САБАҚ:
Мұзафар Әлімбай. Кемпірқосақ.
|
Мектеп:
|
|
|
Күні:
|
Мұғалімнің есімі:
|
|
|
СЫНЫП: 2
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар:
|
|
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты (мақсаттары)
|
2.1.5.1 - өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізу
2.2.7.1 - мұғалімнің көмегімен шығармадағы көркемдегіш құралдарды (теңеу, кейіптеу) табу
2.3.2.1*- мұғалім көмегімен үлгі бойынша шағын ертегілер, жұмбақтар жазу немесе дайын ұйқастарды қатыстырып шумақтар мен санамақтар құрастыру
|
|
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
|
|
Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді.
|
|
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
|
|
Тақырыптың маңызы туралы дәлелдеп айтып бере алады.
|
|
|
Кейбір оқушылар:
|
|
|
Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады.
|
|
|
Бағалау критерийі
|
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады.
Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.
|
|
|
Ойлау деңгейі
|
Білу, түсіну, қолдану,талдау
|
|
|
Тілдік мақсат
|
Мәтін туралы түсінік
|
|
|
Құндылықтарды дарыту
|
Мәңгілік Ел,бұл-Инновация негізіндегі тұрақты экономикалық өсім.
|
|
|
|
|
|
|
Алдыңғы білім
|
Ертегілер туралы түсінік
|
|
|
АКТ
|
|
|
|
Ресурстар
|
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.
|
|
|
Әдіс-тәсілдер
|
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.
|
|
|
Пәнаралық байланыс
|
Музыка, қазақ тілі,тарих.
|
|
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде
жоспарланған жаттығулармен қатар,
ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
|
|
Басталуы 5 минут
|
Топқа бөлу2 минут
Себетпен конфет әкелу. Оқушыларға себеттен конфет алуларын сұраймын.Конфеттің түрлеріне қарай 3 топқа бөлініп отырады. Және олардың топбассышны өздері сайлап алады.
Психологиялық ахуал қалыптастыру:
3 минут
«Қызыл гүлім-ай» би
|
1-топ «Сары кәмпиттер»
2-топ «Көк кәмпиттер»
3-топ «Қызыл кәмпиттер»
|
|
|
Ортасы 20 минут
|
Үй тапсырмасын «Ыстық орындық» арқылы сұрау
Білу және түсіну 10 минут
Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады.
Дәптермен жұмыс.
Қолдану 8 минут «Интервью» әдісі
Жалпыға арналған тапсырма:
Оқушылар тақырып аясында сұрақтар құрастырады. Сұрақтар тақтаға ілінеді. Оқушылар бір-бірінің сұрақтарына жауап береді.
«Кемпірқосақ» туралы ой қозғайды
Мұзафар Әлімбаев 1923 жылы 29 қазанда Павлодар облысы Шарбақты ауданындағы Маралды ауылында дүниеге келген. ҚазМУ-ді тәмамдаған. Тырнақалды өлеңі он бес жасында Павлодар облыстық «Қызыл ту» газетінде жарық көрген. Соғыс жылдарында республикалық, облыстық және майдандық газеттерде басылып тұрды.
1948 жылы Армиядан оралған соң, «Пионер» журналында поэзия бөлімін басқарады. 1956–1958 жылдары «Қазақ әдебиеті» газетінде бөлім меңгерушісі, Бас редактордың орынбасары. 1958 жылы «Балдырған» журналы ашылған күннен 1986 жылға дейін журналдың Бас редакторы болды.
Алғашқы кітабы – «Қарағанды жырлары» 1952 жылы басылып шықты. Содан бері бірнеше ондаған кітабы, бірнеше дүркін таңдамалылары, туысқан халықтар тілінде көптеген жинағы шықты.
Жүз сексен әнге өлең жазды. 64 төл тума және аударма кітаптардың авторы.
Шығармалары 20 тілге аударылған. Соның ішінде орыс тілінде 6 кітабы, түрікмен тілінде «Мен – түрік мейманы» (1963), қырғыз тілінде «Жолдар. Ойлар. Жырлар» (1966) жинақтары жарық көрген.
Көркем аударма саласында Сағдидың «Бостанын» («Жәннат» деген атпен), Петефи мен Тоқтағұлдың, Аполлинердің таңдамалы өлеңдер жинақтарын, Ю.Фучиктің «Дар алдындағы сөзін», Орбелианидің «Ғибратнамасын» және Пушкин, Лермонтов, Маяковский, Ғ.Тоқай, М.Жәлил, Фирдоуси, Х.Әлімжанның өлең-жырларын қазақ тіліне аударған.
1982 жылы «Аспандағы әпке» жинағы үшін республикалық Абай атындағы Мемлекеттік сыйлығына ие болды.
|
«Әлемді шарлау» әдісі арқылы түсіндіріледі.
«Интервью» әдісі
Оқушылар өз оайларын стикерлерге жазып жабыстырады.
|
|
|
Сергіту сәті
2 минут
|
«Қыдырып қайтайық!»
би билеу
|
«Қыдырып қайтайық!» биі
|
|
|