Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тізбектер
|
Мектеп: №68ЖББОМ
|
Күні: 12.11.19
|
Мұғалімнің аты-жөні:Елеуова А.С.
|
Сынып: 9А
|
Қатысқандар саны:
|
Қатысқандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Арифметикалық прогрессия
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
9.2.3.5 арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің, алғашқы n мүшесінің қосыдысының және сипаттамалық қасиетінің формулаларын біледі және қолданады;
|
Сабақ мақсаттары
|
арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің, алғашқы n мүшесінің қосыдысының және сипаттамалық қасиетінің формулаларын біледі және қолданады;
|
Бағалау критерийлері
| |
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:
бөлімнің пәндік лексикасы мен терминологиясын есеп шешуде қолданады;
арифметикалық прогрессияны есеп шығаруда қолданып дәйектейді;
Пәндік лексика мен терминология:
сандық тізбектер;
тізбектің берілу тәсілдері;
тізбектің алдыңғы мүшесі, тізбектің кейінгі мүшесі;
тізбектің бірінші мүшесі және т.с.с., тізбектің n-мүшесі;
тізбектің n-мүшесінің формуласы;
реккуренттік формула;
өспелі, кемімелі тізбек;
арифметикалық прогрессияның айырмасы;
арифметикалық ортасы;
арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысы;
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
тізбектің n-мүшесінің формуласын … түрде беруге болады;
тізбектің келесі элементі … болады;
прогрессияның ... мүшесін табу үшін ... ;
тізбек кемімелі/өспелі болып табылады, себебі … ;
... прогрессияның алғашқы ... мүшесінің қосындысын табу үшін ... ;
... саны арифметикалық прогрессияның мүшесі болып табылады, себебі
а1=…,аn=… болса, онда алдымен … табу керек;
|
Құндылықтарды дарыту
|
топта жұмыс жасай білу, өз ісінің сапасына жауапкершілікпен қарау;
өз ойын түсіндірумен қатар басқалардың да пікірін тыңдап, құрметтеу, сынға түсіністікпен қарау;
|
Пәнаралық байланыстар
|
Бұл бөлімнен алған білім математиканың «Функциялардың шегі және үзіліссіздігі», «Қатарлар» деген бөлімдерін игеруге қажет. Тізбектер математикадан басқа да білім салаларында кеңінен қолданылады: биологияда бактериялардың көбею моделін құруда, экономикада банктің пайыздық есептеулерінде және т.с.с.
|
АКТ-ны қолдану дағдылары
|
Оқуға қажет АКТ-ның мүмкіндіктерін тиімді қолдану дағдыларды қалыптастыру
|
Бастапқы білім
|
Сандық тізбектер, дәрежесі бар тізбектер түсініктері. Бүтін көрсеткішті дәрежесі бар тізбектің заңдылығын анықтау және жетіспейтін мүшесін таба білу. Пайыз, санның пайызын табу, пайызы бойынша санды табу, пайыздық қатынас түсініктері. Сандардың бөлінгіштігі, бөлінгіштік белгілері.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
10 мин
|
Сабақтың басында мұғалім оқушылармен бірге сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындап алады.
Стартер. Теориялық материалды қайталау.
Тізбек формуласымен берілді.
Тізбектің төртінші мүшесін табыңыз.
Арифметикалық прогрессия болатын тізбекті анықтаңыз.
; b) ; c) ; d)
Арифметикалық прогрессия формуласымен берілді. Прогрессияның мүшесі БОЛМАЙТЫН санды анықтаңыз:
7; b) -5; c) 13; d) 4.
Жауптары:
b
c
Үй жүмысын тексеру:
Алғашқы үш және төрт мүшелерінің көбейтіндісі 6 және 24-ке тең болатындай арифметикалық прогрессия құрайтын натурал сандарды табыңыз.
Арифметикалық прогрессияның он жетінші және жиырмасыншы мүшелерінің қосындысы 35-ке тең, ал он алтыншы және жиырма бірінші мүшелерінің көбейтіндісі 150-ге тең. Прогрессияның бірінші мүшесін табыңыз.
Шешімі:
Жүйенің екінші теңдеуін бірінші теңдеуге бөлгенде, келесі шығады:
a4=4 a1+3d=4 a1=4-3d
а1 , а2 , а3 , а4 – натурал сандар болғандықтан, онда d=1 және а1=1
Жауабы: 1; 2; 3; 4; ...
Шешуі:
Белгілейік:,
немесе
2)
5d = 25 d=5 5d= - 25 d= - 5
a1= -70 a1=105
Жауабы: a1= - 70 немесе a1=105
|
Презентация
1-2 слайд
3-5 слайд
|
Сабақтың ортасы
15 мин
12 мин
|
Тақырыптық тексеру жұмысы.
