Сабақ: 7 - сабақ
|
Мектеп: №238 орта мектеп
|
Пәні: Қазақ тілі
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:А.Шөберенова
|
Сынып: 7 -
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы:
|
Ерлік – елдің қасиеті, жүректілік – жігіттің қасиеті.
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты
|
О7 Әртүрлі Қысқа ресурс көздерінен қажетті ақпарат алу.
7.Ж1Жоспарқұру.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:Ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтардан алынған деректерді қолданып, авторға сілтеме жасай алады.
|
Оқушылардың басым бөлігі:Әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құра алады.
|
Кейбір оқушылар:Әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құрып,жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазады.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар: Әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құра алады.
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:Соғыс, қару, жауынгер,әлем, бейбітшілік, өмір, сәби, ардагер
|
Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер:
|
Талқылауға арналған тармақтар:
Ұлы Отан соғысындағы қазақ батырлары кімдер?
|
Сіз неліктен « Ерлік – елдің қасиеті, жүректілік – жігіттің қасиеті» деп неліктен айтатынын айта аласыз ба?
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:Бес жолды өлең жазады.
|
Алдыңғы тақырып
|
6 сыныптарда Ұлы Отан соғысындағы қазақ батырлары туралы жалпы мәлімет біледі.
|
Жоспар
|
Жоспарлаған
уақыт
|
Жоспарлаған жаттығулар (төмендегі
жоспарланған жаттығулармен қатар
ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Сабақтың басталуы
3 мин
5 мин
2 мин
3 мин
|
I.Ұйымдастыру кезеңі:
1. Психологиялық ахуал туғызу; «Жүректен жүрекке» әдісі
2. Оқушылардың назарларын шоғырландыру;
3. Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын, күтілетін нәтижені анықтау;
II. Топқа бөлу: фотолар арқылы топқа бөлу.
1-топ. Қолбасшылар (Б.Момышұлы)
2-топ. Ұшқыштар (Т.Бигелдинов)
III. Үй тапсырмасын тексеру:«Фасоль салынған қапшық» әдісі арқылы
9 – тапсырма.Б.Момышұлының келіні Зейнеп Ахметоваға айтқан нақыл сөздері туралы өз ойларыңды айтып, ой бөлісіңдер.
Бағалау критерийі:
Шеңбер бойына тұрады;
Сұрақтарға жауап береді;
Қалыптастырушы бағалау:
«Бас бармақ» әдісі арқылы
Ойтүрткі
С. «Галереяда ой шарлау» әдісі
Сынып қабырғасына Ұлы Отан соғысы жылдары ерлік көрсеткен ардагерлердің суреттері ілінеді, майдандағы суреттерді де берсе болады. Оқушылар берілген суреттермен танысады.
С. «Еркін микрофон» әдісі
Оқушылар шеңбер бойына тұрады.
Мұғалім микрофонды алып, шеңберде тұрған оқушыларға сұрақ қояды. Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
- «Галереяда» не көрдіңіздер?
- Берілген суреттерді топтастырып қандай атау берер едіңіз?
- «Галереяны» аралау барысында қандай сезімде болдың? т.с.с. сұрақтар қойылады. Оқушыларберілгенсұрақтарғажауапбереді
Бағалау критерийі:
Шеңбер бойына тұрады;
Сұрақтарға жауап береді;
Қалыптастырушы бағалау:
«Шапалақ» әдісі арқылы
|
Интербелсенді тақта, қима қағаздар, фасоль салынған қапшық, жүрекше
Ардагерлердің суреттері, микрофон
|
Сабақтың ортасы
2 мин
10мин
5 мин
|
Тыңдалым тапсырмасы
Оқушылар тыңдалым мәтінін тыңдап, сол бойынша топтық жұмыс жасайды.
Т.Ж.
1 – топ. Зерттеушілер тобы.
Ұлы Отан соғысына қатысқан қазақ батырлары туралы зерттеңіз.
2 – топ. . Журналисттер тобы.
Ғаламтор, газет-журнал беттерінен соғысқа қатысқан ардагерлердің берген сұхбатымен, естеліктерімен танысыңыз. Жинақталған материалды қолдана отырып «Жауынгер
күнделігін жазыңыз»
Бағалау критерийі:
Қазақ батырлары туралы зерттейді;
Жауынгер күнделігін жазады;
Соғыс ардагерлеріне арнап хат жазады.
Қалыптастырушы бағалау:
«Бағдаршам» әдісі арқылы
ЖЖ.
«Бес жолды өлең» әдісі
Әр жұпқа тақырыпқа қатысты 1 сөз беріледі.
Соғыс, қару, жауынгер,әлем, бейбітшілік, өмір, сәби, ардагер
Бағалау критерийі:
Қалыптастырушы бағалау:
|
Газеттер, журналдар, маркер т.б.
|
Аяқталуы
10 минут
|
Кері байланыс «Нысана» әдісі
Бағалау.
Үйге тапсырма:3- тапсырма.Талғат Бигелдинов пен Рақымжан Қошқарбаев туралы қосымша материал жинап, эссе жазыңдар.
|
|
Қосымша ақпарат: Қазақ тілі, Қосымова Г, Рахметова Р.- Алматы: Атамұра, 2017. – 192 бет
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс
|
|
|
|
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
|
Қорытынды бағамдау.
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)
1
2
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)
1:
2
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|