Сабақ тақырыбы : Абайдың лирикасы. «Қансонарда бүркітші шығады аңға» Сабақ мақсаты



Дата14.04.2017
өлшемі60,41 Kb.
#13843
түріСабақ
Бегалина Айгуль Болатовна

қазақ тілі және әдебиеті пәнінің мұғалімі, біліктілігі жоғары деңгейдегі бірінші санатты маман

«Қостанай қаласы әкімдігінің білім бөлімінің М.Хәкімжанова атындағы №20 орта мектебі»мемлекеттік мекемесі
Қостанай қаласы. Маяковский көшесі 112 .телефон 26-13-10.

Сабақ тақырыбы: Абайдың лирикасы.

« Қансонарда бүркітші шығады аңға»



Сабақ мақсаты.:

А)Білімділік :А.Құнанбаев өмірі, шығармашылығын қайталау , «Қансонарда бүркітші шығады аңға»өлеңін талдау, .Халқымыздың саятшылық өнері туралы мағлұмат беру.Абайды жан- жақты таныту арқылы әндерін насихаттау. Ақын поэзиясын терең ұғынуға, мәнерлеп оқуға, әндерін нақышына келтіре айтуға, ақын поэзиясын сүйіп оқуға баулу.

Тәрбиелік: оқушыларға эстетикалық, әрі экологиялық тәрбие беру.Құсбегілік өнерге баулу.

Дамытушылық: Жеке тұлға ретінде оқушылардың ізденімпаздық қабілеттерін дамыту, тіл мәдениетін жетілдіру , шығармашылыққа баулу.



Сабақ түрі : кіріктірілген сабақ

Әдіс-тәсілдері:талдау,жинақтау, баяндау, зерттеу.

Көрнекі-құрал: М. Мақатаев суреті , электронды оқулық, слайд-презентация

Техникалық құралдар: үнтаспа, интерактивті тақта.

Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, география,музыка, тарих

Сабақ барысы:

Кезеңдер

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі


Үй тапсырмасы:

Жаңа сабақ:

Талдау :

Жоба қорғау.

Проблемалық сұрақ.

Шығармашылық жұмыс

РАФТ әдісімен

Жоба қорғау

Бекіту кезеңі

Үйге тапсырма

Бағалау



Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. Сабақ мақсатымен таныстыру,

оқушыларды екі топқа бөлу.

А.Құнанбаев өмірі, шығармашылығын қайталау


1.Абайдың шыққан тегі қандай?

2.Білім алған ордалары қандай?

3.Абай нәр алған үш бастауды ата.

4.Абайдың талантты ұрпақтары кімдер?


А.Құнанбаев кім?

Абай лирик ақын дедік , ал лирика дегеніміз не?

Лириканың қандай түрлері бар?

Абайдың көңіл –күй лирикасынан бір ән тыңдайық.


Жаңа өздерің айтып кеттіңдер ең соңғы лирика Саяси- әлеуметтік лирика деп оған Абайдың қандай өлеңдері жатады?

Бүгінгі өтетін тақырыбымыз«Қансонарда бүркітші шығады аңға» өлеңі


1.Өлеңнің шығу тарихы туралы не білеміз

Қалай ойлайсыңдар бұл өлеңнің басты тақырыбы не?


Идеясы қандай?

1-топ мазмұндық талдау

2-топ композициялық құрылымына талдау

1- топ өлең құрылысына талдау

2-топ троп түрлеріне талдау.
Ал енді өлең жолдарында кездесетін мынадай сөздерге назар аударайық.

“Бүркітші -

Қағушы –

Аңкөс-


Салбурын-

Томағасын тартқанда бір қырындап –

“Сегіз найза қолымда көз аудармай”-
Сонымен құсбегі қыран құстарды танып , таңдай білетін адам. Оның баулитын қырандарының ең алыбы бүркіт . бүркітті халқымыз жеті қазынаның бірі деп есептеген.Неліктен және бүркіт қандай құс?

