Сабақ негізделген оқу мақсаты Сабақтың тақырыбы: Ғұндар



Дата06.02.2022
өлшемі53,62 Kb.
#26826
түріСабақ

Сабақ

Мектеп Еңбекші орта мектебі

Күні

Мұғалім есімі Бигазинова М.Б

Сынып 6

Қатысқандар саны 18

қатыспағандар саны



Сабақ негізделген оқу мақсаты

Сабақтың тақырыбы: Ғұндар
 Сабақтың мақсаты: Ғұн атауы, “халықтардың ұлы қоныс аударуындағы” ғұндардың рөлі, ғұн мемлекеттік бірлестігінің қалыптасу тарихы, шаруашылық өмірі мен тұрмысы туралы білім беру.

Оқу нәтижелері

Барлық оқушылар
Топ мәтінді талдау барысында тақырыпты меңгереді. Білімдері нақтыланады

Оқушылардың басым бөлігі
Сабақтың мазмұнын айтады. Термин сөздермен жұмыс істейді.

Кейбір оқушылар
Тарихи диктант жазуда басымдылық көрсетеді. Жаңа тақырыпты талдайды

Алдыңғы оқу

Сарматтар туралы мәлімет

Жоспар



Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар






Басталуы

Психологиялық дайындық
Айтылғанды қалпына келтір” ойыны.
қазақ
ғұндар
атасы
арғы
халқының
”Ғұндар – қазақ халқының арғы атасы“ сабақтың эпиграф




Ортасы


Оқулықпен жұмыс.
Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып, сөйлемді толықтыр.
Ғұндар, негізінен,...... тұрды. Азық ретінде және тұрмыста...... өнімдерін пайдаланды.... төсектер, ыдыс - аяқ пен үй шаруашылығын жүргізуге қажетті... бәрін жасады.
Әшекейлеу үшін...,... және... бағалы тастар пайдаланды.
Жұлдызды сәт“ ойыны.
сұрақтар:
1.“Тарих” сөзі қандай мағынаны білдіреді? ( ”Зерттеу“, “оқиғаларды әңгімелеу” ).
2. Қазақстан өзін қашан Тәуелсіз Республика деп жариялады? ( 1991 ж. 16 желтоқсан ).
3. Әлем халықтары неше нәсілге бөлінеді? ( 3 нәсіл ).
4. Ислам дінінің негізін салушы кім? ( Мұхаммед пайғамбар с. ғ. с. )
5. Мұсылмандардың қасиетті кітабын ата. ( Құран Кәрім )
6. Будда дінінің негізін салушы кім? ( Гаутама ).
7. Қазақ халқының негізін қалаған қандай тайпаларды білесіңдер?
( Сақ, сармат, үйсін, қаңлы, ғұн ).
сұрақтар:
1. Тарихтың атасы кім? ( Геродот ).
2. Әлемнің ”екінші ұстазы“ ( “Муаллим ассана” ) кім? ( Әбу Насыр әл - Фараби ).
3. Христиан дінінің негізін салушы кім? ( Иса пайғамбар с. ғ. с. ).
4. Сақтардың ержүрек әйел патшасы кім? ( Томирис патшайым ).
5. Сақтардың билеушісі қалай аталады? ( Патша ).
6. Үйсіндердің билеушісі қалай аталады? ( Күнби – гуньмо ).
7. Ғұндардың билеушісі қалай аталады? ( Шаньюй ).
Бейне сұрақ.
Суретте ғұндардың билеушісі Мөде шаньюй көрсетілген. Тарихта екі ең ірі, белгілі империялар болды. Олар – ғұндардың Шығыс және Батыс империясы деп аталады.
Бейне суреттегі Мөде шаньюй осы империялардың қайсысын құрды?
( Шығыс империясын құрды ).
” Қатені тап “
Берілген мәтіннен қатені табыңдар.
Ғұн қоғамында патриархалдық - рулық қатынастар үстемдік етті. Ғұндар
20 руға бөлінді. Елді шексіз әмірші болып табылатын князь басқарды.
Ғұндарда малға, жерге жеке меншік болған жоқ.
Б. з. 93 жылы ғұндардың Қазақстанға екінші рет қоныс аударуы болған жоқ.

Оқушылар мұғалім қойған сұрақтарға оқулықты пайдалана отырып жауап береді





Аяқталуы



Жаңа сабақты “біз не білдік?” сұрағы бойынша бекіту
● Ғұн мемлекетінің қалыптаcуы
● Ғұн қоғамы
● Құқықтық қорғау жүйесі бойынша жаза
● Шаруашылығы
● Баспанасы
● Көшпелілердің тұрмысқа қажетті заттары
● Ғұндардың діни – нанымдары
«Ия», «жоқ» ойыны
1.Ғұн билеушісін хан деп атаған?
а) ия б) жоқ
2. Ғұн мемлекетіндегі ру саны – 24
а) ия б) жоқ
3. Цин патшалары ғұндардан қорғану үшін Ұлы Қытай қорғанын салды?
а) ия б) жоқ
4. Шаньюйден кейінгі басты тұлға – түменбас
а) ия б) жоқ
5. «Аттила» операсын жазған итальян композиторы – Джузеппе Верди
а) ия б) жоқ
6. Ғұндардың негізгі өмір салты – көшпелі өмір?
а) ия б) жоқ

Бес жолды өлең құрастыру.
Зат есім (1 сөз)
Сын есім (2 сөз)
Етістік (3 сөз)
Сезімнен шыққан сөздер (4 сөз)
Зат есімге синоним
Келісемін, келіспеймін ойыны

Қосымша ақпарат
Ғұндар туралы мәлімет жинау, оқу

Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау - оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлаймыз?





ҚОСУ



АЛУ



ҚЫЗЫҚТЫ














Рефлексия
Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?



Төмендегі ұяшыққа сабақ туралы өз пікірлеріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабақтың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе?






Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)
1.

2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)


1.

2.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?


1.

2.




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет