Сабақ тақырыбы: Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу



Дата18.01.2020
өлшемі4,2 Mb.
#56094
түріСабақ
Байланысты:
user file 5c3f47e63cd6c




Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.3А Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу

Мектеп: №71 орта мектебі

Күні: 15.01.2020ж

Мұғалімнің аты-жөні: Балсүгірова Камшат

Сынып: 6

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы:

Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.2.2

бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің, мәндес теңдеулердің анықтамаларын білу;

6.2.2.3

бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді шешу.



Сабақ мақсаты:

▪Оқушылар бір айнымалысы бар сызықтық теңдеудің анықтамасын біледі;

▪Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шешудің алгоритмін біледі;



▪Оқушылар берілген есепті қарапайым түрдегі теңдеуге келтіру жолдарын біледі;

Бағалау критерийі

Оқушылар осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез, ойлау дағдыларын қалыптастыруы тиіс.

Тілдік мақсаттар

Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде меңгереді, қазақ, орыс, ағылшын тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады. Ол үшін мынадай сөздіктер қолданамын:

Қазақша

Русский

English

сызықтық теңдеу

линейное уравнение

linear equation

айнымалы

переменная

variable

теңдеудің түбірі

корень уравнения

the root of the equation

бос жиын

пустое множество

empty set




Құндылықтарға баулу

  • жұппен жұмыс жасай отырып оқушыларды өзара сыйластыққа, сенімділікке баулу;

  • оқушы өз бетімен ақпаратты табу;

  • қарым-қатынас орнатуда сыни тұрғыдан ойлану.

Пәнаралық байланыс

Геометрия, тарих, география.

Алдыңғы білім

Санды теңдіктер және олардың қасиеттері.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы


І. Ұйымдастыру

1) Сәлемдесу;

2) Оқушыларды түгелдеу;

3) Оқушылардың назарын сабаққа аудару;

4) Топқа бөлу.



Сабақтың ортасы


ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: Тура санды теңдіктердің қасиеттерін сәйкестендіру.


1-қасиеті

Егер а=b, b=c болса, онда a=c



Егер тура санды теңдіктердің оң жақ және сол жақ бөліктерін жеке-жеке көбейтсе, онда тура санды теңдік шығады, яғни а=b, және с=d болса, онда ac=bd




2-қасиеті



3-қасиеті




Егер тура теңдіктің екі жақ бөлігіне бірдей санды қосса, онда тура санды теңдік шығады, яғни а=b болса, онда a+с=b+c



4-қасиеті



Егер тура санды теңдіктердің оң жақ және сол жақ бөліктерін жеке—жеке қосса, онда тура санды теңдік шығады, яғни a=b және c=d болса, онда a+c=b+d




5-қасиеті


Егер тура санды теңдіктің екі жақ бөлігін бірдей санға көбейтсек немесе нөлге тең емес бірдеей санға бөлсек, онда тура санды теңдік шығады, яғни a=b болса, онда ac=bc немесе

ІІІ. Ой қозғау:



  1. Алтын адам киімі алтын әшекеймен безендірілген. Олардың саны көбейтіндісінің мәніне тең. Алтын адамның киімінде қанша алтын әшекей бар?

(4000)

  1. Алтын адамның бас киімінің биіктігі сантиметрмен алынған өрнегінің мәніне тең. Бас киімнің биіктігін табыңдар.

(65см)

  1. Бас киім саны өрнегінің мәнінен артық және ол барыстың, арқардың, тауешкінің, жылқының, құстың бейнелері салынған алтын заттармен әшекейленген. Бас киімде қанша алтын зат бар?

(200ден астам)

V. Сыныппен жұмыс. Есептер шығару

Топтық жұмыс №837

Берілген теңдеулерді шешіп, әлемнің 7 кереметі туралы мағлұмат алыңдар:



  1. теңдеуінің түбірі – біздің заманымызға дейінгі Мысыр пирамидалары салынған жыл:

Жауабы: б.з.д 2000ж

  1. 1000 – х = 570 теңдеуінің түбірі – біздің заманымызға дейінгі Галикарнастағы Мавзолей салынған жыл:

Жауабы: б.з.д 430ж

  1. 99х = 693 теңдеуінің түбірі - біздің заманымызға дейінгі Эфестегі Артемида храмы салынған ғасыр:

Жауабы: б.з.д 7ғ

  1. 8280 : х = 2070 теңдеуінің түбірі - біздің заманымызға дейінгі Олимп тауындағы Зевс мүсіні салынған ғасыр:

Жауабы: б.з.д 4ғ

  1. х + 450 = 1000 теңдеуінің түбірі - біздің заманымызға дейінгі Вавилондағы Семирамида аспалы бағы салынған жыл:

Жауабы: б.з.д 550ж

  1. х : 73 = 4 теңдеуінің түбірі - біздің заманымызға дейінгі Родостағы Гелиос мүсіні салынған жыл:

Жауабы: б.з.д 292ж

  1. х – 188 = 92 теңдеуінің түбірі – біздің заманымызға дейінгі Мысырдағы Александрия маягі салынған жыл:

Жауабы: б.з.д 280ж

Жұппен жұмыс №849

Берілген теңдеулерді шешіп, Шығыс Қазақстан облысында орналасқан Марқакөл қорығы туралы мағлұматтар алыңдар:

а) х + 0,24 = 20 + 0,99х теңдеудің түбірі – қорықтың құрылған жылы:

Жауабы: 1976ж

ә) 3у – 2(169,9 + у) = 150 – (у + 339,8) теңдеуінің түбірі – қорықтық ауданының (мың гектар) өлшемі:



Жауабы: 75мың га

б) 50z + (z + 6,2) = 200 теңдеуінің түбірі – қорықтағы орманның ауданының (мың гектар) өлшемі:



Жауабы: 3,8мың га

Жеке жұмыс №844

  1. 40 + 2х = 3x – 15

  1. 95y – 4,9 = 98y – 1

Дескриптор:

-теңдеуді шешу алгоритімін қолданады.

-теңдеудің түбірін табады.



Сабақтың соңы

Рефлексия және үй тапсырмасын беру

Үйге тапсырма: §29. № 844(2, 3)

Рефлексия: Білемін...

Білдім...

Білгім келеді...







Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет