Сабақ тақырыбы Әртүрлі механиклық қозғалыстарыдың графиктері



Дата10.10.2019
өлшемі100,12 Kb.
#49642
түріСабақ
Байланысты:
000c0f2b-bf5b9831
жылдамдык 7кл есеп, 000c0f2b-bf5b9831
Тексерілді: Ахметов Серік




Пәні: Физика

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 7.2.



Мектеп: С.Адамбеков атындағы жом




Күні: 18.10.2017ж

Мұғалімнің аты жөні: Алтаева Ұ




Сынып: 7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:




Сабақ тақырыбы

7.2.Әртүрлі механиклық қозғалыстарыдың графиктері




Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты

7.2.1.6. Дененің орын ауыстыруының уақытқа тәуелділік графигінен келесі жағдайларды анықтау.

  1. дененің тыныштық күйін

тұрақты жылдамдықпен қозғалысын




Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар істей алады: Дененің тыныштық күйде болатынын мысалдар арқылы тұжырымдай алады

Көптеген оқушылар істей алады:

Әртүрлі графиктерден дененің тыныштық күйін, тұрақты жылдамдықпен қозғалатынын ажырата алады



Кейбір оқушылар істей алады: график арқылы дененің тұрақты жылдамдықпен қозғалатынын анықтап есептер шығарады




Бағалау критерийі

1.Орын ауыстырудың уақытқа тәуелділік графигінен дененің тыныштықта тұрғанын біледі

2. Графиктерден дененің тұрақты жылдамдықпен қозғалатынын анықтайды

3.Графикте берілген есептерді шығарады , дәйектемелер келтіріп есептеулер жүргізеді





Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика және терминология:

Орын ауыстыру-растояние-distance

Уақыт-время-time

Жылдамдық-скорость-velocty






Құндылықтарды дарыту

Топтық, жұптық, жеке жұмыстар жасайды топта бір біріне көмектеседі. Бірін –бірі бағалайды, тапсырмаларды ұйымшылдықпен орындайды




Пән аралық байланыс.

геометрия, математика




Қосымша білім

Біледі: орын ауыстыру терминін, қозғалыс теңдеуін, координаталар жүйесін

Білуі керек: орын ауыстырудың уақытқа тәуелділік теңдеуі арқылы дененің тыныштық күйде болатынын анықтайды және тұрақты жылдамдықпен қозғалатынын талдап есептер шығарады







Сабақ барысы

Жоспарланған сабақ кезеңдері

Уақы

ты

Сабақта жоспарланған қызмет (іс – әрекет)

Ресурстар

Мұғалім

Оқушы

Ұйымдас

тыру

сәлемдесу

шағын топқа біріктіру

2мин

1 2 3 4 сандар жазылған қағаздар арқылы топтастырады


қима қағаздарды таңдап алып сандар бойынша топтасады

сандар жазылған қима қағаздар

Сабақ басы

Ой шоғырландыру

"Сократ шеңбері"

7мин

Өткен тақырып бойынша ашық сұрақ дайынап әкеледі.Оқушыларды екі шеңберге бөліп ішкі және сыртқы оларға сұрақты таратып беріп шеңбер бойынша бір біріне сұрақ қояды. Келесі қадамда сағат тіліне бағыттас және қарсы айналып сұрақтарды ауыса отырып жауап береді

Дескриптор:

1.Оқушылар сұрақтың мағынасын түсінеді

2.Сұраққа тұжырымды жауап бере алады



Екі шеңбер,бірінің ішінде бірі тұрады. «Ішкі шеңбердегі» оқушылар тақырыпқа қатысты мәселен ісұрақ-жауап арқылы талқылайды, ал «сыртқы шеңбер» оларды тыңдап талқылау соңында өз пікірлерін айтады. Шеңбердегі оқушылар белгілі бір уақыт өткен соң рөлдерімен алмасады.

Сұрақ жазылған қағазар

Сабақ ортасы

(білу )

Элективті тест

Графикпен жұмыс

(түсіну, қолдану)


15мин

  1. Төмендегі жауаптар арасынан векторлық физикалық шамалар қатарын көрсетіңіз

  1. Уақыт, жол.

  2. Жол, орын ауыстыру.

  3. Жылдамдық, уақыт.

  4. Жылдамдық, орын ауыстыру.

2. Төмендегі қатарлардан векторлық шамаларды жеке және скалярлық шамаларды жеке тізіп жазыңыз: уақыт, үдеу, жылдамдық, орынауыстыру, жол, ұзындық.

Скаляр шамалар

Векторлық шамалар






Дескриптор:

1.Векторлық шамалар және скалярдық шамалар қатарын дұрыс көрсете алады. 2.Физикалық шамаларды векторлық және скаляр шамаларға топтастыра біледі


Графикпен жұмыс

  1. Орын ауыстырудың уақытқа тәуелділік графигінің градиентінен жылдамдықты анықтаңдар.




