Мұғалім: Рамазанова Б.Т.
Сынып: 8б
Сабақ тақырыбы: Қазақстан қалалары
Сабақ мақсаты.
Білімділік : оқушыларды зерттеу жұмысына баулу. Қазақстанның қалалары туралы мәлімет беру, берілген мәтінді дұрыс оқуға, түсінуге дағдыландыру, алған білімдерін кеңейту. Өз ойларын еркін айта білуге үйрету.
Дамытушылық: оқушылардың тапқырлық, ізденімпаздық қасиеттерін қалыптастыру, ой - өрістерін арттыру. Оқушылардың лексикасын байыту, өз бетімен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру.
Тәрбиелік: топтық процеске байланысты пікір алмасу, ақпараттарды зерттеу барысында проективтік ойлау, ортақ қорытынды шығару қасиеттерін арттыру. өз Отанын, халқын, жерін сүюге, өз жеріне мақтаныш ету тәрбиелеу. Ұжымдық шығармашылыққа , ізденімпаздыққа тәрбиелеу
Сабақтың түрі : дәстүрлі емес, зерттеу сабағы.
Сабақтың типі : аралас сабақ.
Сабақтың әдіс – тәсілдері : сұрақ – жауап , іздендіру, тестік әдіс, топтық жұмыс, ой ашар тәсілі, алгоритм , дұрыс – бұрыс жаттығу , сыни тұрғысынган ойлау ( инцерт стратегиясы , Венн диаграмма стратегиясы, рефлексия стратегиясы ).
Сабақтың формасы : топпен жұмыс , жалпысыныптық жұмыс.
Пәнаралық байланыс : география, орыс тілі, информатика,Қазақстан тарихы.
Сабақ құралдары: Қазақстан картасы, кесте, тест тапсырмалары, әр деңгейлік тапсырмалар жазылған карточкалар, кластер, жетондар, зерттеу жұмысының кестесі, интерактивтік тақта.
Сабақ барысы
Сабақ кезеңі
|
ОММ
|
әдіс-тәсілдері
|
ОБАҰ
|
БММД
|
Құзыреттілік тапсырмалар
|
МАБ-ға дайын
|
Жеке түзету жұмыс
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Сабақтың ұраны : « Еңбек етсең ,
Білім , өнер сенікі» ( С. Мұқанов )
1. Оқушылармен амандасу, түгелдеу, зейінін сабаққа аудару.
2. Кезекшімен сұхбат.
3. – Балалар, мен сендерге бүгінгі сабақта көп табысқа жетүді, әрқашан көңілді болуларыңды тілеймін.сабақты бастамас бұрын дәптерлеріңе суреттердің бірін салып қоюларыңды сұраймын. Бұл –сендердің қазіргі көңіл күйлерің. Сабақтың соңында қандай өзгерістер болғанын салыстырамыз.
|
ұйымдастыру
сұрақ-жауап
|
фронтальді
|
|
зейінін сабаққа аудару
|
|
Жай сөйлемдердің түрлері
|
Үй тапсырмасын тексеру
|
Презентация дайындап әкелу. (Алматы, Астана, Қостанай туралы)
|
іздендіру
|
жеке
|
|
Слайд дайындау
|
|
|
Жаңа сабақ.
1 кезең. Фонетикалық жаттығу.
|
1 кезең. Фонетикалық жаттығу.
Біз өткен сабақатарда қандай жұмыспен айналыстық ?
Қазақстан қалалары туралы әңгімеледік.
Салас құрмалас сөйлемдерді талдадық
Дұрыс, бүгінгі сабақта осы тақырыпты жалғастырамыз және қорытындылаймыз
|
сұрақ-жауап
|
фронтальді
|
|
|
Фонетикалық талдау
|
фонетика
|
2. кезең. Қазақстан картасымен жұмыс.
3. кезең. Бейнесюжетті көру.
|
Сабағымыздың басында «Әлем қалалары» туралы айтайық.Ол үшін үстелдің үстінде жатқан карточкаларды ашайық. Біріншіде өлең берілген. Өлеңнің бірінші қатарында қала аттары жазылу тұр. Екінші қатарда – несімен сол қала даңқты екенін көрсететін сөздер берілген. Сәйкестігін табыңдар. Дайын болған өлеңді хормен айтамыз.
ӘЛЕМ ҚАЛАЛАРЫ
Қалалар бар әлемде,
Таңқалдыратын халықты.
Ол қалалар әр елде
Несімен даңқты?
ПАРИЖ – Кремлімен
НЬЮ – ИОРК – Ақ үйімен
МӘСКЕУ – Қожа Ахмет кесенесімен
ВАШИНГТОН – София мешітімен
СТАМБУЛ – Бродвеймен
САНКТ – ПЕТЕРБУРГ – Эйфель мұнарасымен
ТҮРКІСТАН – халқының санымен
МЕХИКО – Эрмитажымен
СОЧИ – Медеуімен
ӨСКЕМЕН – Бәйтерегімен !
АЛМАТЫ- демалыс үйлерімен
Ал, Астана ше ?
Меніңше, - спорт сарайымен
Қазақстан картасымен жұмыс.
Әлем қалаларын жақсы білесіңдер, бірақ біздің тақырыбымыз «Қазақстан қалалары». Оларды қалай білесіңдер қазір тексереміз
Жерімізге бұлт төңбес үшін әр бұлтты ашып, сұрақтарға жауап береміз. Қай қала екенін анықтаймыз. Кім бірінші бастайды ?
Бұлттағы сұрақтар.
Қазақстаның орталық аймағында орналасқан, алтын өндіретін, ауыл шаруашылығымен айналысатын қай өңір?
Қазақстаның батысында орналасқан химия, машина жасау өндірістері дамыған аймақ?
Оңтүстік шығыста орналасқан ауыл шаруашылығымен айналысады, жеміс – жидек мол жер?
Батыста, Каспий маңында орналасқан, мұнай өндіреді?
Шығыста орналасқан, полиметалл рудасын өндіреді?
Оңтүстік орналасқан, ауыл шаруашылығымен айналасады, қызылша өсіреді?
Батыстың солтүстік жағында орналасқан, ауыл шаруашылығымен айналасады, газ өндіреді ?
Орталықта орналасқан, көмір, қара металды аймақ?
Республиканың оңтүстігінде орналасқан күріш өсірумен айналасады?
Батыста орналасқан, газ, мұнай өндіреді, бай өлке?
Республиканың солтүстігінде орналасқан, ауыл шаруашылығымен айналасады, темір рудасын өндіреді?
Солтүстік Шығыста орналасқан, трактор шығарады?
Республикамыздың солтүстік аймағында орналасқан ауыл шаруашылығы астық бай өлке.
Республиканың оңтүстігінде орналасқан мақта, қызылша өсіреді.
- Аталған қалаларды мен жұлдыздармен белгіледім. Ерекше үш жұлдыз тұр. Ол қандай қалалар? (Алматы,Астана, Қостанай )
- Неге бұл қалалар ерекше деп ойлайсындар ?
- Алматы – бұрынғы астанамыз.
- Қостанай– біздің туған жеріміз.
- Астана – жаңа ел ордамыз.
- Астана туралы не білесңдер ? (оқушылардың жауаптары)
- Жарайсыңдар, енді Астана туралы бейнесюжетті көрейік. (бейнесюжетті көру).
|
салыстыру
Сурет бойынша жұмыс
|
жеке
Ұжым.
|
Қалалардың ерекшеліктерін
білу
ой - өрістерін арттыру
|
Графикалық мәдениеті
ақпараттарды зерттеу
|
Әлем қалалары
|
Тұрлаулы мүшелер
лексикасын байыту
|
4 кезең. Топпен жұмыс.
|
4 кезең. Топпен жұмыс. Қосымша №1
- Балалар, бүгінгі сбағымыз күндегі сабақтан ерекше болмақ. Себебі біз үш топқа бөлініп, зерттеу жұмысын жасаймыз.
-Үш топ: А тобы – Алматы қаласын зерттейді.
Б тобы – Астана қаласын зерттейді
М тобы – Қостанай қаласын зерттейді.
Топтың ішінде әр оқушының қызметі болады
А – 1 –жетоны бар оқушы - ЗЕРТТЕУ ТОПТЫҢ ЖЕТЕКШІСІ - КОНСУЛЬТАНТ қызметін атқарады
А – 2 – жетоны бар оқушы - ЛИНГВИСТ қызметін атқарады.
А – 3 – жетоны бар оқушы - ТАРИХШЫ қызметін атқарады
А – 4 – жетоны бар оқушы - ГЕОГРАФ қызметін атқарады
Әр топқа зерттеу жұмысының жоспары берілді және мәтінді оқып шығасыңдар.
Сендердің жұмыстарынды біздің қонақтар кесте бойынша бағалайды.
|
зерттеу
|
топтық
|
пікір алмасу
|
Өз ойларын еркін айта білу
|
|
|
Сергіту сәті
|
Бәріміз бір топпыз
Жалқаулыққа жоқпыз.
Аянбай еңбек етеміз,
Мұратымызға жетеміз.
Бір – бірімізге тірекпіз,
Бірге соққан жүрекпіз
Аламыз білім жақсы ғып,
Тілейміз бәрімізге сәттілік!
|
Сергіту
|
фронтальді
|
|
Ұжымдық тәрбиелеу
|
|
|
5 кезең. Зерттеу жұмыс
|
5 кезең. Зерттеу жұмысы
- карта бойынша жұмыс
- мәтінмен жұмыс
- жоспар бойынша зерттеу жұмысы
|
карта бойынша жұмыс
-мәтінмен жұмыс
жоспар бойынша
жұмыс
|
топтың
|
|
Проект.
жұмыс
|
өз бетімен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру
|
|
6 кезең. Қорғау кезеңі.
|
6 кезең. Қорғау кезеңі. Қосымша №2
1. Басшылар.
- мәтіннің мазмұнын айту
2. Географтар. Жоспар бойынша кестені толтырып, қорғайды.
