Сабақ:
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып:5
|
Қатысқандар саны: барлығы
|
Қатыспағандар саны: жоқ
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
5.3.А. Сақтар
Берел қорғандары
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты
|
5.2.2.1.Археологиялық ескерткіштерді сипаттау;
|
Сабақтың мақсаттары
Зерттеу сұрағы
Берел қорымынан табылған олжалар сақтардың мәдениетін қалай зерттейді
|
Барлық оқушылар істей алады:
|
Берел археологиягиялық ескерткішінің құрылысы туралы біледі
Мәңгілік тоң туралы біледі
Археолог ғалым З.Самашевтің еңбектерімен танысады
|
Оқушылардың көпшілігі істей алады:
|
Берел қорғанының Бесшатыр және Шілікті қорғандарынан ерекшеліктерін анықтайды
|
Кейбір оқушылар істей алады:
|
Мәңгілік тон қабаты құрылысын салу мен адам денесін бальзамдауда қандай білім мен кәсіби шеберлік керек екенін талдайды
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері
| |
Бағалау критерийлері
|
Берел қорымының археологиялық ескерткіштеріне сипаттама береді
|
Пәнаралық байланыс
| |
Құндылықтармен байланыс
|
Қарым-қатынас жасау қабілеті, өзгелердің мәдениетіне көзқарастарына құрметпен қарау,жауапкершілік,өмір бойы білім алу
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:
Берел,саргофаг,мәңгі тоң қабаты туралы айта алады
|
Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология):
|
(Берел, мәңгілік мұздық, тоң,саргофак,бальзамдау)
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер
|
Неліктен берелдіктер мәйіттер мен жылқылардың денесін ұзақ уақыт сақтап қалғысы келді?
Берел қорымының ерекшеліктерін атаңдар
Суретке қарап қандай сұрақтар туындайды
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? (айтылым бойынша)
|
Мәңгілік мұздық (ғасыр жаналығы)
|
Оқылым, жазылым, тыңдалым, айтылым дағдылары бойынша ұсыныстар:
|
Оқулықпен жұмыс, суреттер арқылы тапсырмалар орындау, терминдер анықтамасын жазады.
|
Алдыңғы білім
|
Археологиялық ескеркіштері: Есік,Шілікті,Басшатыр қорымдары туралы түсініктері бар
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз
|
Ресурстар
|
Басы
|
10 мин.
|
Ұйымдастыру кезеңі
Үй тапсырмасын сұрау. Оқушылардың оқу жетістігін анықтау үшін Салыстыру кестесін беремін.
|
Шілікті
|
Бесшатыр
|
1.Территориясы
|
|
|
2.Зерттелген жыл
|
|
|
3.Табылған бұйымдары
|
|
|
4.Ұқсастықтары
|
|
|
5.Ерекшеліктері
|
|
|
6.Зерттеген ғалымдар
|
|
|
Қалыптастырушы бағалау.
Жаңа тақырыпқа көшу мақсатында сыныпты 1 ден 2 ге санатып 2 топқа бөлу.
1-топ. Тарих
2-топ. Археология
|
АКТ,
Үлестірмелі карточкалар
|
Ортасы
|
25 мин.
|
1-тапсырма.
«Сақина салмақ» арқылы сұрақтар мен тапсырмалар беру
сақина саламақ әдісі арқылы әр топқа арнайы сұрақтар беру, олар сол сұрақ арқылы оқулықтың көмегімен берілген сұрақтарға жауап іздеп постер толтырып қорғайды.
1-топ.
1.Берел қорымының орналасқан жерін.
2. Қорғанның сипатамасы.
3. Қорғаннан табылған заттарға сипаттама.
2-топ.
1.Деректерді пайдалану арқылы З.Самашевтің еңбектерімен танысу.
2.Мәңгілік тоң қабаты құрылысын анықтау
3. Бальзамдау әдісі.
Әр топ баяндамашысы өз тапсырмаларын таныстырады
Әр топ бір-бірін критерий арқылы бағалайды.
Кері байланыс.
1.Не жақсы өтті?
2.Не жақсы өтпеді?
3. Өзіңіздің қандай күшті жақтарыңызға сүйендіңіз?
4. Нені өзгерткіңіз келеді?
5. Саған не ерекше қиын болды?
6. Саған ең пайдалысы не болды?
2-тапсырма. «Жұптық тапсырма»
1 жұпқа. Термин сөздер (саргофаг,бальзамдау, мәңгі тоң қабаты,берел)
2 жұпқа. Берел қорымының ерекшеліктері.(Сендерде қандай сұрақтар туындайды.)
3 жұпқа. Неліктен берелдіктер мәйіттер мен жылқылардың денесін ұзақ сақтап қалғысы келді.
4 жұпқа.жылқылардың денесін шірімес үшін не пайдаланды.
5 жұпқа. Обадан шыққан адамға археологтар қандай сипаттама жасады.
Бағалау:
Дайын жауап үлгісі бойынша бағалау.
3 тапсырма. Жеке тапсырма.
Сұрағы
|
Жауабы
|
Y-IY ғасырлар аралығына жататын обаның аты?
|
|
Ғылым үшін аса маңызды қай оба?
|
|
З.Самашев бастаған археологиялық экспедиция құрылған жыл?
|
|
Мәйіттен табылған заттары
|
|
Бесшатыр,Есік обаларынан берелдің ерекшелігі қандай?
|
|
Жерленген адамға қарап, археологтар қандай болжам жасады?
|
|
Дескиптор:
Берел обасының қай ғасырға жатынын біледі
Ғалымдар үшін маңызды болған №11 оба туралы біледі
З.Самашев бастаған археологиялық топтың құрылған жылы туралы біледі
Бесшатыр,Есік обаларынан Берел обасының ерекшеліктерін табады.
Археолог ғалымдардың жасаған болжамдарын зерттейді
Мәйіттен табылған заттарды ретпен жазып шығады
|
Оқулық, постер, маркер
|
Соңы
|
10 мин.
|
Борт журналы. рефлексия
оқушылардың берілген тапсырмадан не үйренгенін бағалау үшін.
Берілген тақырып бойынша бұрыннан білетінім
|
Мәтінді оқып жаңадан білгенім
|
Болжамдар
|
Тың ақпараттар
|
1.
2.
3.
4.
5.
|
1.
2.
3.
4.
5.
|
1.
2.
3.
4.
5.
|
1.
2.
3.
4.
5.
|
Үйге тапсырма. Берел қорымының орналасқан жерін картадан анықтау.
|
|
Қосымша ақпарат.
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, денсаулық, АКТ-мен байланыс.
|
Топтық, жеке жұмыс кезінде оқушыларға қолдау көрсетіледі.
Барлық оқушыларға Дереккөздермен жұмыс істету арқылы қосымша материалдарды пайдаланып Берел қорғанымен таныстыру.
Сынып оқушыларының басым бөлігіне жұптық тапсырма берілді.
Қабілеті жоғары оқушыларға БОРТ кестес берілді.
|
1.Оқушылардың қажетті білімдерін білу, ой қозғау мақсатында ашық сұрақтар қойылады.
2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау, өзара мадақтау.
3.Кері байланыс
4.Дайын үлгі жауап бойынша бағалау
5.Әр оқушының оқу мақсатына жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолдану.
6.Борт кестесі арқылы оқушылардың алған білімдері бағаланады. Рефлексия жасалады
|
Сергіту жаттығуы қимылмен көрсету:
-қозғалыста болу;
-орнында тұрып қалу;
-жұптасып тұрып қалу;
|
Рефлексия
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?
- Бүгін оқушылар не білді?
- Сыныптағы ахуал қандай болды?
- Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
- Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
|
Қорытынды бағамдау
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|