  1. Орын ауыстырудың уақытқа тәуелділік графигінің градиентінен жылдамдықты анықтаңдар;


Дескриптор:

1.Орын ауыстырудың уақытқа тәуелділік графигінің градиентін пайдаланып, жылдамдықты анықтай алады



Тест белгілейді және кестені толтырады, график арқылы есептеулер жүргізеді




Оқулық,_https://infourok.ru/sinip-fizika-boyinsha-tapsirmalar-zhiintii-610190.html__Сабақтың_аяғы'>Оқулық,
https://infourok.ru/sinip-fizika-boyinsha-tapsirmalar-zhiintii-610190.html

Сабақтың аяғы

"Рафт" әдісі арқылы

(жинақтау)


15мин

Тапсырма
Суретте дененің орын ауыстыруының уақытқа
тәуелділік графигі берілген. Графикпен танысып,
төмендегі тапсырмаларды орындаңыз.

a) Графиктің әр бөлігіне сәйкес дененің


жылдамдығын зерттеңіз.
АВ бөлігінде: _____________
ВС бөлігінде: _____________
СD бөлігінде: _____________

b) Дененің барлық жолдағы (графикте АD


аралығы) орташа жылдамдығын
анықтаңыз.

Дескриптор:

1. график бойынша жолдың АВ жылдамдығын есептей алады

2.ВС бөлігіндегі жылдамдығын есептей алады

3.СD бөліктеріндегі дене
қозғалысының жылдамдығын есептейді;

4. АD бөлігіндегі орташа қозғалыс жылдамдығын есептеп әрбір бөліктегі жылдамдықты талдай отырып тұжырым айталады.



Оқушылар жұмысты неғұрлым тиімді жасау үшін А нүктесінен шыға отырып, В нүктесінде бағытын өзгертіп және С нүктесінде тоқтау арқылы екі бағытта саяхат жоспарлай алады. Оқушылар одан кейін АС орын ауыстыруын есептейді, тұжырым айтады.




Оқулық,
https://infourok.ru/sinip-fizika-boyinsha-tapsirmalar-zhiintii-610190.html

Рефлекция

БББ кестесі арқылы




5мин

БББ кестесі

Білемін

Білгім келеді

Білдім













Кестені толтырады

карточка

Үйге тапсырма

1 мин

7- жаттығу



Үй жұмысын күнделікке белгілеу

Күнделік






Дифференциация – Сіз жоспарда қолдауды қалай басымырақ көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетті балаларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың меңгерген білімдерін қалай тексеруді жоспарға енгізіп отырсыз?

Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын қорғау

Оқушыларға жеке қолдау көрсетіп, оқу материалдары мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып жасаймын


  • Кейбір оқушылар графикпен жұмыс жасата отырып графиктен дененің жылдамдығын талдай отырып тұжырымдайды.Тапсырма барысында танымдық дағдысы қалыптасып,оқушылардың ақпаратпен жұмыс істеу дағдысы,сын тұрғысынан ойлау дағдысы дамып қалыптастырады.

  • Оқушылардың басым бөлігі

график арқылы орта және төмен деңгейлерін шығара алады.

өткен тақырып бойынша айтылым,тыңдалым дағдыларын артады.

ойлаудың танымдық деңгейі бойынша түсіну және қолдану деңгейіне жетеді


  • Барлық оқушылар «Элективті тест» арқылы өткенді бір жүйеге келтіреді.

Кері байланыс беру арқылы үнемі қолдау көрсетіп алға жетелеп отырамын



Әрбір кезең бойынша оқушыларға ауызша және жазбаша кері байланыс беріп отырамын, сол арқылы оқушыларды қолдап отырып, қай деңгейде білімді меңгеріп отырғанын айтып отырамын.

Оқушылардың өзін-өзі бағалауы





Физика кабинетіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау

Графиктер сызғанда және есептеу жүргізгенде математика және геометрия пәнінің элементтерін пайдалану. оқушылар бір біріне көмектеседі, бірін –бірі бағалайды, тапсырмаларды ұйымшылдықпен орындайды







Сабақ бойынша рефлексия

Оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жетпесе неге?

Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттары сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неге?


Осы бөлімде сабақ туралы ойланыңыз.

Сол жақтағы бағанның негізгі сұрақтарына жауап беріңіз.



Жалпы бағалау

Сабақтың екі көрінісі жақсы өтті (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)?

1:
2:

Сабақты жақсартуға ненің әсері тиуі мүмкін (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)?

1:
2:

Сабақ барысында мен сыныппен бөлек оқушылар туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек?




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет