Сынып 6 «а» 6«ә»
|
Күні: Пән:Ежелгі Дүние тарихы Пән мұғалімі: Кабдуллин Т.Б
|
Сабақ тақырыбы
|
§ 12 Кушан патшалығы
|
Мақсаты
|
Білімділік : Кушан патшалығы тақырыбын оқушыға жан-жақты түсіндіру. Тақырыпты түсіндіру барысында жаңа тақырып туралы қосымша мағлұматтар беру.
Тәрбиелік: Оқушыларды тапқырлыққа, жылдам ойлауға, ойын қорыта білуге тәрбиелеу.
|
Күтілетін нәтиже
|
Оқушылар алған білімдері естеріне түсіреді, өзіндік ерекшеліктерін түсінеді, алған білімдерін өмірде қолдана білуді үйренеді.
Өткен сабақтардан алған білімдерін пысықтап отырып, қайталауға арналған сұрақтарды орындайды.
|
Сабақтың түрі
|
Аралас сабақ
|
Көрнекіліктер мен құрал-жабдықтар
|
Оқулық, таратпа материалдар, слайдтар.
|
Әдіс-тәсілдер
|
Сұрақ - жауап, топтық, ойын, түсіндіру, қайталау, өзіндік бағалау
|
|
|
Сабақтың барысы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі:
1.Сәлемдесу;
2.Түгендеу;
3.Қатар бойынша топқа бөлу
4.Сыныпта сабақ бойы жағымды психологиялық ахуалдың болуын қамтамасыз ету;
5. Өткенге шолу;
Ойын кезеңдері;
Б) Марапаттау;
В) Қорытынды;
Оқушылармен бірге бағалау критерийлерін анықтап алу;
|
Сабақтың эпиграфы
|
Өзің ойлан, өзің тап, өзің ізден,
Деген ақыл оқимын көзіңізден...» Қадір Мырза-Әлі
|
Жаңа білімді игеру
|
|
Бөлімі
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
«Қызығушылықты ояту»
|
Өткен материалдарға шолу жасау арқылы пысықтайды;
Ежелгі Бактрия қай жерде орналасқан?
Ежелгі Бактрия мәдениеті?
Бактрия қалаларының ерекшелігі неде?
|
Сыныптардағы оқушылар өткен тақырыптарды еске түсіре отырып, алдынғы сабақтан алған білімдерін көрсетеді және қорытындысын жасайды.
|
Жаңа сабақты меңгеру
ІІ. «Мағынаны ажырату»
|
Осындай жетектеуші сұрақтар арқылы сабағымыздың тақырыбын айқындап алу. Мақсат қойғызу.
Тапсырма беріледі:
Кітапта берілген сұрақтармен қоса таратпа материалдағы ақпаратты оқы;
Жұпта талқыла;
Топта талқыла;
Түсінгендеріңді дәлелде;
|
Сабақ тақырыбын айқындайды
Мақсат қояды
Жұпта талқылайды
Топта талқылайды
Сұрақтарға жауап береді.
|
Жаңа сабақты қаншалықты түсінгендерін тексеру үшін Блум жүйесі бойынша сұрақтар беру
|
Бүгінгі сабақтан алған әсер қандай?
Сабақ сендерге ұнады ма?
Кушан патшалығы қалай қалыптасты?
Кушан мемлекетінің діни көзқарастары қандай?
Кушандықтар өнері мен мәдениеті қандай?
|
Оқушы ойланып жауап береді.
|
Кітаппен жұмыс
Тақтамен жұмыс
|
Кітапта берілген сұрақтарды орындайды.
Әр топтан жылдам орындаған оқушыға бір ұпай беріліп отырады.
|
Оқушылар тақтада, интерактивті тақтада берілген сұрақтар бойынша жұмыс жасайды
|
Кім жылдам?
|
«Кім жылдам?»Жаңа тақырыпқа байланысты сұрақтар қойылады.
|
Оқушылар тақтада, қалған оқушылар топта берілген жаттығулар бойынша жұмыс жасайды
Зерттейді, ізденеді.
|
Сергіту сәті
|
Сергіту сәтін ұйымдастыру.
|
Сергіту сәтін жасайды, сәл тыныстайды.
|
Тестпен жұмыс
|
Өткен тақырыптар бойынша әр топқа тест сұрақтары береді.
|
Үйге берілген қайталау жұмыстарын, алынған білімдерін еске түсіреді.Топпен талқылап, сұрақтар дайындайды.
|
Ой қорыту «Сабақтан алған әсерім» қысқаша ой қорыту. Кері байланыс
|
Ой толғанысын жүйелеп, қағаз бетіне түсіреді. Интерактивті тақтада сурет салып, пікір айтады.
|
Бағалау
|
Бағалау парағын тарату
|
Топ басшысымен ақылдаса отырып, өз-өздерін бағалайды, баға береді
|
Үйге тапсырма
|
§ 12 Кушан патшалығы
|
Жан-жақты ізденеді
|