Тақырыбы: §24. Алаш қозғалысы.Қазақтың ұлттық зиялылары
|
Күні: 2.03.2017
|
Мұғалімнің есімі: З. Шагатаев
|
Сынып: 5 Қазақстан тарихы
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:-
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)
|
Алаш қозғалысы мен Алаш партиясы туралы оқушыларға жалпы мәлімет бере отырып, осы саяси ұйымдардың мәні мен мақсаттарын түсіндіру.
|
Сабақ мақсаттары:
|
Барлық оқушылар:
|
КСРО құрамында Қазақстан өз алдына жеке мемлекет деп дәріптелгенін біледі.
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
1991 жылы 16 желтоқсанда ғана қазақ елі бір жарым ғасыр бойы үстемдік еткен Ресейдің билігінен құтылып , көптен аңсаған арманына жетіп, өз алдына тәуелсіз де егемен мемлекетке айналғанын біледі.
|
Кейбір оқушылар:
|
Алашорда үкіметінің өз баспасөз орталығы –«Қазақ» газеті болғандығын біледі.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар: Картаны қолдана алады.
Алаш партиясының қашан құрылғанын біледі.
Қазақ таңдаулы зиялы өкілдерін біледі.
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:
|
Алаш, Партия, КСРО, Алашорда , съезд
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
|
-Жалпықазақ съезі қай жерде өтті?
-Алаш партиясының жетекшісі болып кім сайланды?
-Алаш партиясының мақсаты не болды?
|
Алаш мемлекеті құрылған күнінен бастап Кеңес үкіметі тарпынан қарсылыққа ұшырады. 1918-1920 жылдардағы Азамат соғысынан кейін жеңіске жеткен Кеңес үкіметі Алашорда үкіметін таратып, оның басшыларын қуғынға ұшыраттыы.
|
Алдыңғы оқу
|
--Кеңес үкіметі билігінің орнауы
--Патшаның тақтан құлауы
--Кеңес үкіметі билікке қалай келді?
|
Жоспар
|
Жоспарлан ған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
3 мин
7мин
|
Амандасу. Оқушыларды түгендеу, назарын сабаққа аудару.
Шаттық шеңберіне тұру
Қол ұстасып бәріміз,
Жылылықты сезейік.
Шуақ шашақан күндей боп,
Күлімсіреп жүрейік
Суреттер арқылы оқушыларды «Әлихан», «Ахмет» «Міржақып» деп 3 топқа бөлу
- «Кім жылдам» ойыны арқылы үй тапсырмасын қайталаға сыныптқа сұрақтар беру
|
Интербелсенді әдістер оқулығы.
Шаттық шеңбері
Суреттер
|
Сабақтың ортасы
20 мин
Сергіту сәті 2мин
3мин
3мин
|
Слайд- таныстырылым
1-тапсырма: Мәтінмен жұмыс.
Постер қорғау
«Әлихан» тобы:
Әлихан Нұрмұханбедұлы Бөкейханов
«Ахмет» тобы:
Ахмет Байтұрсынов
«Міржақып» тобы:
Міржақып Дулатов
Санау арқылы-дене шынықтыру
2-тапсырма: Жұптық жұмыс- Кесте толтыру
3-тапсырма: Өзіндік жұмыс-Сәйкестендіру
|
Оқулық
АКТ
А3 форматты ватман, маркерлер, желім,
Кесте
үлестірмелі қағаз
|
Сабақтың аяқталуы
5 мин
2 минут
|
-«Тарихи сынақ хат» , тест арқылы сабақты қорыту.
Кері байланыс:
|
Тест
|
|
|
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз қабілеті
жоғары оқушыларға
тапсырманы
күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
.
|
Рефлексия
Сабақ / оқу
мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар не
білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен берілген
уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен
өз жоспарыма
қандай түзетулер
енгіздім және
неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
Үй тапсырмасы:
24-параграфты оқып келу.Алашорда үкіметі қайраткерлерінің қызметін қалай бағалайсыңдар? Олардың мақсаты не болды?
|