арифметикалық прогрессия берілді. Егер болса, -ны табыңыз.
-ге тең арифметикалық прогрессия берілді.Табыңыз:
; 2) d прогрессияның айырмасын; 3)қосындысын.
45,5; b) 1,5; c) 2.
Егер арифметикалық прогрессияның екінші мен сегізінші мүшелерінің қосындысы 19-ға тең, ал жетінші мен үшіншінің көбейтіндісі 48-ге тең болса, алғашқы бес мүшесінің қосындысын табыңыз.
Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласымен берілген прогрессиялардың ішінен шартын қанағаттандыратын формуланы табыңыз.
; b) ; c) ; d)
Әрбір дұрыс жауап үшін 1 балл беріледі. Барлығы 6 балл.
Жауаптары:
45
1) с; 2) b; 3) a
15
с)
Жеке өзіндік жұмыс. «Арифметикалық прогрессияның сипаттамалық қасиеті». Оқушы өзі деңгейлік тапсырманы таңдап алады, бағалау критерий бойынша өзін-өзі бағалайды.
А деңгей
арифметикалық прогрессияның әріптермен белгіленген мүшелерін табыңыз:
Бағалау критерий
|
дескриптор
|
балл
|
есептер шығару барысында арифметикалық прогрессияның сипаттамалық қасиетінің формуласын қолданады;
|
арифметикалық прогрессияның сипаттамалық қасиетінің формуласы арқылы белгісіз -ті табады;
|
1
|
арифметикалық прогрессияның сипаттамалық қасиетінің формуласы арқылы белгісіз -ті табады;
|
1
|
арифметикалық прогрессияның айырмасын табады
|
1
|
арифметикалық прогрессияның сипаттамалық қасиетінің формуласы арқылы белгісіз -ті табады;
|
1
|
В деңгей
Үш функция берілген , , .
сандары көрсетілген ретпен шектеулі арифметикалық прогрессия құрайтындай болатын t-нің мәнін табыңыз. Осы сандарды табыңыз.
Бағалау критерий
|
дескриптор
|
балл
|
есептер шығару барысында арифметикалық прогрессияның сипаттамалық қасиетінің формуласын қолданады;
|
арифметикалық прогрессияның сипаттамалық қасиетінің формуласы арқылы белгісіз -ні табады;
|
1
|
арифметикалық прогрессияның сипаттамалық қасиетінің формуласы арқылы белгісіз -ді табады;
|
1
|
арифметикалық прогрессияның сипаттамалық қасиетінің формуласы арқылы белгісіз -ті табады;
|
1
|
С деңгей
сандары келесі шарттарды қанағаттандырады:.
сандары көрсетілген ретпен арифметикалық прогрессия құрайтынын дәлелдеңіз.
Бағалау критерий
|
дескриптор
|
балл
|
есептер шығару барысында арифметикалық прогрессияның сипаттамалық қасиетінің формуласын қолданады;
|
арифметикалық прогрессияның сипаттамалық қасиетінің формуласы арқылы -ді өрнектейді;
|
1
|
пропорцияның қасиетін қолданады
|
1
|
өрнекті ықшамдайды
|
1
|
тепе-тең түрлендіру жасайды
|
1
|
Мұғалім орындаған жұмысқа кері байланыс береді.
|
6-7 слайд
Л.А.Александрова,Тематические проверочные работы в новой форме, Москва, «Мнемозина», 2015
8-слайд
|
Cабақтың соңы
3 мин
|
Қорытынды ( бірнеше оқушы өз еркімен сабақтың қорытындысын айтады және сабақта қойған мақсатқа жетуін анықтайды)
Рефлексия:
- мен бүгін үйрендім …
- маған қиын болды …
- келесі сабақта мен … орындай аламын, себебі…
Үй тапсырмасы:
арифметикалық прогрессияда неше оң мүшесі бар?
50 –ден 120-ны қоса алғанда барлық тізбектес натурал сандардың қосындысын табыңыз.
|
9-слайд
Контрольно-измерительные материалы, алгебра 9 класс, сост. Л.И. Мартышова, Москва, «Вако», 2012
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Жеке жұмысты орындаудың алдында оқушыларға деңгейді таңдауға мүмкіндік беріледі
|
Оқушылар өзін-өзі тапсырмаға әзірлеген бағалау критерийлер мен дескрипторлар бойынша бағалайды және дайын шешімдері мен дескрипторлар арқылы мұғалім бағалауды жұргізеді. Сабақтың соңында қорытындылар жасау барысында бір оқушы өзінің сабақта мақсатқа жетуі туралы ойын айтады, басқалары оны тыңдай отыра, өзіне баға бере алады.
|
Презентация 10 мин
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|