3. Тарихшылар. Жоспар бойынша кестені толтырып, қорғайды.
4. Лингвисттер. Фонетикалық талдау
(Б тобына Астана сөзі беріледі, М тобына Қостанай )
2. Төмендегі сөздерді сөз құрамына қарай талдаңдар.
А – Желтоқсаннан, Б - Гүлденген , М - Жерінде .
3. Морфологиялық талдау жасаңдар.
А - Көктөбе аспалы жол. Б - Жиырма бірінші ғасырда. М- Астықты аймақ
4. Жай сөйлемге синтаксистік талдау жасаңдар.
(Оқушылар өздері мәтіннен тауып алады)
|
ортақ қорытынды шығару
|
топтың
|
пікір алмасу
|
Өз ойларын еркін айта білу
|
|
Жай сөйлемдердің түрлері
|
7 кезең. Бекіту кезеңі.
|
7 кезең. Бекіту кезеңі.
- Бүгінгі сабақта алған білімдерінді тест бойынша тексереміз. Бір – бірімізді қалай тыңдадық. Тест сұрақтары алмастырып берілген. Мысалы: Алматы қаласын зерттеген топ тек қана Астана, Қостанай қалалары туралы сұрақтарға жауап береді.
|
тест
|
жеке
|
аныңтау
|
Алған білімдерімен қолдану
|
тест
|
синтаксистік талдау
|
8 кезең. Қорытынды
|
Сабақта не істедік ?
|
Сабақта не үйрендік?
|
Сабақ ұнады ма ?
|
Барлығың бүгінгі сабаққа жақсы қатыстыңдар. Жарайсыңдар енді , балалар, сабақ аяқталғандағы көңіл күйлерің қандай? Дәптерлеріңе сала қойындар және әркім өзінің салған көңіл күйлерін түсіндіріп кетсін.
|
рефлексия
|
жеке
|
көңіл күйлерін түсіндіру
|
рефлексия
|
|
|
9 кезең. Баға қою.
|
Баға қою.
|
үй тапс.
|
басшылар
|
геогр\р
|
тарих\р
|
лингв\р
|
қорытынды
|
А – тобы
|
|
|
|
|
|
|
Б – тобы
|
|
|
|
|
|
|
М – тобы
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
қорытынды
|
|
|
|
10 кезең. Үй тапсыр
масы.
|
10 кезең. Үй тапсырмасы. Шығарма жазу: «Егер мен әкім болсам...»
|
түсіндіру
|
Жалпы сыныптың
|
|
|
|
|
Сабақтың аяқталуы
|
«Менің Қазақстаным» әні орындалады.
-Сабақ аяқталды. Сау болыңдар.
|
|
|
|
|
|
|
Қосымша №1
ЗЕРТТЕУ ЖҰМЫСЫНЫҢ ЖОСПАРЫ
1. Географтардың зерттеу жұмысы
- географиялық орналысуы
- қаланың көлемі
- халықтың саны
- су ресурстары
- қала мәртебесін алған жылы
2. Тарихшылардың зерттеу жұмыстары
- қаланған жылы
- бұрынғы аттары
- мәдени орындары
- тарихы ескерткіштері
3. Лингвисттардың зерттеу жұмысы
- мәтінін ішінен екі жай сөйлемдерден құрмалас сөйлем құрастыру;
- құрмалас сөйлемге синтаксистік талдау жасау ;
- фонетикалық талдау жасау ;
- сөз құрамына талдау жасау ;
- морфологиялық талдау жасау ;
4. Жетекшінің зерттеу жұмысы
- топтарды басқару;
- түсініксіз, таныс емес, бұрын кездеспеген сөздерді , сөз тізбектерді түсіндіру;
- топтардың оқулық іскерліктерін ұйымдастыру;
- оқушылардың сөйлеу сапасына, сөздік құрамына, дыбыс ерекшеліктеріне басты назар аударып ,керекті жерлерін түзетіп , қайталатып, қажет сөзді табуға көмектеседі.
Қосымша №2. Географтар. Жоспар бойынша кестені толтырып, қорғайды.
|
Алматы
|
Астана
|
Қостанай
|
1. Географиялық орналысуы
|
|
|
|
2. Көлемі
|
|
|
|
3. Халықтың саны
|
|
|
|
4. Су ресурстары
|
|
|
|
Тарихшылар. Жоспар бойынша кестені толтырып, қорғайды.
|
Алматы
|
Астана
|
Қостанай
|
1. Қаланған жылы
|
|
|
|
2. Бұрынғы аттары
|
|
|
|
3. Мәдени орындары
|
|
|
|
4. Тарихы ескерткіштері
|
|
|
|
5. Қала мәртебесік алған жылы
|
|
|
|
4. Лингвисттер.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ӘРІП
|
ДЫБЫС
|
ДАУЫСТЫ ДЫБЫСТАР
|
ДАУЫССЫЗ ДЫБЫСТАР
|
жуан
|
жіңішке
|
ашық
|
қысан
|
еріндік
|
езулік
|
қатаң
|
ұяң
|
үнді
|
А
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Л
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
М
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
А
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Т
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ы
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |