Сабақ Пән: Дүниетану Мектеп: Күні



бет1/23
Дата27.01.2020
өлшемі4,45 Mb.
#56612
түріСабақ
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   23
Байланысты:
ҚМЖ дүниет 2019-2020




ДҮНИЕТАНУ ПӘНІ БОЙЫНША

4-СЫНЫПҚА АРНАЛҒАН

ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРЛАР ЖИНАҒЫ
1-тоқсан 8 сағат

1 сабақ




Пән:Дүниетану

Мектеп:

Күні:

Мұғалімніңаты-жөні:

Сынып:4-сынып

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:




Сабақтақырыбы

Еліміздің әкімшілік аймақтарға бөлінуі

Осысабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме)

4.1.3.1 түрлі дәрежедегі әкімшілік-аумақтық бірліктерді (аймақ, аудан, облыс) ажырату

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:Олар елді мекендерді түрлі белгілері бойынша ажырата алады (тип, көлемі, қызметі). Оқушылар картамен жұмыс жасай алады: өзінің облысын, ірі қалалар, өзен-көлдерді, тұрғылықты жерін таба біледі.

Көптеген оқушылар:Оқушыларда климат, климаттық белдеулер туралы алғашқы түсінікалады.

Кейбір оқушылар:Олар өз өңіріндегі табиғи жағдайлардың оң және кері әсерін талдай алады.

Бағалау критерийлері

  • Өз аймағының экономикалық қызмет атқаратын субъектілеріне сипаттама береді.Экономика туралы ұғымдарын кеңейтеді.

  • Адамдардың шаруашылық іс-әрекеттері табиғи жағдайларға (жер бедері, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары) тікелей байланысты екенін талдау арқылы түсінеді.

Тілдік мақсаттар

Тілдік мақсат Пәнге қатысты лексика мен терминология Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Оқушылар:

• түрлі дәрежедегі әкімшілік-аумақтық бірліктерді ажыратады;

ауылдық округ, аудан, облыс ұғымдарын түсіндіреді;

• өз аймақтарындағы адамдардың шаруашылық іс-әрекетін талдайды.

• өз аймағының экономикалық қызмет атқаратын субъектілеріне сипаттама береді.

• әкімшілік аумақ;

• ауылдық округ, аудан, облыс;

• рельеф, климат;

• жануарлар және өсімдіктер әлемі;

• табиғи жағдайлар;табиғат ресурстары

• агрошаруашылық іс-әрекет.

Мысалы (тілдік мақсатқа байланысты):

Талқылауға арналған сұрақтар:

• Әкімшілік аумақ деген не?

• Адамдардың шаруашылық іс-әрекетіне табиғи жағдайлар қалай әсер етеді?

• Табиғи жағдайлар мен табиғи ресурстардың айырмашылығы қандай?

• Тұрғылықты жерлеріңнің экономикасы туралы не білесіңдер?

Неліктен екенін айта аласың ба?

• Неліктен адамның шаруашылық іс-әрекеті табиғи жағдайларға байланысты?

Жазу үшін мысалдар:

«Мен -болашақ кәсіпкермін» тақырыбында эссе жазады.

«Өз аймағының экономикасы» туралы PowerPoint арқылы таныстырылым жасайды.

Түрлі дереккөздерге негізделе отырып, аймақтың экономикалық қызмет атқаратын субъектілеріне сипаттама береді.



Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыстар

Математика, жаратылыстану, әдебиеттік оқу, көркем еңбек.

АКТ қолдану дағдылары

Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу;

Бастапқы білім


Оқушылар Қазақстанның облыстары, еліміздің көрікті жерлері туралы 2-сыныптан «Менің туған өлкем», 3 сыныптан «Сәулет» тарауынан біледі. Олар елді мекендерді түрлі белгілері бойынша ажырата алады (тип, көлемі, қызметі). Оқушылар картамен жұмыс жасай алады: өзінің облысын, ірі қалалар, өзен-көлдерді, тұрғылықты жерін таба біледі. Оқушыларда климат, климаттық белдеулер туралы алғашқы түсініктері бар (1 тарау «Жанды табиғат» 3 сынып). Олар өз өңіріндегі табиғи жағдайлардың оң және кері әсерін талдай алады.

Сабақ барысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы


Жаңа топ құру
Психологиялық ахуал қалыптастыру:

«Гүлмен тілек»

(сергіту және топқа біріктіру) Тыңдау дағдыларын дамыту, сондай-ақ оқушыларды қатыстыру арқылы барлығын теңестіру, жағымды ахуал қалыптастыру.



Оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады.
Оқушылар арнайы дайындалып келген гүлді алақандарына салып тұрып, бір-біріне тілек тілейді және гүлдің түстері бойынша топқа біріктіріледі.

1-топ - қызғылт

2-топ – жасыл

3-топ – көк

Жұмыс ережесін келісу

Алдыңғы білімді еске түсіру (жеке,жұпта,топта, ұжымда)

«Кезектескен интервью» әдісі.

(Әр топқа өткен сабақтардан сұрақтар беріледі. Микрафон қолдану.

Автор орындығы әдісі.

Үй тапсырмасын орындаған кез-келген оқушы. Орындыққа жайғасып, барлық сыныпқа үй тапсырмасын қалай орындағанын түсіндіріп береді.



ҚБ «Бағдаршам» арқылы бағалау. Оқушылар бағдаршамның түстерін белгілеу арқылы кері байланыс береді.

Оқу мақсатын таныстыру

Күтілетін нәтижені анықтау

Қазақстан республикасы – тәуелсіз ел, Еуразия құрлығының ортасында орналасқан. Халқының саны 18 млн адамнан асады. Орталығы – Астана қаласы.

Біздің еліміз 17 әкімшілік-аумақтық бөліктерге бөлінген. Олар – 14 облыс және республикалық маңызы бар 3 қала – Астана мен Алматы. Шымкент қаласы да республикалық мәртебеге ие болды. Әр облыстың өз орталығы бар.




Гүлдер.

Тапсырманы орындаған оқушыны ауызша мадақтау,



толықтыру жасау, бағыттау.

«Сұқ саусақ» стратегиясы


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   23




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет