Күні, айы:
|
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.3А Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу
|
Мектеп: «Манашы орта мектебі» КММ
|
|
Мұғалімнің аты-жөні:Самаликова Рзакан Нурбергеновна
|
Сынып: 6
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақ тақырыбы:
|
Айнымалысы модуль таңбасының ішінде берілген бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
6.2.2.4
түрінде теңдеулерді шешу, мұндағы а және b – рационал сандар.
|
Сабақ мақсаты:
|
Тақырып аясында берілген есептерді шығара алады, яғни теориялық алған білімін практикада қолдана алады.
|
Бағалау критерийі
|
Оқушылар осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез, ойлау дағдыларын қалыптастыруы тиіс.
|
Тілдік мақсаттар
|
Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде меңгереді, қазақ, орыс, ағылшын тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады. Ол үшін мынадай сөздіктер қолданамын:
Қазақша
|
Русский
|
English
|
сызықтық теңдеу
|
линейное уравнение
|
linear equation
|
айнымалы
|
переменная
|
variable
|
теңдеудің түбірі
|
корень уравнения
|
the root of the equation
|
бос жиын
|
пустое множество
|
empty set
|
|
Құндылықтарға баулу
|
жұппен жұмыс жасай отырып оқушыларды өзара сыйластыққа, сенімділікке баулу;
оқушы өз бетімен ақпаратты табу;
қарым-қатынас орнатуда сыни тұрғыдан ойлану.
|
Пәнаралық байланыс
|
Геометрия
|
Алдыңғы білім
|
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру
1) Сәлемдесу;
2) Оқушыларды түгелдеу;
3) Оқушылардың назарын сабаққа аудару;
4) Топқа бөлу.
|
|
Сабақтың ортасы
|
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. «Миға шабуыл»
№859
Координаталық түзуде белгіленген нүктелердің координаталарын жазыңдар. Суретте кескінделген:
нүктелердің қайсысы координаталар басына жақын орналасқан?
нүктелердің қайсысы координаталар басынан алшақ орналасқан?
нүктелердің қайсысы координаталар басынан бірдей қашықтықта орналасқан?
ІІІ. Жаңа тақырыпты ашу:
(мұндағы а және b – рационал сандар
Айнымалысы модуль таңбасының ішінде орналасқан сызықтық теңдеулерді шығару кезінде 2 жағдай қарастырылады. Бүгін біз 1-жағдайды қарастырайық:
1-мысал. теңдеуін шешейік.
Шешуі: егер х≥0 болса, онда теңдеуі х=7 теңдеуіне мәндес;
егер х<0 болса, онда , демек, теңдеуі -х=7 немесе х= - 7
теңдеуіне мәндес болады. Демек, теңдеуінің 7 және -7 болатын екі түбірі бар. Теңдеудің шешімін фигуралық жақшаға алып жазу қабылданған: .
теңдеуінің шешімдер жиыны 7 және -7 сандарынан тұрады.
Жауабы:
ІV. Сыныппен жұмыс. «Команда таңдау» әдісі бойынша оқушылар тақтада ілініп тұрған стикерлер арқылы 3 топқа бөлінеді (яғни стикерлердің артында 3 топқа бөліну үшін 3 түрлі фигура берілген).
Топтардың аты:
Үшбұрыш
Дөңгелек
Шаршы
Топтық жұмыс. №863
Қай теңдеудің түбірі 5 болады:
3) 5)
4) 6)
№864
Қай теңдеудің түбірі –ге тең:
3) 5)
4) 6)
Жұптық жұмыс. №865
Теңдеуді шешіңдер:
1) 2) 3)
№866
Қай теңдеудің түбірі болмайды:
1) 2) 3)
Жеке жұмыс. №867
Теңдеудің түбірлерін табыңдар:
4)
5)
6)
|
|
|
V. Сергіту сәті. ТЕСТ
|
Bilimland сайты
|
Сабақтың соңы
Рефлексия және үй тапсырмасын беру
|
Үйге тапсырма: §30. №868
Рефлексия мен кері байланыс: «Кемпірқосақ»
Тақтадағы кемпірқосақ суретіне өз есімдері жазылған стикерлерді
желімдейді. Олар ең төменгі қызыл түстен ең жоғары орналасқан
күлгін түске стикерлерді желімдеу арқылы өздерінің сабақтағы
түсінік(немесе көңіл-күй) деңгейін білдіреді.
|
|
0>