Сабақ «Мой город» Открытое занятие по казахскому языку для учеников 7 класса



Дата17.06.2018
өлшемі50,5 Kb.
#42983
түріСабақ
«Есту кемістігі бар балаларға арналған облыстық арнайы (түзету) мектеп-интернат» коммуналдық мемлекеттік мекемесі

КГУ «Областная специальная (коррекционная) школа – интернат для детей с нарушениями слуха

«Менің қалам»

7 сынып оқушылырына арналған

қазақ тілі пәнінен ашық сабақ

«Мой город»

Открытое занятие по казахскому языку

для учеников 7 класса.

Учитель казахского языка:

Уразамбетова А.С.
Қазақ тілі мұғалімі:

Уразамбетова А.С



Петропавл қ., 2014 ж.


Сабақтың тақырыбы: Менің қалам.
Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік. Оқушылардың грамматикалық білімдерін тереңдету, септіктер туралы алған білімдерін тиянақтау, затесімдерді дұрыс септеуге, сөйлемде дұрыс қолдануға дағдыландыру.

2.Дамытушылық. Оқушылардың іздемпаздық қабілеттерін дамыту, мәтін арқылы сөздік қорын байыту, сөздерді ауыз екі сөйлеуде орынды қолдануға үйрету.

3. Тәрбиелік. Туған жер туған қалаға деген сүйіспеншілік сезімдерін арттыру.

Сабақтың әдісі: әңгімелеу,сұрақ-жауап,қайталау
Сабақтың көрнекілігі: карточкалар,суреттер,сөздіктер, шағын тапсырмалар


Сабақтың барысы.

1.Ұйымдастыру сәті.

-Сәлеметсіздер ме балалар!

-Наденьте наушники.

-Сен қалай естисің?

-Мен жақсы естимін

-Қазір қандай сабақ?

-Қазір қазақ тілі сабағы.

-Қазір нешінші сабақ?

-Қазір үшінші сабақ.

-Бүгін нешесі?

-Бүгін ақпанның жиырма екісі.

-Аптаның қай күні?

-Бүгін сейсенбі.

-Сыныпта кім кезекші?

-Сыныпта ..... кезекші.

-Сыныпта кім жоқ?

-Сыныпта бәрі түгел.


2. Бүгінгі сабақ.

(кіріспе шолу жасау оқушыларға сұрақ қоя отырып сабаққа деген қызығушылықтарын арттыру.)

-ребята, давайте мы немного поговорим

-Біз қандай Республикада тұрамыз?

-Біз Қазақстан Республикасында тұрамыз.

-Қазақстан Республикасының астанасы қай қала?

-Қазақстан Республикасының астанасы Астана қаласы.

-Қазақстан Республикасының президенті кім?

-Қазақстан Республикасының президенті Нұрсұлтан Назарбаев.

-Біз қандай облыста тұрамыз?

-Біз Солтүстік Қазақстан облысында тұрамыз.

-Облысымыздың орталығы қандай қала?

-Облысымыздың орталығы Петропавл қаласы.

-Біз қай қалада тұрамыз?

-Біз Петропавл қаласында тұрамыз.

-Ал ендеше балалар сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар?

-Сабақтың тақырыбы Петорпавл қаласы.

-Давайте прочитаем тему урока.


3.Жаңа сөздер.

- Жаңа сабақты бастамас бұрын жаңа сөздерман танысайық .

- Перед тем как начать новую тему ознокомимся с новыми словами.

( жаңа сөздерді оқу, мағынасын түсіндіру, оқушыларға дұрыс қайталатып оқыту,сөздікке жазу)

Сөздік: орталық-центр

жағасында-на берегу

қаланған-основан(скажите подругому построин)

көпұлтты-многонациональный( показать детям на картинке разных нац.)

ұлт өкілі- представители разных национальностей

(қазақстан көп ұлтты-казахстан многонациональен)

( сөдік дәптерлеріне жаңа сөздерді жаздырту,сұрақ- жауап жүргізу)
- Асемгүл сенің ұлттың кім?

- Настя сенің ұлтын кім?

- Вот видите ребята даже в нашей в школе учаться ребята разных национальностей.
4. Мәтінмен жұмыс.

- А теперь ребята будем работать устно над текстом.

( Мәтінді оқимыз,аударамыз,қайталаймыз,тақтадағы сурет арқылы жұмыс жасаймыз).

-Біз не істедік?

-Біз мәтінмен жұмыс істедік.

-Оқыдық,аудардық, қайталадық.
5.Грамматикалық жұмыс.

- У казахов число семь имеет особое значение.
- Например на наурыз посетить семь домов,знать семь поколении

-Сколько падежей в казахском языке?

- Қазақ тілінде неше септік бар?

-Қазақ тілінде жеті септік бар.

-Вот видете ребята даже падежей в казахском языке семь.

-А в русском сколько?

-Орыс тілінде неше септік бар?

-Орыс тілінде алты септік бар.

-Назовите их.(оқушылар септіктерді қазақша орысша атайды,)

- А сейчас будем работать в тетрадях.

-Дәптерлеріңді ашыңдар,бүгінгі күнді тақырыпты жасыңдар.

-Сабақтың тақырыбы: Петорпавл қаласы.

-Дима тапсырманы оқы.
Жалғауларды жалғаңдар (дополните падежные окончание)

Солтүстік Қазақстан облысы............(Ілік с.)

Мұражай.....(Табыс с.)

Есіл өзені......(Ілік с.)

Жыл........(Шығыс с.)

Стадион........(Барыс с.)

Сөз....(Жатыс с

Нүкте...(Атау с.)

Саябақ....(Табыс с)

Шіркеу.......(Атау с.)

Жаттығу....(Ілік с)

Мәтін...(Жатыс с)

Сөздік....(Көктемес с.)

6. Қорытындылау кезеңі

- Біз бүгін не істедік?

- Сабақтың тақырыбы қандай болды?

- Біз қай облыста тұрамыз?

- Қаланың негізі қай жылы қаланды?

- Қаланы басты көшесі қай көше?

- Қалада кімдерге арналған ескерткіштер бар?

- Петропавл қаласы қай өзеннің бойында орналасқан?

-Петропавл қаласы саған ұнай ма?

-Жақсы!


-Біз бүгін Петропавл қаласына байланысты мәліметпен таныстық.
7. Марапаттау кезеңі
-Балалар бүгін сабақта кім өте жақсы жұмыс істеді?

(оқушыларды бағалау,әр қайсына жеке-жеке тоқталып өту)

-Сабақ аяқталды.

-Хош, сау болыңдар!



9.Үйге тапсырма

Жаңа сөздерді жаттау;шағын диалог құрастыру.



Мысалы:

-Сенің туған қалаң қалай аталады?



-Менің туған қалам Петропавл қаласы.

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет