Сынып: 1 А
№ 10 сабақ
|
«Мойнақ ауылындағы мектепке дейінгі шағын орталығы бар
№23 орта мектеп» КММ
|
II тоқсан
|
III бөлім: МЕНІҢ ОТБАСЫМ ЖӘНЕ ДОСТАРЫМ
|
Сабақ тақырыбы:
|
Музыкалық іздер
|
Күні: 10.11.2016ж
|
Мұғалімнің аты-жөні: Актанберлиева Ш.К.
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспаған оқушалар саны:
|
Осы сабақты меңгеруге қол жеткізетін оқыту мақсаттары
|
1.1.1.2 Таныс дыбыстар мен музыканы тыңдау барысында анықтау және сипаттау
1.1.2.1. Әндерді музыкалық аспаптың сүйемелдеуімен орындау.
1.2.2.1 Дауысты және музыкалық аспаптарды қолдану арқылы музыкалық фразалар (1-2 такт) шығару
1.3.1.1. Өз шығармашылық жұмысын көрсете білу
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
Өз репертуарын кеңейтуді жалғастырады.
Отбасы туралы жаңа әндерден музыкалық фразаларды есте сақтауға үйренеді.
|
Оқушылардың көпшілігі:
Музыка тыңдай отырып бақылау жүргізеді.
Өз ойын еркін жеткізуге дағдыланады.
|
Кейбір оқушылар:
Дыбыстар мен символдарды байланыстырады.
Тиісті жағдайларда басқаларды қадағалайды
Топпен қосылып ән айтуға талпынады.
|
Тілдік мақсаттары
|
Оқушыларды тілді барынша нақты пайдалануға ынталандырыңыз.
Оқушылар:
Өз отбасы туралы әңгімелейді.
«Отбасы» дегенді қалай түсінентін әңгімелейді.
Пән лексикасы мен терминологиясы:
Сүйемелдеу (аккомпанемент), қатты, созыңқы
... секілді сезіледі
... секілді естіледі
|
Диалог / жазу үшін қажетті сөз тіркестері:
Талқылауға арналған сұрақтар:
-Дыбысты қалай сипаттар едің?
- Қандай сезімде боласың?
- Ән мазмұны не туралы?
- ... неліктен екендігін айта аласың ба?
- балғаның дыбысы қандай дыбысқа жатады?
- «Етікші ата» әніндегі «тук-тук» қолмен көрсетіп, әндете орындай аласыңба?
|
Алдынғы сабақтарда алған білім
|
Оқушылар алдыңғы бөлімдерде, сабақта және сабақтан тыс уақытта алған музыкалық білімдерін көрсетеді, орындайды, пікір айтады.
Өз шығармашылығын көрсетеді.
|
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ
|
Сабақ кезеңдері
|
Сабақта жоспарланған іс – әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басталуы
0-3 мин
|
Оқушылармен әуенді сәлемдесу: Қайырлы күн балалар! – Добрый день дети! – Good afternoon6 childern!
(Ұ,Қ) «Отбасы» дегенді қалай түсінесіңд?
Оқулықтағы сурет бойынша оқушылар пікірлерін айтады.
(МК) Үштілдік: отбасы – семья – family - қазақша, орысша, ағылшынша айтып үйренеміз. (1 слайд)
|
Аудижазба
|
Сабақтың ортасы
4-8 мин
|
(Т, Ө, Қ) Оқушыларға отбасы туралы жұмбақ жасырамыз.
Маған да, саған да
Жақын туыс бес адам.
Үш әріптен тұратын,
Оңға оқы, солға оқы,
Өзгермейді еш одан.
Бәрі де өз жұратың,
Айтады, кәне, кім атын?
(ата, апа, ана, аға, іні)
Оқушылардан ойланып, дұрыс шешімін ұсынуын сұраңыз. (2 слайд)
|
|
9-15 мин
|
«Отбасы мүшелерінің ең үлкені кім?» деген сұрақ қою арқылы «АТА» сөзін шығарып аламыз. Оқулықтағы сурет бойынша етікші атаның жұмысымен, оның құрал-саймандарымен танысамыз, баланың өлең мазмұнына деген қызуғышылығын арттырамыз.
(Ұ) ән үйрену: «Етікші ата» (Д. Ботбаев).
Өлең қайырмасындағы «тук-тук» деген баланың дыбысын қол қимылымен көрсете отырып айырмашылығын анықтайды.
Ән орындалып болған соң оқулықтағы сызба бойынша оқушылар өз отбасы мүшелерінің аттарын айтып, таныстырып үйренеді.
Музыканың көңіл күйін жеткізу үшін дауыс пен ұрмалы-шулы аспаптарды, музыкалық-пластикалық іс-әрекеттерді пайдаланамыз.
|
«Етікші ата» (Д. Ботбаев)
Ұрмалы аспаптар
|
16-22 мин
|
1 тапсырма:
Музыка тыңдау: Н.Тілендиевтің «Ата толғауы»
Тақтадан күйде ойналған аспапты көрсету
|