Абай жырлаған аңшылық, құсбегілік өнері бүгінгі таңда кездесе ме?


«Абай-қазақ поэзиясының асқары»

Енді Абайдың тағы бір әнін тыңдайық.

Абайдың қандай әндерін білесіңдер?

Біздің заманымызға жеткен әндері нешеу?

Абайдың музыкалық мұрасын зерттеушілер туралы не білеміз?

“Абай әндері “

Бүгігі сабақтан алған әсеріміз қандай?

Асыл сөзді іздесең,

Абайды оқы, ерінбе.

Адамдықты көздесең

Жат тоқып ал көңілге.


«Қансонарда бүркітші шығады аңға»

«Ескендір» поэмасы
Топты бағалау

Қорытындылайды , бағалайды .



қосыша деректерге сүйене отырып сұрақтарға жауап береді, баяндайды.

Топтастырады
Лирика, лирика түрлеріне анықтама береді.

Табиғат


Көңіл-күй

Философиялық

Ғылым-білім тақырыбы

Махаббат

Саяси- әлеуметтік лирика


«Өзгеге,көңілім,тоярсың» әні
«Қалың елім , қазағым, қайран жұртым»,» Сабырсыз, арсыз, еріншек» ,«Қараша , желтоқсанмен сол бір екі ай»

«Қансонарда бүркітші шығады аңға»


1- оқушы өлеңді мәнерлеп оқиды.
Жазылған жылы және Жалайыр Шора туралы аңызды айтады.

аңшылық., құсбегі, саят өнері.


Аңшылықты өнер деп түсінуге үйрету, бұл өнерді дәріптеу

талдау жүргізеді.


оқушылар интерактивті тақтада талдайды.

Сөздердің мән-мағынасын анықтайды, ашады.

“Бүркіт - құс патшасы”

“ Жеті қазына”

Екі оқушы жобаны қорғайды.

Алматы облысы, Еңбекшіқазақ ауданы ,Нұра ауылында Жалайыр Шора атындағы «Құсбегілер»мектебі жыл сайын «Сонар» байқауы өткізіп тұрады. Ал біздің Қостанай облысында өтетін «Салбурын»байқауы туралы айтады.


Ақын шығармашылығына өз көзқарасын білдіреді , ой- толғау немесе 5 жол өлең жазады.

«Сегіз аяқ» өлеңі орындалады.

Сұрақтарға жауап береді.


1 оқушы жобаны қорғайды.


өз ойларын білдіреді,бағалайды.

өлеңді жаттау.

Қосымша деректермен танысу.




Каталог: 2014
2014 -> Сәлім меңдібаев армысың, алтын таң! Журналист жазбалары Қостанай – 2013 ж
2014 -> Хромтау қаласы №6 Хромтау гимназиясының бастауыш сынып мұғалімі Кысырауова Шынар Андебековнаның
2014 -> Қазақ тілі мен латын тілі кафедрасы Қазақ Әдебиеті пәні бойынша әдістемелік өҢдеу мамандығы: Фельдшер Мейірбике ісі Стамотология Курс: І семестрі: ІІ
2014 -> Сабақ тақырыбы: Қазақстандықтардың Мәскеу,Ленинград,Сталинград шайқастарына қатысуы. Сабақтың мақсаты
2014 -> Қазақстан республикасы білім және ғылым министрлігі
2014 -> Сабақ №3 Мәртөк орта мектебінің қазақ тілі және әдебиеті
2014 -> Жақсыбай Мусаев шығармашылығы және көркемдік Зерттеуші оқушы: Мұратбаева Назерке
2014 -> Сабақ Тақырыбы: Қазақ жеріне терме,жырлары кеңінен тараған ақын Әбубәкір Кердері Боранқұлұлының "Досқа насихат"термесі
2014 -> Тақырыбы: Ақындықты арман еткен жерлес Талапбай Ұзақбаев
2014 -> Сабақтың тақырыбы : Жетім. М.Әуезов Сабақтың мақсаттары


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет