Сабақ Музыка және өзін-өзі тану 5 «Б» сыныбы, 19 қаңтар 2017 жыл



Дата26.08.2017
өлшемі93,7 Kb.
#29592
«Ақсу кентінің № 2 орта мектебі» ММ

Музыка пәні мұғалімдерінің қалалық семинарында

өткізілген кіріктірілген ашық сабақ
Музыка және өзін-өзі тану

5 «Б» сыныбы, 19 қаңтар 2017 жыл

Музыка пәнінің мұғалімі – Арманай Ханатбек

Өзін-өзі тану пәнінің мұғалімі – Омарова Сағдат Бакеновна
САБАҚТЫҢ ЖОСПАРЫ

Тақырыбы:

«Өнер мен еңбек - егіз»

«Искусство и труд - единны»

Уақыты мен қолданылатын ресурстар

Мақсаты:

Оқушыларға еңбектің керектілігі туралы түсінік беріп, адамның өмірі өз қолында екендігін түсіндіру. Оқушының жеке қабілетіне сай рухани, шығармашыл, өз бойындағы құндылықтарын сақтап дамытатын саналы, білімді, бәсекеге қабілетті тұлға қалыптастыру.

Интерактивті тақта, музыкалық аспаптар, стикерлер, маркерлер

Білімділігі:

Жапон елінің театрымен таныстыру. Өз елінің театрларынан мағлұмат алу. Еліміздің әйгілі актерларын еске алу.




Дамытушылығы:

Оқушылардың есту қабілетін жан – жақты әуендік, ырғақтық, үйлесімдік бағытта дамыту. Төзімділіктерін, еңбекқор болу қабілеттерін дамыту.




Тәрбиелегі:

Өнерді, Отанды сүюге тәрбиелеу. Оқушылардың музыка сабағына деген ынтасын арттыру. Музыканы өнер ретінде танып, оны өмір қажеттіліктеріне айналдыру, құштарлық сезімін тәрбиелеу. Қажымай еңбектенугетәрбиелеу.




Міндеттері:

- оқушыларға еңбектің маңыздылығы туралы түсінік беру;

- өнер шыңына жетелер – еңбек екенін түсіндіру;

- оқушылардың адамгершілік қасиеттерін дамытуға ықпал ету;

- еліне, халқына абыройлы қызмет етуге тәрбиелеу;

- жапон халқының әйгілі театрының мәдениетімен таныстыру

Бейнежазбалар, суреттер, дәйексөздер, постер жасату, жұмыстарын қорғау парақтары, бағалау парақтары

Сабақтың эпиграфы:


«БЕЙНЕТІҢ ҚАТТЫ БОЛСА, ТАТҚАНЫҢ ТӘТТІ БОЛАДЫ»

ДЕЙДІ ДАНА ХАЛҚЫМЫЗ

Эпиграф урока: «Искусство и учение вызывают расположение и уважение»


Итерактивті тақта

Сабақ барысы:

Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды белгілеу. Балалар, сендермен кезекті сабағымызда кездескеніме өте қуаныштымын. «Музыка және өзін-өзі тану» пәніне асыға келгендеріңе өте қуаныштымын.

Сабағымызда «Театр» әлеміне саяхатымызды жасай отырып, еңбексүйгіштік арқылы өнердің шыңына жету туралы мәліметтер аламыз.

Бір - бірімізге қарайық. Мен сендердің көздеріңнен қуаныш пен қызығушылық көріп тұрмын. Осындай ақылды, мейірімді, білімге құштар балаларды көргеніме мен де қуаныштымын. Ендеше бізде бір - бірімізге күлімсіреп, алақанымыздың жылуын сезіне отырып сәлем берейік. Бүгінгі күніміз сәтті де, жарқын аяқталу үшін өзімізге, келген қонақтарға жақсылық көтеріңкі көңіл тілейік.


1 минут


Оқушылардың сәлемдесуі

Жарқырап күнде ашылды,
Айналаға гүл шашылды
Қайырлы күн!
Біз нәзік қыздармыз!
Қайырлы күн!
Мен ержүрек ұлмын!

1 минут

Топқа бөлу:

Сабағымызды жалғастыру үшін топқа бөлу рәсімін жүргізейік:

Оқушылар ортадағы столда тұрған бетперделерді таңдап алады. Әр бетпердеде жасырын қойған сыйлық бар, ол сыйлықта топтың әндерінің аты жазылған. Әндер бойынша топқа бөлу рәсімі жүргізіледі.



1-2 минут

Топпен ән айту

Әр топ өз әнін орындайды:

1-ші топ «Еңбек» үстеліне жайғасады

2-ші топ «Өнер» үстеліне жайғасады

Топ басшылары сайланып, бағалау парағы таратылады. Әр топ өз әндерін орындайды.




1 минут

1 минут

Өткен сабаққа шолу:

Доп арқылы музыка мұғалімі өткен сабақтан қайталау сұрақтарын қояды. Екі топтың жауаптарын жалпы критериалды бағалауға өзін-өзі тану мұғалімі қойып отырады. Ал топ басшылары, топтарындағы оқушыларды бағалау парағына бағалап отырады.

2-3 минут

Сқрақ, жауап




Бейне жазба «Жапон театры Кабуки» туралы көрініс

1 минут

Жаңа ақпарат:

Музыка мұғалімі жаңа сабақты өнер сөзімен бастайды.

«Түртүп алу стратегиясы» сабақта қолданылады. Оқушыларға тақырыптан тыс мәліметтер жазылған парақтарды тарату арқылы, олардың білімдерін толықтарады. Оқушылар түртіп алған мәліметтерін оқиды.



3 минут

Мәтін жазылған парақтар

Постер жасау:

  1. «Еңбек» тобына постердің тақырыбы:

Еңбекпен адам шыңдалады дегенді қалай түсінесіңдер?

  1. «Өнер» тобына постердің тақырыбы:

Өнердің шыңы – еңбектің жемісі» дегенді қалай түсінесіңдер?

Постер жасауға 5 минут уақыт беріледі. Уақыт бітісімен оқушлар постерларын қорғайды. Топ бағалары тақтадағы критериалды бағалауға қойылады.



Постерді қорғау:

7 минут
Маркерлер, фломастерлер, ватман қағаз,

парақшалар

2 минут

Тапсырма:

Мына криптограмманы дұрыс шешсең, «Еңбекке» байланысты мақалды оқуға болады.

І. Отанға, қоғамға көрсеткен қызмет, жақсылық – 1, 2, 3, 4, 5.

ІІ. Барлығы, баршасы, тегіс - 6, 7, 8, 9.

ІІІ. Дауыссыз дыбыс – 10

ІV. Киімнің бір бөлігі – 11, 12, 13.

V. Бекем, мықты, берік - 14, 15, 16.

1 2 3 4 5 - 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

Е ң б е к - б ә р і н ---ж-- е--ң- б-- е –к


2 минут

Интерактивті тақта, дәптер, қалам

Дәйексөз:

«Еңбек атаулының бәрі де бағалы, өйткені ол адамды ізгілендіреді» - деген орыс жазушысы Л. Н. Толстой
«Еңбекті жан-тәнімен сүймейінше, ешбір талант та, кемеігер де шықпайды»

Д.И.Менделеев




  1. Өз өнерлеріңізді еңбектену арқылы көрсеттіңіздер, ендеше бүгінгі сабағымыздың дәйексөзін дәптерлеріңізге жазып алыңыздар.



2-3 минут

Интерактивті тақтада дәйексөз, дәптер, қалам

Серуен:



Бейне жазба «Театрға барамыз» (орысша)

2 минут

Шығармашылық жұмыс:

«Алты қалпақ» көрінісі:

«АТАДАН ҚАЛҒАН МҰРА»

Бүгінгі сабақтан алған мәліметтеріңіз бойынша шығармашылық жұмысымызды жалғастырайық.

«Алты қалпақ» көрінісі «Театр және еңбек» жөнінде ой түйіндеу. 5 минут уақыт беріледі.

Алты қалпақ (Ақ, сары, қызыл, жасыл, қара, көк қалпақтардың пікірлерін ортаға салайық. Оқушылар өз қалпақтарының түстеріне байланысты Еңбек пен – өнер егіз атты тақырыпта пікірлерін ортаға сала отырып, оз ойларын түйіндейді. Жазғандарын өз өмірлерімен байланыстыра отырып мәнін ашады.



7-8 минут

Алты қалпақ,

Парақтар, маркерлер


Сабақты жалпылау:

Еліміздің мақтаны «Театр» - еңбекқорлар ортасы атты бейнежазба

2 минут

Интерактивті тақта

Үй тапсырма:

Жалпы түсіндіру арқылы мағлұмат беру.

1 минут

Оқушыларды бағалау:

Оқушылар бағалау парағының қорытынды бағаларын оқиды.

Мұғалім журналға түсіреді.

Жалпы критериалды баға қорынтындысымен өзін-өзі тану мұғалімі топтарды марапаттайды.

Күнделік.кз журналына бағалар түсіріледі.



1-2 минут

Бағалау парағы, электрондық бағалау журналы

Рефлексия:

Баяу ән әуені ойнап тұрады. Оқушыларға алдыларындағы стикерлерге өз пікірлерін жазу ұсынылады. «Екі жұлдыз бір тілек» атты пікірлер жазылған стикерлер тақтадағы «Жеміс ағашына» ілінеді.

2 минут

Стикерлер, тақтада плакаттар

Тарту, қонақтарға сыйлық:

Осымен сабғымызды аяқтай келе, қадірлі қонақтар Сіздерге ән шашуын тарту етеміз. Музыка мұғалімі домбырамен ән айтады, тілектер мен сыйлықтар қонақтарға тарту етіледі.

2-3 минут

Домбыра әуені, қонақтарға сыйлық




Музыка пәні мұғалімдерінің қалалық семинарында

өткізілген кіріктірілген ашық сабақ
Интегрированный урок

музыки и самопознания

«Искусство и труд - едины»
5 «Б» сыныбы, 18 қаңтар 2017 жыл

«Ақсу кентінің № 2 орта мектебі» ММ

Музыка пәнінің мұғалімі – Арманай Ханатбек

Өзін-өзі тану пәнінің мұғалімі – Омарова Сағдат Бакеновна


ПІКІР

ОТЗЫВ
Сабақ бойынша қысқа қорытынды (сабақтың жақсы, жаман жақтары, жақсы қасиеттерді бекіту және іске асыру жолдары, кемшіліктерді жою жолдары):
Краткие выводы по уроку (положительные и отрицательные черты урока, пути совершенствова-ния и закрепления положительных качеств и пути устранения недостатков):

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Ұсыныстар:________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Рекомендации:___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Пікір жазушының аты-жөні _______________________

ФИО автора отзыва: _______________________

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет