Сабақ тақырыбы: «Электр тогының жылулық әсері. Джоуль-Ленц заңы»



Дата27.08.2017
өлшемі73,16 Kb.
#29912
түріСабақ
Пән:физика және астрономия ; сынып: 8

Сабақ тақырыбы: «Электр тогының жылулық әсері. Джоуль-Ленц заңы»

Сабақтың мақсаты:

  • Электр құбылыстары туралы білімдерін тереңдету;

  • Джоуль-Ленц заңын , электр тогының жылулық әрекетін түсіндіру ;

  • Өз бетінше ізденуге, өз ойын ашық айтуға,сұрақ қоя білуге, конспект жазуға дағдыландыру;

  • Сапалық есептер шығару қабілеттерін дамыту;

Күтілетін нәтиже:

  • Электр тогының жұмысын, электр тогының қуатын біледі, формулаларын қолданады.

  • Электр тогының жылулық әсерін білудің практикалық маңызын түсінеді, біледі .

  • Джоуль-Ленц заңын түсінеді,біледі және формуласын қолданып сапалық есептер шығара алады .

Сабақ типі: білім-білік, дағдыны дамыту

Әдіс-тәсілі: түсіндірмелі-демонстративті, диалог, көрнекілік

Пәнаралық байланыс: математика

Құрал-жабдықтар: компьютер и мультимедиялық құрылғы, таратпа материал, презентация

Оқушылар үшін құрал-жабдықтар: ток көзі, резистор, вольтметр, амперметр, сымдар, кілт
Сабақ жоспары

Сабақ жоспары

уақыт

1. Ұйымдастыру кезеңі

5'

2. Блиц-сұрақтар

8'

3. Жаңа білім меңгерту

7'

4. Сергіту сәті

5'

5. Есептер шығару

10'

6. Рефлексия – синквейн жазу

5'

7. Кері байланыс «ББҮ»

3'

8. Үй жұмысына нұсқау беру

2'



Сабақ барысы:

Сабақ кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

1. Ұйымдастыру кзеңі - 5'

(жаңа сабаққа дайындық




2. Блиц – сұрақ

« Ия/жоқ»- 8' /


3. Жаңа білімді меңгерту - 7'


4.Сергіту - 5'

5Есеп шығару»

- 10'


6. Рефлексия –Топта Синквейн жазу- 5'

7.Кері байланыс - 3'

8.Үй тапсырмасын орындауға нұсқау - 2'


Сыныптағы психологиялық ахуалды қалыптастыру, оқушылармен амандасу, түгендеу, топқа бөлу.

Оқушыларды  «электрондар», «протондар» және «иондар» деп топқа бөлу. Сабақ мақсатымен жоспарымен, бағалау кретийлерімен таныстыру

Мақсатқа жету үшін,алдыңғы сабақты еске түсірейік,үй жұмысын қайталайық.

Оқушылардың білімін презентация арқылы тексеремін. «Блиц - сұрақ» фронталды өткізіледі.



  1. Электр зарядының: оң және теріс екі түрі бар. (ия/жоқ)

  2. ХБЖ- да электр өрісі кернеулігінің бірлігіне 1Н/Кл алынады. (ия/жоқ)

  3. Электр өрісі тудыратын жұмыстың ығысатын зарядтың модуліне қатынасына тең шама кернеу деп аталады. (ия/жоқ)

  4. ток күшінің формуласы: (ия/жоқ)

  5. Ом заңын(ия/жоқ)

  6. Тізбектеп жалғаудың формуласы:I = I1 + I2,

  7. U = U1 = U2

(ия/жоқ)

7.Ток күшін вольтметрмен өлшейді (ия/жоқ)

8.БХЖ-де кедергі ампермен өлшенеді (ия/жоқ)

9.Өткізгіштерді тізбектей қосқанда жалпы кернеу тізбектің барлық бөліктеріндегі кернеудің қосындысына тең. (ия/жоқ)


3. Жаңа білімді меңгерту

Мұғалім ауызша түсіндіреді:



Джоуль-Ленц заңы

Тәжірибе жүзінде токтың жылулық әрекетін ағылшын ғалымы Дж.Джоуль мен орыс ғалымы Э. Ленц зерттеді. Олар бір-біріне тәуелсіз Джоуль-Ленц заңы деп аталатын заңды тағайындады.

Өткізгіш бойымен ток жүрген кезде, өткізгіште бөлінетін жылу мөлшері ток күшінің квадратына, өткізгіш кедергісіне және ток жүру уақытына тура пропорционал болады:

Q=.

4.Сергіту жаттығуларын орындауға оқушыларды шақырады. Жаттығу орындау үшін видео роликті қосады.
5.Есептер шығару:
№1. Амперметр тізбекте 15А ток күшін,дәл сол бөлікте вольтметр 24В кернеу көрсетеді.Ток 20 мин ішінде қандай жұмыс істейді
№2.Электр плитканың кедергісі 80 Ом,кернеуі 220В. 6 сағат ішінде плитка қанша жылу бөледі?
№3.Қимасы 0,5мм2 хромаль сымнан 700Вт қуаты бар, 220В кернеуде жұмыс істейтін қыздырғыш үшін спираль дайындау қажет. Сымның ұзындығын табыңдар. Хромальдың меншікті кедергісі 1.4 Ом*мм2
6. «Электр» және «Қуат» түсінігіне синквейн жазу.

Мұғалім Синквейн жазу ережесін түсіндіреді:

1-ші жол-тақырыптың атауы(зат есім)

2-ші жол-тақырыпты сипаттайтын екі сөз(сын есім)

3-ші жол-тақырып туралы қимылды білдіретін үш сөз(етістік)

4-ші жол-тақырыпқа қатысты төрт сөзден тұратын сөз орамы(нақыл сөз)

5-ші жол- тақырыптың мәнін ашатын (синоним) сөз.

Бағалау критерийі бойынша оқушыларды бағалау.


7.Кері байланыс парағы: ББҮ кестесін аяқтау.

Балалар сабақ соңында сіздер көңіл-күйлеріңізді смайликтермен көрсетіңдер


Электр тогының жылулық әсері, Джоуль-ленц заңы.9-жаттығудың 2,4 есептерін шығарып келу және тақырыпты оқу



Мұғаліммен амандасады, кезекші жоқ оқушыларды айтады, топқа бөлінеді, оқу құралдарын дайындайды. Сабақ мақсатымен, жоспарымен, бағалау критерийлерімен танысады.

Блиц-сұрақтар жазылған парақшалар оқушыларға таратылады.

Блиц-сұрақтарға «ия» немесе «жоқ» арқылы жауап бере алады
Оқушылар өз білімдерін презентация арқылы тексереді.

«Блиц - сұрақ» жауаптары:

1. Ия;

2. Ия;


3. Ия;

4.ия;


5.ия;

6.Жоқ;


7.жоқ;

8.жоқ;


9.ия;

3«Электр тогының жылулық әсері.Джоуль-Ленц заңы» тақырыбының анықтамалары мен формулаларды жұмыс дәптерге жазып алады.

4.Оқушылардың барлығы орындарынан тұрып сергіту жаттығу орындайды



5.Есептердің шешімі,жауабы:

№1Берілгені:

t =20мин=1200с

I=15A


U=24В

Т/к: А- ?

Шешуі : A=I*U*t

А=15А*24В*1200с=432000Дж

Жауабы:4,32МДж

2.Берілгені :

R=80

U= 220 В


t=6 с

Т/к:Q - ?



Шешуі: Q=

I=U/R


Q= U2 /R

Q=(220В)2 :80Ом*6*3600с =13.1МДж

Жауабы: 13,1МДж

№3.Берілгені:

S=0.5 мм2

P=700 B


U=220В

ρ=1.4 Ом*мм2

Т/к:L=?

Шешуі:

R=ρ*L/S; P=IU; R=U/I;

U2/P=ρL/S; L=U2S/Pρ;

L=(220B)2*0.5 мм2/700Вт*1.4Ом*мм2

=24.7м

Жауабы:24,7м


6.Оқушылар синквейн құруға кіріседі.

  1. Электр

  2. Күшті,қауіпті

  3. қозғалады, қыздырады, жарқырайды

  4. Ол өте әдемі және қажетті

  5. Ток

Әр топ «ББҮ кестесін» толтырып, әрбір оқушы сабақтан алған әсерін смайликтермен көрсетіңдер

Үй тапсырмасын  тыңғылықты жазып алады.





Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет