Сабақ тақырыбы Алгебралық есептерді шығару Сабақ мақсаттары



Дата01.02.2022
өлшемі31,22 Kb.
#130353
түріСабақ
Байланысты:
2501 5 ҚМ





Мектеп Текелі қаласы «№5 орта мектеп» КММ

Күні: 25.01.2022

Мұғалімнің аты жөні : Лаханова Б

Сынып : 5

Қатысқандар саны

қатыспағандар саны

Сабақ тақырыбы

Алгебралық есептерді шығару




Сабақ мақсаттары


  • Мәтінді есептерді алгебралық жолмен шығару

  • Алгебралық есептер шығару




Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі-3 мин



- оқушылармен сәлемдесу, түгендеу


Өткен тақырыптар бойынша қайталау сұрақтарын сұрау






Миға шабуыл

5 мин
Сұрақ қою және талқылау тәсілі арқылы белсенді оқуға тарту




"Алгоритмдік қадам" тәсілі арқылы тапсырманы орындайды

Нұсқау беру және айту арқылы белсенді оқытуға тарту
"Бағдаршам" әдісі арқылы қалыптастырушы бағалау жүргізу

8 мин




Логикалық тапсырмалар

(оқушылардың логикалық ойлау дағдыларын дамыту) арқылы тақырыпты ашуға жетелеу)


1.Қандай екі санды бір-бірімен көбейткенде олардың нәтижесі осы екі санның қосындысына тең? (2және 2) Неге?
2. Үш түйеқұс ұшып келе жатты. Аңшы олардың бірін атып алды.Олардың қаншасы қалды? 2,3 Қалай есептедің?

( түйеқұстар ұшпайды)


3. Тауық 1аяқпен тұрғанда 5кг. Екі аяқпен неше кг? 5кг

Неліктен?
4. 4 жұмыртқа 4 минутта піседі,1 жұмыртқа неше минутта піседі?

Неліктен жауап 4?

Оқушыларға қайта сұрақ қойылады:

Сұрақтар түсінікті болды ма?

Сұрақтарға жауап беруде қандай әрекеттер жасадыңдар?

Осыдан не түсіндік?

Бұл сұрақтарға дұрыс жауап бере отырып, ең алдымен берілген мәтіннің мағынасын түсіну қажеттігін біледі;

Ойларын нақтылау мақсатында келесі тапсырма беріледі.
1.Тапсырма:

Шаңғышы 3 сағ-та 30 км жол жүріп өтті. Осы жылдамдықпен 20 км жол жүріп өту үшін оған қанша уақыт керек?

Есеп қандай түрде берілген? - мәтін түрінде

Қандай есептерге жатады? - мәтінді есеп

Олай болса біз бүгінгі сабағымыздың тақырыбымен

оқу мақсатымен танысайық.Оқушыларды сабақтың тақырыбы , оқу мақсатымен таныстырамын.

Тапсырмаға қайта ораламыз.

- Есепте не берілген? 1-қадам

- Нені табу керек? 2-қадам

- Канша уақыт кеткендігін табу үшін не істейміз? 3-қадам

- Шаңғышы 1 сағатта неше жол жүрді? 4-қадам

- Қандай амалдар орындаймыз? 5-қадам



Есептің шешімі слайдта көрсетіледі
Әр бір оқушыда бағдаршам түстеріне сәйкес карточкалар таратылған. Мұғалім олардың сабақты меңгергендеріне байланысты карточкаларды көтеруін сұрайды.

  • Жасыл карточка көтерген оқушылар – барлығын түсінді. - Не түсіндіңіз?

  • Сары және қызыл карточка көтергендер: - Сіздерге не түсініксіз?

Бұл жүйе арқылы тақырыпты пысықтауға немесе әлі де жетілдіру керектігін білуге болады.

Біз осы сұрақтарға жауап бере отырып мәтін есептерін шығару қадамдарын анықтадық ,яғни алгоритмін құрдық. Мәтін есептер шығару алгоритмін толық түсіну үшін тапсырмалар орындайық.


Р.Баяр


Логикалық сұрақтар : 400 сұрақ.

Алматы.


презентация

Сабақтың ортасы

Қызығушылықты ояту

25 мин


"Ойлан , жұптас, бөліс!" әдісі арқылы жеке,жұптық, топтық жұмыстар жүргізеді.

Топ ішінде,топтар арасында бір-біріне қалыптастырушы бағалау жүргізеді


Диалог және қолдау көрсету тәсілі арқылы оқушыларға сұрақтар беру негізінде қолдау көрсетіле отырып, саралау жүргізу

Есеп нәтижесін дискриптор арқылы тексеруді үші 4- тапсырманы орындаған оқушы топтар арасында нәтижеге жету әрекеттерімен бөліседі

Критериалды бағалау жүргізіледі

Белсенді оқуды ұйымдастыра отырып, оқушыларға есептің шартын жеке оқып түсініп, жұптасып талқылай отырып алгоритмін құру,есептің шартына байланысты өрнек құрып, топ ішінде және топтар арасында өз жауаптарымен бөлісуді ұсынамын


Ауызша алгоритмін құрып, есептерді шығарыңыз:

Оқушылар тапсырмалардың алгоритмдерін ауызша құрады, сұрақтар дайындайды,есептеп шығарады.



2-тапсырма

І топ


Тік төртбұрыштың ұзындығы 15 см, ал ені 3 см-ге қысқа. Тік төртбұрыштың ауданын және периметрін табыңыз.

ІІ- топ- Тік төртбұрыштың ұзындығы 18 см, ал ені 4 см-ге қысқа. Тік төртбұрыштың ауданын және периметрін табыңыз.



Бағалау криетрийлері :

- есептің шарты түсіне алдым;

- қандай өлшемдер берілгенін анықтай алдым;

- табу керек шамаларды анықтадым;

- Не түсініксіз болды?



3-тапсырма (екі топқа ортақ тапсырма)

Тігін шеберханасында 40 метрлік 12 орам мата мен 30 метрлік 8 орам мата болды. 340 метр матаны қолданғаннан кейін, шеберханада неше метр мата қалды?

Оқушыларға есептің шартын ескере отырып есептерді шешу үшін сұрақтар дайындауды, дайындалған сұрақтарды топтарда талқылауды ұсынамын
4- тапсырма (екі топқа ортақ тапсырма)

Үш учаскеден 243 т картоп жинады.Бірінші және екінші учаскеден теңдей, ал үшінші учаскеден алғашқы екеуінің әрқайсысынан 15 т артық жинады. Әр учаскеден қанша тонна картоп жинады?


Критерийлер:

- есептін шартын түсінеді;

- есептің шартына байланысты теңдеу құрады;

- белгісіз айнымалыны табады;


Дискриптор: Білім алушы

- қысқаша шартын жазады;

- бірінші учаскеден жиналған картопты белгілейді;

- екінші учаскеден жиналған картопты белгілейді;

- үшінші учаскеден жиналған картопты белгілейді;

- қанша картоп жиналғанын табу үшін теңдеу құрады;

- белгісі айнымалыны табады;

-арифметикалық амалдар қолдана отырып,теңдеуді шешеді;

- әр учаскеден қанша картоп жиналғанын табады

Берілген критерийлерді басшылыққа алып,дескрипторға сүйене отырып орындаған жұмыстарын өздері бағалайды

Есептің шешімі слайдта көрсетіледі




Математика

5 сынып оқулығы

"Мектеп" баспасы

Авторлар А.Е.Әбілқасымова

Т.П.Кучер

З.Ә.Жұмағұлова

презентация



Сабақтың соңы
Топтық жұмыс
Қорытынды тәсілі арқылы саралау жүргізу
Критериалды бағалау жүргізу

5-тапсырма Тігін шеберханасында 40 метрлік 12 орам мата мен 30 метрлік 8 орам мата болды. 340 метр матаны қолданғаннан кейін, шеберханада неше метр мата қалды?





Бағалау критерийлері

- қысқаша шартын жазады / есеп шарты бойынша сызбасын салады;

- есептің шарты бойынша санды өрнек құрастырады;

- көбейтуді орындайды;

- қосуды орындайды;

- азайтуды орындайды;

- есептің жауабын жазады.








Кері байланыс

2 минут


Оқушылардан бүгінгі сабақ бойынша өз деңгейін анықтау яғни өзін –өзі бағалау мақсатында кері байланыс алу

«Жетістіктер баспалдағы» әдісін қолданып сабақ барысындағы алған біліміне саралау жасайды.




- есептің шартын түсінемін..

- мәселе есепті шеше аламын

- есептің шарты бойынша өрнек құрастыра аламын

-мәтін есептерді шешуде формуланы қолдана аламын;

- белгісіз айнымалыларды таба аламын;





Үйге тапсырма:

2 мин


нұсқау

Оқулықтан №104 жаттығу 44 бет

Үй тапсырмасы бойынша нұсқау:

- есептің шартын түсіну;

- есеп шығаруда берілген кестені пайдалану;



- "Баға", "Мөлшер" бағандарын толтыру;





Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет