0-дің оң жағындағы сандар қандай сандар?
3. 0-дің сод жағындағы сандар қандай сандар?
4. Бүтін сандар жиыны деген не?
5. Рационал сандар жиыны деген не?
6. Модуль деген не?
7. (0) – неге тең?
8. Оң сан модулі неге тең?
9. Теріс санның модулі неге тең?
10. Координаталық түзу сызып А(-2); В(-4); С(-3,5); Д(); Е(-5) нүктелерін салып көрсет.
II. «Жаңа білім игеру» станциясы.
Рационал сандарды салыстыру. Координаталық түзу бойында үлкен сан оң жақта, ал одан кіші сан оның сол жағында кескінделеді.
-6 -5 -4 -3 -2 -1 0 1 2 3 4 5 6 7
-3˂-2˂-1˂0˂1˂2˂3˂4˂5
-2<3; 5>-1; -9>-17.
«а» - оң сан
а > 0
Кез-келген оң сан 0 ден үлкен және кез-келген теріс саннан үлкен.
5 >0; 17 > 0; 19 > 0.
Кез-келген теріс сан 0 ден кіші және кез-келген оң саннан кіші.
«в» - теріс сан
в > 0
Екі теріс санның қасысының модулі кіші болса сол сан үлкен.
-9 > -7; -20 < -3; -100 < -20 мысалы: |-10|>|-4|, егер модуль таңбасы жоқ болса -10 < -4 болар еді.
III. «Кім жылдам» санциясы.
Деңгейлік тапсырма. 3 оқушы шығып жарысады.
Сандарды салыстырыңдар.
А деңгейі. 4 -5; -3 5; -9 -1;
-7 9; 15 -20; -13 -9;
В деңгейі. -1,3 2,3; ; ;
4,5 -6,7; 1 -3; -3 -3;
С деңгейі. -3,2 3; -0,03 -0,035; │-1,32│ │1,25│;
-50 5; -0,2 -0,02; │-5│ │-5│;
IV. «Оқулықпен жұмыс» станциясы.
Сандарды 0 санымен салыстырып, теңсіздік түрінде жаз.
№365. 0 < 4 0 > -7 0 < 8 0 <1
№367. Сандарды өсу ретімен жаз. -8; -4; -2; ; 1,7; 3; 0,5.
Кему ретімен жаз. 3,5; 2; 0; ; ; -1; -4,1.
№366. 1) 8,7 > 7,8 4) -6 < -4
2) -4,1 < 2 5) -18 < -1,8
3) 2,9 > -920 6) -100 < 0
Сабақты қорыту. Рационал сандарды координаталық түзуде қалай салыстырамыз.
Оқушыларды бағалау.
Үйге тапсырма: №370, 371 есеп.
Рационал сандарды салыстыру
(ашық сабақ)
Өткізген:Есқалиева Нағима1>
Достарыңызбен бөлісу: |