Қысқа мерзімді жоспар Мектеп: №147 гимназия
Пән: Жаратылыстану Мұғалімнің аты-жөні: Қасымбекова А.З.
Бөлім: 6.Экология және тұрақты даму
Бөлімше: 6.1.Экожүйелер
Күні:
Сынып: 6 Қатысқандар_ Қатыспағандар_
|
Сабақ тақырыбы:
|
§48 Экожүйе компонеттерінің арасындағы байланыс
|
Сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сәйкес)
|
6.6.1.1-экожүйе құрамдас бөліктерінің өзара байланысын графикалық түрде көрсету және түсіндіру
|
Сабақ мақсаты:
|
▪Экожүйе компонеттерінің арасындағы байланысты графикалық түрде көрсетеді
▪ Экожүйе компонеттері арасындағы байланысты түсіндіреді
▪Экожүйедегі тура және кері байланысты дұрыс ажыратады
|
Ойлау дағдыларының деңгейі
|
қолдану,талдау
|
Тілдік мақсаттар
|
Тақырыпқа байланысты тіркес сөздер мен терминдер
Экожүйенің компонеттері, экожүйедегі байланыс, экожүйенің тұрақтылығы
Продуценттер,консументтер,редуценттер, (+ ) және(- )
Диалогқа қажетті тіркестер
Өндіруші ағзалар дегеніміз.....
Дайын органикалық заттарды тұтынушылар......
Өсімдіктер мен жануарлар қалдықтарын ыдыратушылар.......
Экожүйедегі тура және кері байланыстың..............және...........жақтары бар
|
Құндылықтарға баулу
|
Қоршаған ортаны қорғау, экологиялық тұрақты даму қағидаларын сақтау.
|
Бағалау критерийлері:
|
Экожүйе компонеттерінің арасындағы байланысты графикалық түрде түсіндіреді
Экожүйе компонеттері арасындағы байланысты дұрыс талдай алады
Экожүйедегі тура және кері байланысқа мысал келтіреді.
|
Саралау
|
Оқушылар сабақ барысында топпен, жұппен жұмыс жасауын қамтамасыз ету, бір-бірінің ойын құрметтеуіне бақылау жүргізеді. Жаңа тақырыпты ашу кезінде белсенді жұмыс жасай алады
А деңгей Экожүйе компонеттері арасындағы байланысты графикалық түрде көрсетіп, дұрыс түсіндіреді
В деңгей Экожүйе құрамбөліктері арасындағы байланысты атайды
С деңгей Экожүйе компонеттерін атайды
|
Белсенді оқыту әдістері
|
«Айнымалы бекет», «ой қозғау», «Миға шабуыл»,«Жазбаша дөңгелек үстел» әдісі, кері байланыс «Саусақ сыры» әдісі
|
Пән аралық байланыс
|
Экология
|
Алдыңғы білім:
|
Экожүйенің құрамдас бөліктерін біледі, «өндіруші», «тұтынушы», «ыдыратушылар» ұғымын ажырата алады.
|
Ресурстар
|
Топқа бөлуге арналған қима қағаздар,видео, топтық тапсырмалар, презентация
|
дискриптор
|
Экожүйе компонеттерінің арасындағы байланысты графикалық түрде көрсетеді
Экожүйе компонеттері арасындағы байланысты түсіндіреді
Экожүйедегі тура және кері байланысты дұрыс ажыратады
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Жоспарланатын қызмет
|
Ресурстар
|
Сабақ басы
|
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу,сыныпты түгендеу. Сабақ басында жағымды атмосфера қалыптастыру. Оқушылардың зейінін шоғырландыру:
- Жаңа білім алуға дайынсыңдар ма?
Оқушылардың көңіл-күйлерін сұрау.
Сабақ тақырыбы, мақсаты, критерийлерімен таныстыру.
Қима қағаздарды қолданып топқа бөлу;
1топ -Өндірушілер
2 топ -Тұтынушылар
3 топ –Ыдыратушылар
|
Презентация
|
Сабақ ортасы
|
Білім актуализациясы.
Оқушылар 5 сыныптағы білімдерін еске түсіру барысында «Экожүйе компоненттерінің арасындағы байланыс» бейнематериалын қарайды.
Бейнематериалдағы ақпаратты талқыға салу.
«Ой қозғау әдісі»
Өндірушілер дегеніміз не?
Тұтынушыларға не жатады?
Қорек-қоректі тұтынушы дегенді қалай түсінесіңдер?
Экожүйенің компонеттеріне мысал келтіріңдер?
Терминдермен жұмыс.
Оқушылар терминдерді 3 тілде атап, дәптерлеріне жазып алады
Экожүйе
|
Экосистема
|
ekosystem
|
Өндірушілер
|
Производители
|
producers
|
Тұтынушылар
|
Потребители
|
consumers
|
Ыдыратушылар
|
Распыляющие
|
Nebulizing
|
І.«Айнымалы бекет» әдісі. Әр топтағы оқушылар өздеріне бөлініп берілген материалмен танысып, келесі топқа әңгіме пікір алысады, топтан топқа түссіндіру жалғаса береді.
1топ –Өндірушілер 2 топ -Тұтынушылар 3 топ –Ыдыратушылар
(A)Топтық жұмыстар:
Шөл экожүйесінің компонеттерін графикалық түрде көрсетеді, арасындағы байланысты анықтай алады.
Бағалау критерийі
|
Тапсырма №
|
Дескриптор
|
Экожүйе компонеттерін графикалық түрде анықтап қорғайды
|
№1
|
Шөл экожүйесінің өсімдігін, жануарын біледі (графигін салу)
|
Экожүйенің компонеттеріне талдау жасай алады
|
|
2-топ. (В) «Миға шабуыл» әдісі Оқушылар суретке қарап, Қорек-қоректі тұтынушы, ұғымын талдап түсіндіреді.
Бағалау критерийі
|
Тапсырма №
|
Дескриптор
|
Қоректік тізбекті дұрыс ажыратып, талдайды
|
№2
|
Қорек-қоректі тұтынушы ұғымын біледі
|
Қоректік тізбекті дұрыс сипаттай алады
|
|
3-топ «Венн» диаграмма Оқушылар кітапты пайдаланып Экожүйедегі тура және кері байланысқа мысал келтіреді. (+) және (-)
Бағалау критерийі
|
Тапсырма №
|
Дескриптор
|
«ВЕНН» диаграмма бойынша экожүйедегі тура және кері байланысқа мысал келтіреді. (+) және (-)
ұқсастықтары мен айырмашылықтарын ажыратады
|
№3
|
экожүйедегі тура және кері байланыстың ерекшеліктерін біледі
|
Экожүйедегі тура және кері байланыстың ұқсастықтарын, айырмашылықтарын ажыратады
|
Ортақ қасиеттерін сипаттайды
|
|
https://www.youtube.com/watch?v=IK09TaK9DDk
Дәптермен жұмыс
Презентация
«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау
Бағалау; Мұғалім тарапынан «жақсы», «жарайсын» т.б
|
Сабақ соңы
|
«Жазбаша дөңгелек үстел» әдісі
Әр топқа ақ парақ таратылады. Топ мүшелері бүгін алған білімін бір сөйлеммен параққа жазады, топтағы оқушылар оның ойын жалғастырады.
Бағалау: бір бірін стикер арқылы бағалайды
«Саусақ сыры» әдісі арқылы кері байланыс жүргізу.
|