Сабақ Пән: технология Сынып: 5а Пән мұғалімі: Құсанов Жұмабай Тілектесұлы Сабақ тақырыбы: Ұлттық ою-өрнектер



Дата25.08.2017
өлшемі22,28 Kb.
#26694
түріСабақ

Ашық сабақ

Пән: технология

Сынып:

Пән мұғалімі: Құсанов Жұмабай Тілектесұлы

Сабақ тақырыбы:   Ұлттық ою-өрнектер.

Сабақтың мақсаты: Ою-өрнектерді және шығу тарихын, бейнелеу техникасына байланысты әшекейлеу түрлерімен таныстыру.

Білімділік мақсаты: Жас ұрпақты ежелден келе жатқан қолөнер түрлерін оқып үйренуге баулу арқылы олардың өздігінен жұмыс жүргізуіне, шеберлік деңгейін арттырып, ынта-ықыласын молайтуға, әсемдік пен сұлулықты көріп, бағалай білуге үйрету.

Тәрбиелік мақсаты: Жас ұрпақтың бейнелеу өнеріне деген қызығушылығын оятып, батылдыққа, өзіне деген сенімділікке, жұмысты өз бетінше орындауға, ептілік деңгейін көтеруге баулу.

Дамытушылық мақсаты: Жас ұрпақты ұлттық өнер туралы білімдерін жүйеге түсіріп, шығармашылық қиялын дамыту, түстерді ажыратып, оларды бейнелеу өнерінде шебер қолдана білуге үйрету.


Көрнекіліктер: интербелсенді тақта, иллюстрация,  репродукциялар.

Сабақ жоспары:


1) Оқушыларды түгендеу.
2) Үй тапсырмасын тексеру.
3) Жаңасабақ.
4) Сабақты бекіту.
5) Үйге тапсырма беру.

Сабақ барысы:


Жаңа сабақты кіріспеден бастаймын. Қазіргі таңда халықтың қолөнерге деген ынтасы анағұрлым артты.Халық өнерін жаңғыртып, одан ары дамыту бүгінгі күннің мәселесі. Жас ұрпаққа эстетикалық тәрбие беру, олардың көркемдік білім деңгейін көтеру мәселесі бүгінгі таңда айрықша мәнге ие. Ою-өрнек өнері әлемнің барлық халықтарына тәнертеден кележатқан халықтық мұра болып саналады. Сонымен бірге әрбір ұлттың өзтұрмыс-салтына орай өзіндік қолтаңбасы бар екені де сөзсіз. «Өнер талаптыдан туар», «Өнерді көп білген дана болар, өнерсіздің ісі шала болар». Ою-өрнек туралы ертегі «Ою хан мен жою хан» тоқталу.
Қазақ оюлары мазмұны 3 түрлі ұғымды бейнелейді:
1-ші мал өсіру мен аңшылық.
2-ші жер-су, көшіп- қонукөріністері.
3-ші күнделікті өмірде кездесетін әртүрлі заттардың сыртқы бейнесін береді.

Қазақтың ұлттық ою-өрнегіндегі бір ерекшелік осы ұғымның қайсысын бейнелегенде де, ұлттық ою-өрнектің негізін көреміз.


Ою-өрнектүрлері:
1) Аспан әлеміне байланысты.
2) Жануарлар әлеміне байланысты.
3) Өсімдіктер әлеміне байланысты.
4) Геометриялық фигураларға байланысты.
5) Адам бейнесіндегі түрлеріне тоқталу.

Оқушыларға сурет салудан бұрын көркем жобалаудың негіздері мен композиция түрлерін, көлем кеңістіктегі форма қасиеттерін және композициялық құралдарын таныстырып өтемін.


Оқушыларды ңөнерге деген ынтасын арттыра отырып, оларды салу жолдарын үйретемін.
1) Тақтаға бейнелеймін ою-өрнек түрлерін симметриялы өрнектің салу жолдары көрсетілген.
2) Балаларды  сол суреттегі ою-өрнектері салу жолдарын дәптерлеріне дұрыс бейнелеуді қадағалаймын.
3) Оқушыларды аралап, кеткен кемшіліктерін түзету.
4) Бояу тәсілдерін таныстырып үйретемін.

Сабақты бекіту кезінде:


1) Қазақтың ою-өрнектерінің түрлерін айтыңдар.
2) Қандай заттар қолданылады?
3) Өнертуралы дана сөздері бар, соларды айттыру.

Бағалау


Үй тапсырмасы: Ою-өрнек салып әкелу
Каталог: uploads -> doc -> 0b05
doc -> Ғарыш әлеміне саяхат
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0b05 -> Физика пәнін оқытуда ақпараттық технологияларды қолдана отырып білім сапасын арттыру жолдары


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет