Сабақ: Мектеп: «Қарғалы №3 орта мектеп»



Дата06.02.2022
өлшемі73,39 Kb.
#81667
түріСабақ
Байланысты:
14.11Гомотетия (1)


Сабақ:

Мектеп: «Қарғалы №3 орта мектеп» КММ




Күні :

Мұғалімнің аты-жөні: Амирова Н.М.




Пәні: Алгебра
Сыныбы:

Қатысқан оқушылар саны Қатыспағаны




Сабақтың тақырыбы

Гомотетия. және ның қасиеттері




Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме)

9.1.4.11
гомотетияның анықтамасын және қасиеттерін білу;




Сабақтың мақсаттары:

Барлығы: Гомотетия анықтамасын және қасиеттерін білу, есептер шығарғанда қолдана алу .
Көпшілігі: k=1 ; k= -1 гомотетия түрін анықтай алады.
Кейбіреуі: k > 0, k < 0 ; 0 < k < 1, k > 1, А және А1 нүктелердің орналасу ретін біледі




Бағалау критерийлері:

Гомотетия анықтамасын және қасиеттерін білу, есептер шығарғанда қолдана алады.
Көпшілігі: k=1 ; k= -1 гомотетия түрін анықтай алады.
Кейбіреуі: k > 0, k < 0 ; 0 < k < 1, k > 1, А және А1 нүктелердің орналасу ретін біледі




Тілдік құзіреттілік

Оқытудың тілдік мақсаты: бөлімнің пәндік лексикасы мен терминологиясын есеп шығаруда қолданады;
Лексика және терминалогия:
фигураларды түрлендіру;қозғалыс, ұқсастық;центрлік симметрия, осьтік сандар тізбегі;
Диалог:

нүктелердің арасындағы қашықтық бірдей есе өзгереді;


фигура өзіне-өзі көшеді;
.. аудандарының қатынасы k2.
Гомотетиялық фигулалардың ерекшеліктері (гомотетия центрі)
гомотетия коэффициентімен немесе центрімен айырмашылықтары




Құндылықтарды дарыту

Өмір бойы білім алу,құрмет,ынтымақтастық,ашықтық




Пән аралық байланыс







АКТ қолдану дағдылары





Ресурстар

Bilimlend видео түсірілім, үлестірмелер




Алдыңғы білім

Жазықтықтағы түрлендіру,остік және центрлік симметриялар,параллель көшіру




Саралау
(дифференциация)

Оқушылар деңгейлеріне сәйкес жасырын сараланған жұпта жұмыс жасайды.
Тақырыптың біріншіі сағаты болғандықтан деңгейлес оқушылардың жұпта жұмыс жасауы көшбасшылыққа ұмтылуына жол ашады.
«Өзара оқыту» кезінде оқушының айтылым,тыңдалым жазылым дағдысы жақсы дамиды. Талқыланған есеп есте ұзақ сақталады.
Жеке жұмыста қабілетті оқушы нәтижеге қарай ұмтылып,қарқынды адыммен жылжиды




Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жұмыс түрі






Сабақтың басы
4мин
Сабақтың ортасы


3 мин


10 мин


8 мин

8 мин


4 мин

Ұйымдастыру кезеңі


Ынтымақтасты орта қалыптастыру
Үй тапсырмасы:
Үйге берілген тапсырманы қасында отырған оқушыға тексерту арқылы өз жұмысындағы қателіктерін еске түсіру. Үй тапсырмасында байқалған
кемшіліктерді жою, оның пайда болу себептерін анықтау
.Қалыптастырушы бағалау.Графикалық «+ , ̶ , ± » арқылы бағалау
Өткенді қайталау: 1. Бұру түрлендіруі дегеніміз не?
2. Тең фигуралар гомотетиялы бола ма?
Қандай фигураларды бұру түрлендіруі арқылы өзіне-өзін бейнелеуге болады?
2. Гомотетия параллелограмды қандай фигураға бейнелейді?
1. Параллель көшіру дегеніміз не?
2. Гомотетия трапецияны қандай фигураға бейнелейді?
1. Параллель көшіру түрлендіруі кезінде өзіне-өзін көшетін, яғни өзгермейтін нүкте табыла ма?
2. Гомотетия дегеніміз не?
1. Қозғалыс дегеніміз не?
2. Гомотетияның негізгі қасиеттерін ата.
1. Осьтік симметрия деген не?
2. Гомотетия үшбұрышты қандай фигураға бейнелейді?
. 1. Центрлік симметрия дегеніміз не?
Ұжымдық жұмыс.
Мақсаты: Өткен тақырыпты қайталау, оқушылардың математикалық тілде сауатты сөйлеу дағдысын жетілдіру.
Қалыптастырушы бағалау:«Егерде мен ....»
Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын анықтау, бағалау критерийлерін тұжырымдауына талпындыру, сабақ барысын талқылау.
Жаңа сабақ Bilimlend видео.Оқулықпен жұмыс
Кері байланыс :«Оқушыларға жеке кеңес беру»
оқушылардың түсіну деңгейін тексеру мақсатында оқушылармен жеке сұхбаттасу жүргізеді. Дәл осылайша әрбір оқушыға бұл іс-әрекет бойынша кері байланыс
беріледі.
Жұптық жұмыс
Белсенді оқыту « ойлан,жұптас,бөліс»
Мақсаты: сызбаға қарап k мәндерін анықтайды
ҚБ Критерийлер бойынша
Критерийлер :1) k > 0, k < 0 ; 0 < k < 1, k > 1, А және А1 нүктелердің орналасу ретін біледі,.
2) k мәндерін табады
1-жаттығу
Бос орындарды толтыр.

A′ нүктесі – A нүктесінің центрі S болатын және ұқсастық коэффициенті к=-2 болатын гомотетиялық түрлендіруден кейінгі проекциясы.

B′ нүктесі – B нүктесінің центрі S болатын және ұқсастық коэффициенті к=0,5 болатын гомотетиялық түрлендіруден кейінгі проекциясы.

C′ нүктесі – C нүктесінің центрі S болатын және ұқсастық коэффициенті к=-1 болатын гомотетиялық түрлендіруден кейінгі проекциясы.

D′ нүктесі – D нүктесінің центрі S болатын және ұқсастық коэффициенті к=1 болатын гомотетиялық түрлендіруден кейінгі проекциясы.
Жеке жұмыс


Қалаптастырушы бағалау тапсырмалары
Суретте фигуралалар бейнеленген.
1. Олар гомотетия арқылы алынған ба?
2. Егер солай болса, гомотетия коэффициентін анықтаңыз.

Дескриптор


Гомотетия анықтамасын қолданады
Ұқсастық коэффициентерін табады .




Сабақтың соңы:
2 мин


1 мин
Үй тапсырмасы

Кері байланыс :

Сабақтан алған білімдерін ай белгілермен бағалайды.


Толық ай – сабақты толық түсіндім;


Жарты ай - мен жартылай түсіндім;


Жаңа ай – менің түсінбегенім басымдау болды.

Үйге № 16,3









Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет