Сабақ тақырыбы Ғ. Мүсірепов «Ананың анасы»



бет1/2
Дата27.12.2016
өлшемі154,93 Kb.
#5362
түріСабақ
  1   2
«Ғ.Мүсірепов Ананың анасы» атты әдебиет пен тарих пәндерінен кіріктірілген ашық сабақ жоспары

Күні:

17.02.2016

Мұғалімдер

АтакееваАйман

Уақыты

Сабақ тақырыбы

Ғ.Мүсірепов «Ананың анасы»




Ресурстары

Ғ.Мүсірепов суреті,флипчарттар, маркерлер, желім, қайшы,




Мақсаты:

1.Ғ. Мүсірепов шығармаларынан алған білімдерін шыңдай отырып,ана бейнесін ашу, әдебиет теориясының ұғымдары бойынша көркем шығарманы талдау.
2.Шығармашылық жұмысқа баулу, өз бетімен зерттеу, ізденуге жетелеу, әңгімелеу, мазмұндау қабілеттерін арттыру. Сөздік қорларын арттыру.
3.Өз халқының тарихын салт-дәстүрін білу, анаға құрмет көрсету, үлкендерді сыйлау,сүйіспеншілік қасиетке баулу, сыйластыққа тәрбиелеу.






Күтілетін нәтиже:

Оқушылар әңгіменің мазмұнын түсіне отырып, сыни пікір айтуға дағдыланады. Анаға, жалпы үлкенге деген құрметтері арта түседі. Көзі ашық адам мен надан адамның іс әрекетін айыра алады. Сөздік қорлары жетіледі. Әдебиетке деген қызығушылықтары арта түседі.

Оқушының өз бетінше салыстыра білу, зерттеу, қорытынды, тұжырым жасау, шығармашылық қабілеттері дамиды






Сабақта қолданылатын модульдер


     Көшбасшылық, СТО,миға шабуыл:, Диалогтік оқыту, Дарынды және талантты оқушылармен жұмыс, АКТ, бағалау

Уақыт

Кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

2 мин

І Ұйымдастыру кезеңі:

Психологиялық жағымды ахуал туғызу



  1. Топқа бөлу: «Сиқырлы әріптер» әдісі арқылы төрт топқа бөлінеді.

 Алфавиттің алғашқы бес әріпі І топ ,келесі бес әріп ІІ топ,келесі бес әріпі ІІІ  топқа бөлінеді.келесі бес әріп IVтоп

Мұғалім: - Бәрімізге жарық дүниені сыйлаған – Ана. «Бала – ананың бауыр еті» дейді. Ана баласы үшін отқа да күйеді, ыстығына төзеді. «Қарға баласын аппағым, кірпі баласын жұмсағым дер» дегендей, анаға өз баласынан артық ешкім жоқ. Тіпті жан-жануар да баласына мейіріммен қарайды. Қарапайым еңбек адамы анасына сый-құрмет көрсетсе, ақын оған арнап өлең жазады, жазушы әңгіме жазады, ал сазгер ән-күй шығарады. Яғни барлық азамат борышын өтеуге тырысады. Ана өз баласын жанымен де, қанымен де сүйеді. 

Оқушылар алған әріптеріне қарай анаға теңеу сөздерді айтады

Мысалы:

А Ана ақылды

Ә Ана әділдікті жақтаушы

Б Ана бақытты болуға лайық

Г Ана гүлдей жайнауға лайық

Ғ Ана ғибратты


2 мин

Топқа бөлу

«Алтын ереже»



Ролге бөлу және алтын ережені еске түсіру.Топта жұмыс жасаудың ережелерін талқылап, әр топтан 2 ереже жазу (қайталанбауы тиіс) тақтаға немесе флипчартқа жазады

1 топ Әдебиетшілер

2 топ Тарихшылар

3 топ Зерттеушілер

4 топ Журналистер


  1. Топтағы рөлдерді бөліп алыңыздар! (Баяндамашы, хатшы, бағалаушы,уақыт сақшысы, дизайнер, топ басшысы және т.б.)

Кім  сендерді,  балалар,  сүйетұғын,
Қуанышыңа  қуанып,  қайғыңа  күйетұғын?
-Түн  ұйқысын  төрт  бөліп,  кірпік  қақпай,
Елең  етіп, дамылсыз жүретұғын.
Кім  сендерді,  балалар,  тербететін,
Еркелетіп,  ойнатып,  сергітетін.




Үй жұмысы

Жалпы топқа топтастыру беру

1 топ Зерттеу жұмысы

2 топ Тарихи мозайка

3 топ Семантикалық карта

4 топ Тұлғаны таны

Жанай батыр, би Ережепулы (Жанай батыр Ережепұлы) (1828/30-1884/85) 

Бала би /Бименбет/ Есенәліұлы.



Оқушылар әңгімедегі кейіпкерлерді топтастырып әрбір кейіпкерге мінездеме береді.





2 мин

Оқылым дағдысы

Ананың портретін тауып оқы

Ана мен Жалпақ батырдың диалогін тауып оқы.

Оқушылар түтіп алу әдісін пайдаланып мәтіндегі диалогты тауып оқиды

2 мин

Айтылым дағдысы Зымыран сұрақтар

Мәтінді еске түсіру


Оқушылар төмендегі сұрақтарға жауап береді.

1. Ғабит Мүсірепов кім?

2. Әңгіме неге “Ананың анасы” деп аталған?

3. Әңгімедегі басты кейіпкерлер кімдер?

4. Әйтілес кім?

5. Әңгімедегі оқиға қай кезеңді суреттейді?

6. Әйтілес қандай әңгіме айтты?

7. Бала би Жалпақ батырға не деді?

8.Бидің тілегі қандай, батырдың тілегі не?

9. Сауға деген не?

10. Қырық жігіт пен Жалпақ батырды тізе бүктірген қандай күш?


2 мин

Тыңдалым дағдысы Болжау

Бейнежазба тамашалау



Бейнежазбаны тыңдату

Жалпақ балуанға,

Кейкіге мінездеме беру




20 мин

Жазылым дағдысы

Ой талқы


Талантты дарындылармен жұмыс

Жеке жұмыс



1топ Зерттеушілер тобына.Жазушыға тән шеберлігін ашу. Шығарманың көркемдік тілмен көркемдеп жазылған тұстарын табу
2 топ Әдебиетшілер тобына Шығарманы құрылысына қарай талдау және топтастыру /жұптық жұмыс 2-3 ден құрылысына қарай және топтастыру бойынша жұмыс жасайды

3 топ Журналистер тобына Шығарманы тілдік ерекшеліктеріне қарай талдау


4 топ Тарихшылар Рафт кестесі бойынша шығарма, өлең эссе жазады




1. Әңгімедегі теңеуді табу.

2. Тұрақты тіркесті табу.

3. Әңгімеден эпитетті табу.

4. Географиялық атауларды ата.

5. Дисфемизм, көнерген сөздерді табу.

6. Әңгімедегі салт-дәстүрді ата.

Каталог: uploads -> doc -> 068e
doc -> Ғарыш әлеміне саяхат
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
068e -> Педагогика ғылымының салалары және оның басқа ғылымдармен байланысы Жоспар


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет