Сабақ тақырыбы Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесі. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу



Дата13.02.2020
өлшемі78,2 Kb.
#57889
түріСабақ
Байланысты:
6 Сынып математика Жулдыз

Қысқа мерзімді жоспар


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.3В Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер

Мектеп: С.Қ.Нұрмағанбетов атындағы №10 орта мектеп

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесі. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.2.14

бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу;



Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

  • Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктің анықтамасын біледі;

  • Бір айнымалысы бар теңсіздікті шешудің алгоритмін біледі;

  • Жүйедегі теңсіздіктердің әрқайсысының шешімдерін табады;

  • Табылған шешімдерді бір координаталық түзуде кескіндейді;

  • Координаталық түзуден жүйедегі теңсіздіктердің ортақ шешімдерін табады.

Бағалау

Критерийлері

Оқушылар:

  • Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктің анықтамасын біледі;

  • Бір айнымалысы бар теңсіздікті шешудің алгоритмін біледі;

  • Жүйедегі теңсіздіктердің әрқайсысының шешімдерін таба алады;

  • Табылған шешімдерді бір координаталық түзуде кескіндей біледі;

  • Координаталық түзуден жүйедегі теңсіздіктердің ортақ шешімдерін таба алады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • сызықты теңдеудің анықтамасын және түрін, санды теңдіктердің қасиеттерін, модуль анықтамасын біледі;

  • тепе-тең түрлендірулерді орындай отырып, теңдеулерді сызықты түрге келтіреді;

  • теңдеулердің қасиеттерін айта алады;

  • сызықты теңдеулердің коэффициенттерін нұсқай отырып, сызықты теңдеулерді сипаттайды;

  • теңдеулердің қасиеттерін қолдана отырып, теңдеулердің шешіміне түсінік береді;

Құндылықтарды дарыту

- Оқушылар өзара қарым-қатынаста адал және шынайы айқын;

- Өзгенің пікірін құрметтеу;

- Өз бетінше білім алу қабілеттерін дамыту;


Бастапқы

Білім

Амалдарды орындауда белгісіз компоненттерді табу ережелерін білу. Теңдеулерді шеше алу.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы


Сәлеметсіздер ме? Отырыңыздар. Қазір бәріміз алдарыңыздағы қағазға өз есімдеріңізді жазып, оған бастапқы әріптен басталатын бір сын есімін қосасыздар.

Үй тапсырмасын тексеру.

Үй тапсырмасының орындалуын тексеру. Түсінбеген сұрақтарын тақтада орындайды.






Сабақтың ортасы


Сабақты бастамас бұрын өткен сабаққа саяхат жасайық. Өткен сабақта сіздер не өттіңіздер?

«Ой шақыру»

С-1. түріндегі сызықтық теңсіздіктерді қалай шешеміз.

С-2. Алгебралық түрлендірулердің көмегімен теңсіздіктерді , түріндегі теңсіздіктерге қалай келтіреміз.

С-3. Теңсіздіктердің шешімдерін координаталық түзуде қалай кескіндейміз, мысал келтіру.

С-4. Теңсіздіктердің шешімдерін сан аралығына қалай белгілейміз, мысал келтір.

С-5: Берілген сан аралығын теңсіздік түрінде қалай жазамыз, мысал келтір.

Сіздердің айтқандарыңызды қорытындылай келе, бүгінгі сабағымыз қалай өтетіндігіне мақсат қояйық.

Бірайнымалысы бар теңсіздіктер жүйесін шешу


смайликтер





Жаңа сабақ

Бір айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесінің шешімі дегеніміз – жүйедегі теңсіздіктердің әрқайсысын тура теңсіздікке айналдыратын айнымалының мәндері.

Жүйедегі теңсіздіктердің барлығына ортақ шешімдер жиыны жүйенің шешімдері болады.

Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктердің шешімдерін табу үшін:



  1. жүйедегі теңсіздіктердің әрқайсысының шешімдерін табу керек;

  2. табылған шешімдерді бір координаталық түзуде кескіндеу керек;

  3. координаталық түзуден жүйедегі теңсіздіктердің ортақ шешімдерін табу керек немесе бірде бір шешімі болмайтынын дәлелдеу керек.

Топтық жұмыс

Есептер шығара отырып, сіздер тақырыпты қаншалықты меңгергендеріңізді тексересіздер.



1 топ

Теңсіздіктер жүйесін шешіңдер:









Қос теңсіздіктің шешімдерін шешіңдер:



2 топ

Теңсіздіктер жүйесін шешіңдер:



Қос теңсіздіктің шешімдерін шешіңдер:



3 топ

Теңсіздіктер жүйесін шешіңдер:



Қос теңсіздіктің шешімдерін шешіңдер:

Дескриптор:



  • Қос теңсіздікті теңсіздіктер жүйесінде жазады;

  • жүйедегі теңсіздіктердің әрқайсысының шешімдерін табады;

  • табылған шешімдерді бір координаталық түзуде кескіндейді;

  • координаталық түзуден жүйедегі теңсіздіктердің ортақ шешімдерін табады.




Сабақтың соңы

Үйге тапсырма:

Рефлексия:




Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.

АКТ-мен байланыстар





Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет