ҚАЗАҚ ТІЛІ МЕН ӘДЕБИЕТІ
САБАҚ РЕТІ: №32-33
|
Мектеп:
|
|
Күні: 3-4.09.2018
|
Оқытушының аты-жөні:
|
|
СЫНЫП: 6 «б»
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар:
|
|
Бөлім: Таулар сыры. М.Мақатаев «Мен таулықпын»
|
Тақырыбы Толағай тауының тарихын айтшы
|
|
Оқыту мақсаттары
|
6.1.4.1 - шағын поэзиялық шығармалардың мазмұнын талдай отырып кейіпкерлерге сипаттама жасау
6.5.1.3 - реттік сан есімдер мен жинақтық сан есімдерді жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану
|
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар: жаңа сөздер мен тірек сөздердің мағынасын түсінеді
Көптеген оқушы: сан есімдерді ажырата алады
Кейбір оқушылар: мәтінде көтерілген мәселені шынайы өмірмен байланыстырады
|
|
Бағалау критерийлері
|
Толағай тауы туралы білетінін айтады, сипаттайды, шағын мәтін құрап жазады. Тақырып бойынша сұхбат құрады.
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге тән лексика мен терминалогия: абайсызда, гүрілдеп, селдей, көшкін, белгілейді, үгіледі, бұзылады
|
|
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: тау туралы аңыз, қуаңшылық болды, жаңбыр жауды
|
|
Бастапқы білім
|
Тауға шығудың пайдасы, тауда түнеудің тәртібі туралы біледі
|
|
Жоспар
|
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған әрекеттер
|
Ресурстар
|
|
Сабақтың басы
5 минут
Сабақтың ортасы
5 минут
10 минут
10 минут
5 минут
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру. Ынтымақтастық атмосферасын құру үшін оқушылар парталас достарымен қазақша амандасады.
Қызығушылықты ояту
«Кубизм» әдісі
Сөздікпен жұмыс
1-тапсырма сұрақтарға жауап бер
Мәтінмен жұмыс.
3-тапсырма. Өлеңнен сапалық және қатыстық сын есімдерді анықтап, кестеге толтырыңыз.
Сапалық сын есім
|
Қатыстық сын есім
|
Мықты, алтын, көк, тәтті, арам, ала, қу, қырсық, сұр, ақ
|
Пайдалы, қадірлі, айқайлақ, безілдек
|
Дескрипторлар:
Бағалау критерийі
|
Дескрипторлар
|
Сын есімнің мағыналық түрлерін ажырата алады;
|
Сапалық сын есімді анықтайды;
|
Қатыстық сын есімді анықтайды.
|
4-тапсырма. «5 минуттық эссе»
Оқушылар «Егер мен .... болсам...» (көп нүктенің орнына оқушы өзіне ұнаған өлең кейіпкерін таңдап, эссе жазады) тақырыбында 5 минуттық эссе жазуда сабақ барысында алған білімдеріне сүйене отырып, сын есімдерді жазылым кезінде қолданады.
Керекті сөздер мен сөз тіркестері: менің ойымша, меніңше, сол себепті, қорыта айтқанда, пайдалы, қадірлі, мықты, шипалы, қажетті, әдемі.
Жазылым жұмысына дескрипторлар:
Бағалау критерийі
|
Дескрипторлар
|
Ауызша және жазба жұмыстарда қолдана алады.
|
Сын есімдерді пайдаланады;
|
Тақырыптан алшақтамады;
|
Керекті сөздер мен сөз тіркестерін қолданады.
|
Бағалау. Жазылым жұмысын оқушылар жұптарында бір-біріне оқып, ұсынылған дескрипторлар арқылы бағалайды.
|
суреттер
|
|
Сабақтың соңы
5 минут
|
Рефлексия
Аяқталмаған 4 сөйлем
Бүгін мен...................... білдім
*................. қызықты болды.
*.......................... қиын болды.
*......................... екенін түсіндім.
Тақтаға рефлексия жасау үшін дайын құрылымды шығарып, оқушылар бүгінгі өзінің әрекетіне талдау жасайды. Сол арқылы мұғалім бүгінгі сабақтың сәтті және сәтсіз тұстарын анықтай алады.
|
|
|
|
Жалпы баға
Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?
|
Достарыңызбен бөлісу: |