Сабақ:
|
Мектеп: №2 орта мектеп
|
Күні: 12.05.2017ж.
|
Мұғалімнің аты-жөні: Таубаева Дина Жалғасовна
|
Сынып: 1
|
Қатысқандар:21
|
Қатыспағандар:0
|
Пәні: Дүниетану
|
|
|
Бөлім: Мен және қоғам
|
1.4. «Денсаулық және қауіпсіздік»
|
Сабақтың тақырыбы: Тазалық – денсаулық кепілі
|
Ортақ тақырып: Дені саудың жаны сау
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
|
1.1.4.1 жеке бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар жеке бас гигиенасы ережелерін үйренеді және оның денсаулықты нығайтудағы маңызын түсінеді.
|
Оқушылардың көпшілігі үйде және мектепте жеке бас гигиенасын сақтауды үйренеді.
|
Кейбір оқушылар үйде және мектепте жеке бас гигиенасын сақтауды үйренеді.
|
|
Бағалау критерийлері
|
Жеке бас гигиенасының құралдарын атайды. Жеке бас гигиенасына қатысты тәртіп ережелерін анықтайды. Гигиена сақтаудың қажеттілігі туралы әңгімелейді.
|
Құндылықтарға баулу
|
Тазалыққа, жеке бас гигиенасын сақтауға, әдептілікке тәрбиелеу.
|
Пәнаралық байланыс
|
Бейнелеу,спорт. Оқу мақсатына сай АКТ-ны тиімді пайдаланып, суреттер арқылы толық мәліметтер берілді.Математика
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар орындай алады:
|
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: гигиена,тазалық.
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі:
|
Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Сен ертеде сабынды қалай дайындағаны туралы білесің бе? 2.Сен гигиена туралы не білесің?
3.Денің сау әрі әдемі болғың келе ме?
4. Жеке бас гигиенасы деген не?
|
Не себепті тазалықты сақтау қажет деп ойлайсыз?
|
Ишара:
|
Дескриптор:
|
Білім алушы
-Жеке бас гигиенасы туралы ой бөліседі.
- Сөйлемдердің дұрыс/бұрыстығын көрсетеді.
|
Алдыңғы оқу:
|
Денің сау болсын десең.
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Басы
|
Ұйымдастыру.
«Жүректен жүрекке» тренингі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады.
1. Үш түс арқылы топқа бөлу.
1- топ «Тазалық».
2- топ «Денсаулық».
3- топ «Байлық».
|
Шаттық шеңбері,түс қағаз қимасы
|
|
Ой қозғау
«Сөз ішіндегі жасырынған сөз»
1-топ
Қ Т А Л
А З Ы
ТАЗАЛЫҚ
2-топ
Н Қ Е Д
С Л У
А Ы
ДЕНСАУЛЫҚ
3-топ
П Е І
К І Л
КЕПІЛІ
|
|
Ортасы
|
Оқылым. Тақырыпты 3 топқа бөлемін.1-топ:мәтінді оқу, 2-топ:әңгімелеу, 3-топ: тақырыпқа байланысты сурет салу.
2.Ширату жаттығуы.
«Айырмашылығы неде?» әдісі арқылы екі түрлі мазмұнды сурет беріледі, айырмашылықтары дәлелдеме келтірумен анықталады.Балалар топтық жұмыс жасайды. Тақырыптың көрсетілген суреттермен байланысы айтылады.Мысалы:Балалар туралы не айта аласың?Не үшін тазалық сақтау қажет деп ойлайсың?
Жеке және жұптық жұмыс.
Суреттерге қарап гигиена ережелерін құрастыр.Ол ережелерді досыңа айтып бер.
Әр адам жеке бас тазалығына көңіл бөлу керек. Тазалық денсаулықты сақтауға көмектеседі.Өз денеңді, киіміңді және бөлмеңді таза ұста.
Денсаулықтың негізгі факторлары:
Дұрыс тамақтану.
Таза ауада серуендеу. Таңертеңгілік жаттығу жасау.
Спортпен шұғылдану.
|
|
Соңы
|
(Ұ) Орындап көр.
Шаршы матадан беторамал жасап көр.
|
|
Қосымша мәлімет
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?
үйде және мектепте жеке бас ережелерін сақтауды үйрену , оқушының оқуға деген ішкі уәжіне қолдау көрсету мақсатында саралау тапсырмалары беріледі.
Карточкамен жұмыс:
Барынша қолдау көрсету үшін төмен деңгейлі тапсырмалар:
СҰРАҚТАР
|
ДҰРЫС
|
БҰРЫС
|
Денсаулықты күту қажет
|
|
|
Тырнағыңды уақытында алу керек
|
|
|
Ұқыпсыз жүру
|
|
|
Орташа қолдау:
Денсаулық,тазалық,байлық туралы мақал-мәтелдер жаз.
Қолдау көрсету шектеулі:
« Денсаулықтың маңызын адамдарға қалай насихаттауға болады деп ойлайсыз?» – деген сұрақтар. Қабілетті оқушылардың өз қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған тапсырмалар.
|
Рефлексия
Сабақтың мақсаты орындалды ма? Оқу мақсаты орындалды.
Бүгін оқушылар не үйренді? Оқушылар денсаулық , «жеке бас гигиенасы »ережелерінің мақсаты мен міндеттерін білді. Оның маңызын түсінді. Тақырыпқа байланысты нақты ақпаратты тапты.
Сабақ қалай өтті,қандай деңгейде өтті? Сабақ өз деңгейінде,жақсы өтті.
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?(тапсырмалар сəйкес болды ма?)
Жоспарланған саралау тапсырмалары оқушы қабілетіне сәйкес болды.
Уақытты қалай пайдаландым? Уақытты тиімді пайдалана білдім.
Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім жəне неге? Жоспарыма өзгерістер енгізбедім.
|
1. Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)
1. Жеке жұмыс.
2. Топтық жұмыс тапсырмаларының нақты орындалуы.
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді? (оқыту мен оқуға қатысты)
1. Үзінділер көбірек көрсеткенде.
2. Жеке тапсырмаларды көбірек қолданғанда.
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?
1. Критериалды бағалауға назар аудару қажеттігін білдім.
2. Деңгейлері бойынша тапсырмалар.
Даму
Сабақта әртүрлі әдіс-тәсідерді қолдана отырып, жаңа бағдарлама бойынша сабағымды дамытамын.
|