Сабақ тақырыбы Электр заряды. Зарядтың сақталу заңы. Кулон заңына тақырыптарына есептер шығару



Дата11.12.2021
өлшемі95,46 Kb.
#99506
түріСабақ
Байланысты:
кмж-10-2


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

10.3 A – Электр өрісі



Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:




Сабақ тақырыбы

Электр заряды. Зарядтың сақталу заңы. Кулон заңына тақырыптарына есептер шығару

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.4.1.1 – электр зарядының сақталу заңы мен Кулон заңын есептер шығаруда қолдану

Сабақ мақсаттары

Электр заряды, денелердің электрленуі ұғымдарына сипаттама беру, Кулон заңының физикалық мағынасын ашып көрсету, Кулон заңы мен электр зарядының сақталу заңына есептер шығару

Бағалау критерийлері

  • Тұрмыста және өндірісте денелердің электрленуіне мысалдар келтіреді;

  • Электр зарядының сақталу заңы және Кулон заңының сипаттайды;

  • Электр зарядының сақталу заңы және Кулон заңы сандық, сапалық есептер шығаруда қолданады.

Тілдік мақсаттар


Тілдік мақсаттарды, лексика мен тіркес мысалдарын қоса анықтаңыз

Денелердің электрленуі, электр заряды, Кулон заңы, элементар заряд, янтарь



Пәнге тән лексика мен терминология:

Электр заряды

Электрический заряд

Electrical charge

Элементар заряд

Элементарный заряд

Elementary charge

Электрлену

электризация

electrification

Оң және теріс заряд

Положительный заряд/отрицательный заряд

positive charge/negative charge

Зарядтардың сақталу заңы

Закон сохранения заряда

The law of conservation of charge

Кулон заңы

Закон Кулона

Coulomb’s law

Зарядталған

Заряженный

Сharged

Нүктелік заряд

Точечный заряд

Point charge


Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Субатомдық бөлшектер деп .............

Денені .......... және ........ әдістері арқылы электрлеуге болады.

Кулон заңы вакуумдегі қозғалмайтын екі нүктелік зарядтың өзара әрекеттесу күші .......................... тура пропорционал және олардың ............... кері пропорционал.

Диэлектрик өтімділігі деп ..............

Құндылықтарды дарыту



  • Оқушыларды академиялық адалдыққа тәрбиелеу (тапсырмаларды орындау барысында өз бетімен жасау)

  • Оқушыларың бойында жауапты азаматтық ұстанымды қалыптастыру.

  • Өмір бойы білім алу құндылығын сыни тұрғыдан ойлау арқылы білімге деген құштарлығын қалыптастыру

  • Оқушылар арасында бір-біріне деген құрметті қалыптастыру

Пәнаралық байланыстар

Биология «Тірі ағзалардағы электрлену», математика


АКТ қолдану дағдылары

https://learningapps.org/1326291

Денелердің электрленуі:



https://www.youtube.com/watch?v=LvrWjypuPJQ

Кулон заңы:

https://www.youtube.com/watch?v=MkzSElu6fMI


Бастапқы білім


Электр заряды. Электрлену. Зарядтың беттік және көлемдік тығыздығы. Зарядтың сақталу заңы. Кулон заңы

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырып бойынша сұрақтар қойылады:

  • Қандай заряд нүктелік деп аталады?

  • Кулон заңын тұжырымдаңдар.

  • Кулон заңы қалай ашылды?

  • Электр заряды қандай бірліктермен өлшенеді?

  • Ортаның диэлектрлік өтімділігінің физикалық мағынасы қандай?

  • Неліктен электрлік тұрақты енгізілді?

  • Суперпозиция принципін тұжырымдаңдар.






Сабақтың ортасы

15 мин

5 мин

10 мин

https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/ehlektrodinamika/ehlektrostatika/lesson/ehlektr-zaryady-kulon-zangy

сайты бойынша оқушылар жұппен тапсырма орындайды. Өзара бағалау жүргізіледі. Әр жұп бір тапсырмаға жауап береді, басқа жұп өз тапсырмаларын бағалайды.

«Электр заряды. Кулон заңы. Электр зарядының түлері және зарядтың сақталу заңы» тақырыбы бойынша тапсырмалар орындайды.



Топтық жұмыс. Оқушылар сапалық есептерді топпен талдай отырып шешеді.

● Егер қараңғыда жүн немесе синтетикалық киімдерді шешсеңіз, ұшқындарды көріп, дыбысын естуге болады. Неліктен?

● Қандай ауа райында электрлендіру жақсы байқалады

● Жанар май құю кезінде аэродромдардағы ұшақтар неге жерге қонады?

● Шаң қонбауы үшін лакталған жиһаздың бетін мұқият сүрту керек пе?

● Айтарлықтай үлкен көлемі бар дене басқа денеге жанастырылды. Осы дене зарядтарының модульдерін салыстырыңыз.

● Бензин өте оңай электрлендіріледі, оны полиэтилен канистрларда сақтауға болмайды. Неліктен?
Жеке жұмыс. Тапсырманы орындап болғаннан кейін, мұғалім оқушыларға кері байланыс береді.

Есептер шығару.


  1. Бір кулон зарядтың шамасы туралы түсінік болуы үшін вакуумде бір-бірінен 1 м қашықтықта орналасқан шамасы 1 кулон болатын екі нүктелік зарядтың өзара әрекеттесу күшін есептеңдер. Суда дәл осындай қашықтықта әрекеттесу күші қандай болады?

  2. Теріс екі нүктелік заряд вакуумде бір-бірінен 48 см жерде орналасқан және өзара Н күшпен әрекеттеседі. Әр зарядта қанша электрон бар?

  3. Шамасы және таңбасы жағынан бірдей екі нүктелік заряд вакуумде бір-бірінен 3,0 қашықтықта орналасқан және 0,40 Н күшпен тебіледі. Әр зарядтың шамасын анықтаңдар.

  4. Суда бір-бірінен 3,3 см қашықтықта орналасқан Кл және екі заряд өзара қандай күшпен әрекеттеседі? Өзара әрекеттесу күші өзгеріссіз қалуы үшін вакуумде оларды бір-бірінен қандай қашықтықта орналастыру керек?



https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/ehlektrodinamika/ehlektrostatika/lesson/ehlektr-zaryady-kulon-zangy


Сабақтың соңы

Үй тапсырмасы: «Электр заряды. Зарядтың беттік және көлемдік тығыздығы. Зарядтың сақталу заңы. Кулон заңы» тақырыптары

Рефлексия

Рефлексия – «кері байланыс»;оқушылар өз іс- әрекеттерін бағалайды. (өзін – өзі бақылау, толқыныс).



Activity:

-Мен өте жақсы жұмыс жасадым.Өзіме сеніп бойымдағы күшімді қолдана білдім.

-Менің жұмыс жасағым келді, бірақ бүгін менің күнім емес.

-Мен жақсы жұмыс жасадым, бірақ бойымда қорқыныш болып өзіме сенбедім.








Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары


Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет