ҰМЖ бөлімі: Кіріспе
|
Мектеп: «Қазығұрт жалпы орта білім беретін мектебі» КММ
|
Күні:02.09.19ж
|
Мұғалімнің аты-жөні: Жүнісәлі Жанерке
|
Сынып: 10
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы:
|
Қазіргі замандағы физиканың рөлі
|
Оқу мақсаты:
|
10.1.1.1 - қазіргі замандағы физиканың рөлі туралы пікір айту және өз ойын дәйектеу;
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлық оқушылар білуге тиісті: Физика ғылымы туралы біледі
Оқушылардың көпшілігі білуге тиіс:Қазіргі заманда физиканың рөлін айтады
Кейбір оқушылар білуге тиіс:Өздері мысалдар құрастыра алады
|
Тілдік мақсат/ негізгі ұғымдар мен терминдер
|
Заряд, кулон заңы
|
Бағалау критерийлері:
|
Физика ғылымы туралы білсе, қазіргі заманда физиканың рөлін айтса, өздері мысалдар құрастырса
|
Құндылықтарды дамыту:
|
7 құндылықтан: Дұрыс әрекет құндылығын оқушы бойына дарыту.
|
Бастапқы білім:
|
Оқушылар зейінін шоғырландыру:Физика ғылымы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері:
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
(АКТ қолдану дағдылары)
|
Сабақтың басы:
Ақпараттық блок
12минут
|
Оқу мақсаттарын және күтілетін нәтижелерді анықтауға көңіл бөлу;
Ұйымдастыру кезеңі
Есте қалған қызықты оқиға
Топ дөңгеленіп отырып, қатысушыларға доп беріледі. Допты бір-біріне кезектесіп беріп, есте қалған қызықты оқиғаларды айтады.
Қызығушылықты ояту
Салыстыру
Жаңа тақырып
Кинематиканың негiзгi түсiнiктерi мен теңдеулерi
Кинематикаға арнайы енгізілген ұғымдар мен шамалар бар. Олар: нүкте, абсолют қатты дене, санақ жүйесі, траектория мен жол, орын ауыстыру, жылдамдық, үдеу, айналу бұрышы, бұрыштық жылдамдық, бұрыштық үдеу шамалары. Осы ұғымдарды және кинематикалық шамаларды пайдалана отырып, механикалық қозғалыстарын уақыт t-ға тәуелділіктерін өрнектейтін теңдеулерді құру – кинематиканың негізгі мақсатына жатады.
Тек ұзындық бірлігі L және уақыт бірлігі t мен өрнектелінетін шамаларды кинематикалық шамалар деп айтамыз.
Қозғалыстағы дене уақыт өтуіне байланысты басқа денелерге қарағандағы кеңістіктегі орнын өзгертіп отырады, сондықтан оның кеңістіктегі орнын немесе қозғалысын шартты түрде қозғалмайды деп алынған, кез келген бір екінші қатты денемен салыстырып қарау арқылы ғана анықтауға болады.
|
Рымкеевич есептер жинағы
|
Сабақтың ортасы:
Жаттықтыру және білімді есепке алу блогы
(20 минут – оқушыға)
|
Деңгейлік, логикалық тапсырмалар/саралау:
(жеке жұмыс)
Екі жақты күнделік
Кітаптан оқығаным
|
Менің қосатыным
|
|
|
Шығармашылық жұмыс: (жеке, шығармашылық жұмыс немесе кері жұмыс түзу) шығарған есептерге талдау жасау
|
|
Дискрипторлары.
|
|
|
Сабақтың соңы:
Қорытындылау блогы
(8 минут)
|
Бағалау:(қалыптастырушы)
Үйге тапсырма: §1 қайталау
Кері байланыс: «Білдім? Білгім келеді?» әдісі арқылы оқушылар стикерге өз ойларын жазып береді
|
|
Саралау – Сіз қосымша көмек (қолдау) көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Анағұрлым қабілетті
оқушыларға
жаттығуларды
күрделендіруді қалай жасайсыз?
|
Бағалау-оқушылардың
үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.
|
Саралау – логикалық тапсырмалар мен жаттықтыру және білімді есепке алу блогытарында орындалады.
Оқушыға жеке тапсырма беріп,оның нәтижесі бойынша деңгейге бөліп тапсыпма беру
|
Әр тапсырма бойынша дискрипторлар дайындаймын. Дұрыс орындалған әрбір тапсырмаға 1 ұпай бере отырып, сабақтың соңында ұпайлар жиынтығына орай кері байланыс беремін. Мысалы:
«Өте жақсы» 85-100% ұпай жинағандарға;
«Жақсы» 65-84% ұпай жинағандарға;
«Жақсы бастама» 40-64% ұпай жинағандарға;
«Көмек қажет» 0-39% ұпай жинағандарға;
Дәптерге кері байланыс беріледі:
Жетістігі;
Қателігі;
Қателікті жөндеуге ұсыныс.
|
Сергіту сәттері;
көз жаттығулары; сыныптағы ауаның, жарықтың, жылудың гигиеналық талаптарға сай болуы;
Қаламсаппен, қаламмен, сызғышпен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік ережелерін сақтауы.
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары
қолжетімді ме?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?
Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?
Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?
|
|
Қорытынды бағамдау:
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|