СЫНЫП: 7
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар: 0
|
Мұғалім:
|
|
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты (мақсаттары)
|
Қазақстанның топырақ түрлері
7.3.4.3-Қазақстанда топырақ түрлерінің таралуын анықтайды
|
Сабақ мақсаттары
|
-Қазақстандағы топырақ түрлерін, таралуын білу;
- Топырақтың таралу заңдылықтарын түсінеді;
-Биіктік белдеулік бойынша топырақ түрлерін салыстыра алады, таралу заңдылықтарын түсіндіріп, бағалайды
|
|
Бағалау критерийі
|
Топырақ түрлерін және таралуын біледі.
Топырақтың таралу заңдылықтарын түсінеді
Қазақстанда топырақ түрлерінің таралу заңдылықтарын дәлелдейді
|
Тілдік құзіреттілік
|
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: топырақ түрі, топырақ жамылғысы, қарашірік, биіктік белдеулік терминдеріне түсіндірме бере алады. Ауызша және жазбаша сөзге арналған қажетті сөйлемдер:Топырақтың ауысуы тек жазықта ғана емес, тау етегінен тау басына ……….. байқалатынын аңғаруға болады. Қазақстанның топырақ жамылғысы күрделі және алуан түрлі, бірақ жалпы………..бағынады. Қазақстанда топырақ жамылғысының зоналылығы өте айқын белгіленген.
|
Ресурстар
|
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар,кескін карта, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.
|
Әдіс-тәсілдер
|
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.
|
Пәнаралық байланыс
|
Биология( өсімдіктер) химия (күрделіқосылыстар)
|
Алдыңғы тақырып
|
Топырақ және оның құрамы мен құрылымы
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру: Психологиялық ахуал туғызу. Топқа бөлу. Қара, қоңыр, сұр қоңыр түстер бойынша 3 топқа бөлінеді. Ой қозғау. «My Test» тестісі. «Топырақ туралы мен білемін». «Миға шабуыл» Сыныптың түстер бойынша топтарға бөлінуі бүгінгі сабаққа қандай қатысы болуы мүмкін? Бүгінгі сабақтан не күтесіз? Топырақ түстерінің әртүрлі болу себебі неліктен деп ойлайсыңдар?
|